Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

12-07-2018 06:15:00

Waszyngton nie pozwoli na zbliżenie polsko-irańskie

OPINIA: Z powodu politycznej podległości rządom Stanów Zjednoczonych Polska nie będzie mogła w pełni wykorzystać możliwości, jakie dałoby jej zbliżenie z Iranem - uważa p. Agnieszka Piwar.


Zdaniem dziennikarki, która zamieściła swój tekst w periodyku "Myśl Polska", historia polsko-irańskich stosunków najlepiej dowodzi, że nigdy nie było pomiędzy nami żadnych konfliktów, ani nieporozumień. Niedawno odbyta wizyta irańskiej delegacji w Polsce dowodzi wzajemnej sympatii. Nie bez znaczenia dla polskiej gospodarki było więc zniesienie gospodarczych sankcji nałożonych na Iran i możliwość importu taniej i nadającej się do polskich rafinerii irańskiej ropy naftowej. Nie powinien w takim wypadku dziwić fakt, że władze Iranu zwróciły się do polskich władz o pomoc w ratowaniu porozumienia atomowego, które zostało jednostronnie, bez żadnych podstaw prawnych zerwane przez amerykańskiego prezydenta.

Uratowanie porozumienia z 2015 r. jest zresztą w interesie Polski, gdyż dalszy import taniej ropy jest w interesie każdego polskiego kierowcy, a także każdego polskiego konsumenta. W tym celu należałoby stworzyć instytucje finansowe, które byłyby niezależne od USA i pozwoliły na robienie interesów z Iranem, a także innymi krajami Bliskiego Wschodu, nie zważając na opozycję ze strony Amerykanów. Uległość wobec rządu w Waszyngtonie nie pozwala jednak polskiemu rządowi na podjęcie samodzielnej decyzji, korzystnej dla Polski, która byłaby jednak sprzeczna z wyraźnie wyartykułowanymi interesami USA w stosunku do Iranu - uważa p. Piwar.

 

Zobacz także: Waszyngton wymusi na sojusznikach rezygnację z irańskiej ropy?


Źródło: www.mysl-polska.pl

Opracował: MD. 

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze


Poczytaj również