Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Statystyka
64103 komentujących
5086 czytających
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

 • 30-01-2015 05:38:00

  Skandal na posiedzeniu Delegacji do Komisji współpracy parlamentarnej UE-FR (link jest!)

  Specjalnie opóźniłem o pół dnia wyjazd do Polski, by wziąć udział w posiedzeniu Delegacji, w którym głównymi mówcami byli ambasador Federacji przy UE i ambasador Unii w FR.

  Od razu zaznaczę: to już drugi (po Krynicy) przypadek, gdy Kreml wysyła kogoś, kto jest z wyglądu i zachowanie nie Rosjaninem, a Człowiekiem Sowieckim. Dlaczego na Kremlu nie postąpiono śladem JE Aleksandra Łukaszenki, który wywalił cały stary aparat – i wziął do MSZ-tu młodych, 25-letnich ludzi? Jak wiadomo staram się podchodzić do spraw Rosji obiektywnie, nie ulegając powszechnej w Polsce rusofobii – ale tacy ludzie mocno mi to utrudniają.

  Na tym posiedzeniu omawiano m.in. sprawę stowarzyszenie „Memoriał”. W tej sprawie zabrałem głos słowami:

  https://www.youtube.com/watch?v=i3twWIXCy1w   (Plik audio; moje wystapienie w 57:22 - a protest w  01:25:55)

  Dziękuje, Panie Przewodniczący. Przede wszystkim: jeśli idzie o ścisłość to podstawy bezpieczeństwa europejskiego zatrzęsły się gdy w 1999 roku amerykańskie samoloty bombardowały Belgrad... No, dobrze: nawet w czasach śp.Józefa McCarthy'ego amerykańska Partia Komunistyczna miała swobodę działania – ale, ponieważ przyjmowała pieniądze od Związku Sowieckiego, musiała się zarejestrować jako obca agentura.

  Dziesięć lat temu czytywałem opracowania „Memoriału”. Robili oni fantastyczną robotę – i jedynym moim zastrzeżeniem było to, że dokumentowali głównie zbrodnie stalinowskie, pomijając znacznie większe zbrodnie leninowskie – ale, oczywiście, zamiast na to narzekać, należy powołać „Memoriał-Bis”...

  Jednak czytając opracowania „Memoriału” sprzed pół roku byłem zszokowany: były to po prostu pamflety polityczne – zaangażowane w politykę bieżącą; niestety: jednostronnie. Sprawdziłem więc: cóż - „Memoriał” przyjmuje pieniądze z zagranicy, od państw wrogich Kremlowi. Nie możemy być zatem zaskoczeni, że Kreml traktuje „Memoriał” jako wrogą organizację.

  Pieniądze potrafią wykoleić wszystko. To smutne – ale i oczywiste.

  Gdy tylko powiedziałem „Jednak...” przewodniczący obradom p.Othmar Karaś, austriacki ChaDek, zaczął walić młotkiem o pulpit (czego początkowo, zatokowany, nie słyszałem – więc zdążyłem dokończyć) – a potem podniesionym głosem oznajmił, ze mówię nieprawdę, bo „Memoriał” forsy nie bierze – i w ogóle to kryształowo czysta organizacja.

  Szybko znalazłem w Sieci, że „Memoriał” (pomijając już przyznaną mu Nagrodę Sacharowa” - €50.000) pieniądze jak najbardziej przyjmuje. Ot, proszę zobaczyć wypowiedź p.Aleksandra Czerkasowa, dyrektora Centrum Praw Człowieka „Memoriału”:

  http://www.washingtonpost.com/world/europe/putin-pushes-ngo-foreign-agent-law/2013/04/15/d9509ec2-a37e-11e2-9c03-6952ff305f35_story.html

   

  istotny fragment brzmi:

  „Jeśli dostajesz pieniądze z zagranicy, to nie znaczy, że działasz zgodnie z instrukcjami”. P.Czerkasow dodał, że JE Włodzimierz Putin wywodzi się za świata KGB, gdzie przekupywanie ludzi jest normalką. „Przez 13 lat powtarzał, że muzykę pisze ten, kto płaci. My piszemy naszą własną muzykę”.

  Czyli: pieniądze dostaje. I nie wierzę Mu za grosz. Jeśli widzę, że człowiek pisze tak, jakby mu za to z Zachodu płacili – a potem okazuje się, że mu rzeczywiście placom – to hipotezę uważam za udowodnioną.

  Oczywiście istnieje możliwość, że p.Czerkasow żadnych instrukcyj nie dostaje. Dostaje tylko pieniądze – i działa podświadomość: „Jak nie będę pisał tak, jak sponsor chce – to dotacje mogą się uciąć”. Ja jednak – sądząc na podstawie tekstów – jestem przekonany że instrukcje lub ”sugestie” p.Czerkasow

  otrzymuje za konkrety.

  Tak czy owak zażądałem, by p.Karaś przeprosił mnie za twierdzenie, że mówię nieprswdę. Sadząc z zachowania p.Karasia on na posiedzeniu tylko tak mówił, bo „musiał” (atakują llaureata przyznawanej przez Unio-Parlament Nagrody), bo po wyłączeniu mikrofonu zachowywał się normalnie...

  Na sesji powiedział, że traktuj,e „Memoriał” gorzej, niż ambasador Rosji -a ten bynajmniej nie stanął po mojej stronie. Z zachowanie mych Kolegów z Frontu Narodowego, którzy też mnie nie poparli, wnoszę, że został zawarty z Moskwą jakiś układ: „Wy uznacie, że „Memoriał” żądną agenturą nie jest – a my pozwolimy Wam sprowadzić z Francji dwa krążowniki”.

  To pewno zaraz wyjdzie na jaw.    

 • 27-01-2015 17:06:00

  Jak to było z rejestracją KORWiNa?

  Precyzyjna i pełna  odpowiedź na rewelacje p.Grzegorza Sowy 

  https://www.facebook.com/grzegorz.sowa.90/posts/644607022331841

  P.Sowa napisał:

  W piątek na polecenie J.Korwin-Mikke panowie : Oleszczak, Oziębło i Bryczkowski złożyli wniosek do sadu o rejestrację partii KORWiN. Założycielami tej partii są w/w osoby oraz panowie Lewicki i Kowalski.

  To prawda: na moje polecenie, tylko.... założycielami Partii, którzy w pierwszym okresie mają pełnię władzy, mieli być Robert Jarosław Iwaszkiewicz (CEP) Janusz Korwin-Mikke (CEP, z prawem zmiany Statutu), Przemysław Wipler (poseł). W końcu to ja miałem kierować tą partią – czy-ż nie?

   

  P.Sowa napisał:

  Zgodnie ze statutem władze tej partii to : prezes-Korwin-Mikke, wiceprezesi : Wipler, Berkowicz, Bryczkowski, Lewicki, Kowalski oraz Kopacz, sekretarz-Oziębło, skarbnik-Oleszczak.

  Tyle, że na razie to pełnię władzy mieli mieć pp.Kowalski i Lewicki, natomiast Skarbnik (UWAGA!!) miał prawo zaciągania w imieniu Partii (bez żadnej kontroli) zobowiązań w dowolnej wysokości!!!!!

  P.Sowa napisał:

  Statut tej partii został tak sformułowany, aby sposób wyboru kandydatów na kandydatów na posłów był klarowny i jasny, żeby uzależniał miejsce na liście od wkładu pracy własnej, a nie dupolizustwa.

  Kompletne pustosłowie.

  P.Sowa napisał:

  W momencie jak dowiedział się o tym kol. Wipler trafił go jasny ...... Wielu z was było świadkami jak Przemek chciał w sobotę i niedzielę was zmusić do ponownego zbierania podpisów na następną partię, wielu z was groził i wymyślał.

  Każdego by „trafił jasny szlag”! Ja nie straciłem nerwów, a ponieważ pp.Bryczkowski (działający całkowicie w dobrej wierze!), Oleszczak i Oziębło obiecali, że w poniedziałek rano zmienią statut na właściwy, odradziłem zbieranie podpisów.

  P.Sowa napisał:

  Jednocześnie kol. Wipler zaczął naciski na założycieli partii , aby wycofali wniosek o założenie partii, częściowo mu się to udało. Grupa działaczy , która nie chciała wycofania wniosku o założenie partii, zaczęła szukać gorączkowo drogi wyjścia , która uniemożliwi wycofanie piątkowego wniosku. W niedzielę po południu zostałem poproszony na spotkanie na skype'a, gdzie poproszono mnie o pomoc w likwidacji zagrożenia wycofania piątkowego wniosku.

  Rozumiecie Państwo: GROZIŁO, że kol.Oleszczak nie będzie mógł zaciągać dowolnych zobowiązań!!!

  P.Sowa napisał:

  Nie za bardzo byłem tym zainteresowany, gdyż nie interesuje mnie ani przynależność , ani działalność w partii KORWiN .Jednakże zostałem przekonany następującymi argumentami. 1. Ludzie , którzy mnie o to prosili są moimi dobrymi kolegami jeszcze z czasów działalności w KNP . Zrobiłem z nimi nie jedno przedsięwzięcie polityczne, szanuję ich i lubię. 2. Ludzie, którzy mnie o to prosili stwierdzili, że ze znanych osób jedynie ja jestem w stanie się przeciwstawić się Przemkowi i wytrzymać jego atak.

  Ciekawe, na czym polegać miał „atak Wiplera”. Natomiast w sądzie kol kol.Bryczkowski, Oziębło i Oleszczak pojawili się zgodnie z umową, dwaj pierwsi podpisali wycofanie tamtego Statutu – natomiast kol.Oleszczak dzielnie wytrzymał „ataki” pozostałych dwóch, moje i kol.Wiplera - i ostatecznie odmówił.

  P.Sowa napisał:

  3. Należ[ało] to zrobić, gdyż statut nowej partii zaproponowany przez kol. Wiplera przewidywał, że jedynie trzy osoby (czytaj : samodzielnie Przemek) będzie decydował kto ma się znaleść na listach wyborczych nowej partii.

  Nie. Na razie decyduje Janusz Korwin-Mikke plus Jarosław Iwaszkiewicz i Przemysław Wipler – potem Prezydium Zarządu KORWiNa.

  P.Sowa napisał:

  Jakie będą konsekwencje gdy przejdzie statut proponowany przez kol. Wiplera. Przemek wybierze kandydatów na posłów według kryterium - kto jest większym lizusem ten będzie lepszy. Pewnie nie wierzycie - a ja sam byłem świadkiem już takiego rozdawania jedynek.

  Prosimy Świadka o konkrety...

  P.Sowa napisał:

  Tak wybrani ludzie, jeśli dostaną się do sejmu podzielą los Palikota ........ i zapewnia sobie 4 lata dostatniego życia na koszt podatników. Przez to w wyborach w 2019 prawica będzie pozamiatana. _ a ja tego nie chcę. I dlatego zastałem przekonany , aby się w to wmieszać. Dostałem na mail'a papiery, ...

  P.Sowa skromnie nie wyjaśnia, od kogo - i nie dodaje, że załączył do tego ukradzione podpisy zebrane pod rejestracją partii, która miałem kierować ja.

  P.Sowa napisał:

  ...podpisałem je i wysłałem o 16,30 do Warszawy przez kierowcę autobusu. W poniedziałek zostały złożone w sądzie o 8,30 .

  Czyli, krótko pisząc, p.Sowa uczciwie przyznaje, ze posłużył jako słup bliżej nieznanym „Ratownikom Partii”

  P.Sowa napisał:

  Czy wycofam papiery - ależ oczywiście, ze tak.

  Nie wiem, czy p.Sowa zdąży zanim Prokuratura położy łapkę na tych dokumentach.

  P.Sowa napisał:

  Natomiast Wy musicie sobie odpowiedzieć na pytanie , czy chcecie KNP-bis z jednoosobowym konwektyklem w osobie kol. Wiplera, czy chcecie normalną partię prawicową, gdzie jedynie własna praca i zasługi są drogą do sukcesu.

  Grzegorz Sowa

  Tyle, że w tym statucie nie ma nic o „jednoosobowym konwentyklu” kol.Wiplera; jest (tymczasowy) Triumvirat, a jednoosobowe uprawnienie (do ew. poprawek Statutu – praktyka uczy, że zawsze się o czymś zapomni...) mam tylko ja.

  Janusz Korwin-Mikke

  Na zakończenie: jesteśmy nową formacją, z szansą na bardzo dużo mandatów poselskich, stąd dyskusje w całym kraju o tym, kto będzie liderem listy. To normalne i oczywiste w każdej partii - ludzie są ludźmi. A nasi wrogowie jątrzą. Proszę więc uważnie przeczytać to, co pisze p.Grzegorz Sowa (tak nawiasem: członek pro-wiplerowskiego Stowarzyszenia „Republikanie”!!!) i ocenić.  

 • 23-01-2015 23:58:00

  Z dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie RP nt. wysłania wojsk na Ukrainę

  Janusz Korwin-Mikke: Jesteśmy zdecydowanie przeciwni mieszaniu się w spory między obcymi państwami. Notatka po briefingu prasowym w Sejmie.

  23 stycznia br. w Sejmie odbył się briefing prasowy europosła Janusza Korwin-Mikkego, kandydata Partii KORWiN na prezydenta Rzeczypospolitej i posła Przemysława Wiplera. Podczas konferencji Janusz Korwin-Mikke skomentował słowa Andrzeja Dudy, który powiedział w wywiadzie dla RMF FM że „należałoby rozważyć” wysłanie polskich żołnierzy na Ukrainę. Janusz Korwin-Mikke mówił:

  - Jesteśmy zdecydowanie przeciwni mieszaniu się w spory między obcymi państwami. Jeśli wypowiedzi pana Andrzeja Dudy były konsultowane z ambasadą amerykańską, to jest objaw niebezpiecznej tendencji. Jeśli natomiast nie były konsultowane, to jest po prostu objaw głupoty politycznej.

  Janusz Korwin-Mikke, kandydat Partii KORWiN na prezydenta Rzeczypospolitej, wyraźnie zaznaczył:

  - Nie chcemy, żeby nasi chłopcy ginęli w Donbasie i jako Prezydent nigdy nie wyraziłbym na to zgody.

 • 23-01-2015 00:22:00

  Zachęcam do polubienia oficjalnej strony na Facebooku nowej partii

  "Koalicja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja" (y):
  https://www.facebook.com/partiakorwin

  http://www.korwin-mikke.pl/

 • 21-01-2015 19:58:00

  Zapraszam na mój portal http://korwin-mikke.pl

  Oraz do księgarni po ciekawe lektury dla siebie i dla przyjaciół
   http://ksiegarnia.korwin-mikke.pl
   
  Tomasz Sommer – Operacja antypolska NKWD 1937-38
  Hans Herman Hoppe – Wielka Fikcja – Państwo w epoce schyłku
  Tom G. Palmer – Państwo opiekuńcze. Kosztowne złudzenie
  Roman Mańka – Strefa tabu – największe afery III RP
  Bartosz Marczuk – Nie daj sobie wmówić – 20 mitów, którymi władza ogłupia społeczeństwo
  Carl Menger - Zasady Ekonomii, ze wstępem Fryderyka von Hayek'a i Marka Skousena
  Thomas Aubrey - Koniec wielkiego mitu, czyli jak zarabiać na polityce monetarnej i cyklach koniunkturalnych
  Clive Ponting – Armageddon, czyli niepoprawna politycznie historia II wojny światowej
  Wojciech Reszczyński – Zainspirowany Konecznym – wybór publicystyki z lat 2007-2014
  Ireneusz T.Lisiak – Niemiecki Katyń 1939
  A także 6 moich książek w komplecie lub pojedynczo z autografem lub bez.
  Oficyna Konserwatystów i Liberałów
  Ul. 3 Maja 100
  05-420 Józefów
  PL 58 1140 2004 0000 3502 3589 9194

 • 18-01-2015 07:35:00

  Niepokojące wieści z Waszyngtonu

  JE Barak Hussein Obama ogłosi, że wysle 400 specjalistów, by kształcili syryjskich bojowników do walki z „Kalifatem”. Teoretycznie – w praktyce będą oni kształceni do walki z reżymem                                                                                                 . Widać to stąd, że szkolenie bojowników w Iraku jest kompletnie zaniedbane.

  Jednak drugą niepokojacą wskazówką jest to, że te szkolenia popierają: Arabia Saudyjska, Katar i Turcja – dziwnym trafem państwa, które chca zniszczyc rezym al-Assadów.

  Teraz pytanie, kogo do Syrii wyśle Moskwa? Pewno Irańczyków...

  O sytuacji w Syrii pisałem ponad miesiąc temu – a tu mają Państrwo schematyczną mapkę sytuacji w Iraku:

   

  Ciemno-zielonym zaznaczone są terytoria zamieszkałe przez arabskich szyitów; w ich obronie stanąć może Iran. Na terytorium niebeskim mieszkaja sunnici – i tam właśnie wkracza „Kalifat”. Na czerwono zaznaczone są terytoriam Kurdów, którzy są sunnitami – a mimo to ostro walczą z „Kalifatem” Tereny w Iraku, o które trwa bój są zaznaczone na pomarańczowo. Są one niesłychanie wazne, bo roponośne – a zarówno autonomia kurdyjska, jak i ISIS czerpią pieniądze z wydobycia ropy. Oczwiście bardziej zagrozeni są Kurdowie w Syrii, gdzie jest ich mniej – i obecnie rozpaczliwie bronią miasta Korbala, już przy granicy z Turcją.

  Natomiast terytorium jasnozielone nie ma wiekszości – i gdyby Iran wkroczył chronic swoich współwyznawców, tu najprawdopodobniej wkroczyłaby Arabia Saudyjska – i mogłaby nastapić bardzo poważna wojna.

  Chwilowo lotnictwo saudyjskie pomaga Amerykanom bombardować pozycje wojsk „Kalifatu”. Co ciekawe: poczynaniom Kataru i Arabii sprzyja Izrael – ze zrozumiałych względów: „kalifat” planuje zajęcie Libanu, Palestyny i Izraela – a wymarzony przez syjonistów Erec Israel („Wielki Izrael”) miał też obejmować ten kawał Iraku (gdzie mieścił się Raj!).

  Jest szansa, że rezym al-Assada, wzmacniany przez Rosję, przetrwa na uboczu zmagań tych gigantów. Ale niewielka, niestety.

 • 16-01-2015 00:41:00

  Kol.Michał Marusik odrzucił propozycję!

  Niestety: kol.MIchał Marusik odzucił propozycję, którą przedłożyłem w Unio-Parlamencie. 

  Propozycja była b, szczodra. Nowa partia, która miała być założona z trzech powodow: 

  1. Poszerzyć elektorat o ludzi którzy np. są za karą śmierci ale nie są za obniżką podatków (albo na odwrót). Czyli tak, jak  w'okół PC powołano PiS.

  2.Mieć sprawną machinę wyborczą, nie hamowaną przez rok możliwymi zawiłościami z KNP

  3. Uniknąć ewentualnych kłopotów z finansowaniem partii 

  Zapewniało to KNP role wiodącą (KNP miała  mieć połowę głosów w Radzie Krajowej (czyli np. w RK byłoby 20 ludzi z KNP 11 z Nowej partii i 9 z innych stowarzyszeń) oraz 20 miejsc I, 20 II i 20 III na listach wyborczych. 

  Koledzy twierdzili, że zwariowałem, dając KNP takie warunki. Przecież wplywy mojej partii zapewne są znacznie większe, niż KNP bez JKM. Poza tym wszystko to było tak skonstruowane, że przeciętny wyborca nawet by nie wiedział, że z KNP coś nie jest w porządku. Jedni startowaliby jako "KNP-JKM", drudzy jako "KNP Janusza Korwin-Mikke"...

  Okazało się, że i te warunki zostaly odrzucone.

  Trudno. Jestem przekonany, że kol.Marusik przecenił swoje możliwości...

  Życzę KNP powodzenie. Będziemy tworzyli nową Partię. Oby obie miały po 7% głosów. Podobno konkurencja sprzyja rozwojowi ...

  Tu załączam jądro propozycji; istotny jest fragment zaznaczony na czerwono: głowny organ Partii mial być kontrolowany przez KNP.

   

   

                                                        Statut Konfederacji Nowej Polski

                                                 „Wolność – Własność - Sprawiedliwość”

   

  Rozdział I – Postanowienia ogólne

  § 1.1. Konfederacja Nowej Polski, posługująca się skrótem KNP-JKM, jest partią polityczną, działającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej, oraz poza jej granicami, zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym oraz treścią niniejszego statutu.

  2. Partia posiada osobowość prawną.

  3. Partia opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw partia może zatrudniać pracowników.

  4. Siedzibą władz krajowych partii jest miasto stołeczne Warszawa.

  5. Partia może należeć do krajowych i międzynarodowych organizacji zrzeszających partie polityczne o podobnych założeniach programowych oraz współpracować z nimi.

  6. Partia może ustanawiać przedstawicielstwa za granicą, z tym że:

  1) regulamin przedstawicielstwa jest zatwierdzany przez Prezydium Zarządu Konfederacji Nowej Polski,

  2) przynależność przedstawicielstwa Konfederacji Nowej Polski za granicą przypisuje się do Zarządu Okręgowego Konfederacji Nowej Polski właściwego dla m.st. Warszawa.

  § 2.1. Symbolem partii jest znak graficzny partii , którego wzór stanowi załącznik 1. do statutu. Partia może wykorzystywać znaki KNP oraz, wedle umowy, innych stowarzyszonych partyj i

  2. Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski w drodze uchwały określi wzór odznak partyjnych oraz zasady posługiwania się nimi.

  § 3.1. Organy kolegialne partii podejmują rozstrzygnięcia w drodze uchwał zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

  2. Posiedzenia organów kolegialnych partii zwoływane są w formie pisemnej, również w postaci elektronicznej, najpóźniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem na ostatni wskazany w sposób wyraźny odpowiednim organom partii adres członka lub delegata.

  3. Uchwały organów kolegialnych podpisuje osoba, która przewodniczy ich posiedzeniom oraz osoba, która posiedzenia te protokołuje, o ile przepis szczególny statutu oraz wydanych na jego podstawie regulaminów i uchwał nie stanowi inaczej.

  4. Uchwały oraz obrady organów partii mogą być podejmowane drogą elektroniczną za pomocą środków komunikowania się na odległość, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

  5. Rozstrzygnięcia organów partii mogą być doręczane zainteresowanym podmiotom drogą elektroniczną za pomocą środków komunikowania się na odległość, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.

  6. Organy wybieralne partii wybierane są zwykłą większością głosów, w głosowaniu tajnym na 3-letnią kadencję, o ile statut nie stanowi inaczej.

  7. W przypadku wystąpienia wakatu na stanowisku w organie partii przed upływem kadencji, organ właściwy do wyboru na dane stanowisko w terminie do 6 miesięcy od wystąpienia wakatu w drodze wyborów uzupełniających uzupełnia wakat do końca trwania kadencji, o ile przepis statutu lub wydanych na jego podstawie regulaminów, bądź uchwał nie stanowi inaczej.

  8. Organem właściwym w rozumieniu ust. 7 są:

  1) członkowie Oddziały Powiatowego w przypadku wakatu przed upływem kadencji na stanowisku Przewodniczącego Oddziały Powiatowego, Zastępcy Przewodniczącego Oddziały Powiatowego, Sekretarza Oddziały Powiatowego lub Skarbnika Oddziały Powiatowego,

  2) Okręgowe Zebranie Członków w przypadku wakatu przed upływem kadencji na stanowisku Prezesa Zarządu Okręgowego lub pozostałego członka Zarządu Okręgowego,

  3) członkowie Zarządu Okręgowego w przypadku wakatu przed upływem kadencji na stanowisku Wiceprezesa Zarządu Okręgowego, Sekretarza Okręgowego lub Skarbnika Okręgowego,

  4) Prezes Konfederacji Nowej Polski w przypadku wakatu na stanowisku Prezesa Zarządu Regionalnego,

  5) Kongres Konfederacji Nowej Polski w przypadku wakatu przed upływem kadencji na stanowisku członka Prezydium Zarządu Krajowego, Przewodniczącego Rady Krajowej, wybieranego przez Kongres Konfederacji Nowej Polski członka Rady Krajowej, członka Komisji Rewizyjnej w przypadku niemożności uzupełnienia wakatu w trybie określonym § 37 ust. 4, Przewodniczącego Sądu Partyjnego i Członka Sądu Partyjnego w przypadku niemożności uzupełnienia wakatu w trybie określonym § 41 ust. 5,

  6) członkowie Komisji Rewizyjnej w przypadku wakatu przed upływem kadencji na stanowisku Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, Wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej lub Sekretarza Komisji Rewizyjnej.

  9. Prezes Konfederacji Nowej Polski niezwłocznie po wystąpieniu wakatu, o którym mowa w ust. 7, wyznacza spośród wszystkich członków Konfederacji Nowej Polski osobę tymczasowo pełniącą obowiązki na wakującym stanowisku do czasu uzupełnienia wakatu w trybie określonym w ust. 7, o ile przepis statut lub wydanych na jego podstawie regulaminów, bądź uchwał nie stanowi inaczej.

  10. Jeżeli do końca kadencji organu, na stanowisku w którym wystąpił wakat, pozostało mniej niż 12 miesięcy, przepisu ust. 7 nie stosuje się, a osoba wyznaczona zgodnie z ust. 9 tymczasowo pełni obowiązki na wakującym stanowisku do końca kadencji organu, o ile przepis statutu, lub wydanych na jego podstawie regulaminów, bądź uchwał nie stanowi inaczej.

  11. Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski określi w drodze uchwały zasady i sposób prowadzenia obrad, podejmowania uchwał i doręczania rozstrzygnięć organów partii zainteresowanym podmiotom drogą elektroniczną za pomocą środków komunikowania się na odległość oraz okoliczności, w których prowadzenie obrad, podejmowanie uchwał i doręczanie rozstrzygnięć organów partii zainteresowanym podmiotom drogą elektroniczną za pomocą środków komunikowania się na odległość nie jest dopuszczalne.

  § 4.1 Przy organach władzy ustawodawczej oraz przy organach stanowiących jednostek samorządu terytorialnego członkowie partii, będący posłami, senatorami albo radnymi, tworzą kluby partii lub kluby koalicyjne za zgodą zarządu odpowiedniego szczebla.

  2. Do Klubu partii może należeć także poseł, senator albo radny będący sympatykiem partii. Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski określi w drodze uchwały zasady przyjmowania do klubu partii osób mających status sympatyka.

  3. Kluby partii oraz członkowie partii w klubach koalicyjnych kierują się w swoich działaniach określonymi w statucie celami, programem oraz uchwałami partii, a także podlegają ocenie politycznej zarządu odpowiedniego szczebla.

  4. Przewodniczącym Klubu partii może być wyłącznie członek partii.

  5. Kluby partii działają na podstawie regulaminów uchwalonych przez siebie po uprzednim uzgodnieniu ich treści z zarządami partii odpowiedniego szczebla.

  § 5.1. Członkowie partii będący parlamentarzystami Parlamentu Europejskiego tworzą Delegację Konfederacji Nowej Polski, która wybiera spośród siebie Przewodniczącego Delegacji na wniosek Prezesa Konfederacji Nowej Polski.

  2. Przewodniczącym Delegacji Konfederacji Nowej Polski może być wyłącznie członek partii.

  3. Delegacja Konfederacji Nowej Polski działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez siebie po uzgodnieniu z Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski.

   

  Rozdział II – Cele

  § 6.1. Partia dąży metodami przewidzianymi w Konstytucji RP do realizacji celów zawartych w Deklaracji Programowej, a w szczególności do:

  1) odbudowy podstawowych wartości naszej kultury i cywilizacji łacińskiej oraz chrześcijańskich fundamentów moralnych społeczeństwa,

  2) budowy Państwa Prawa, sprawiedliwych i sprawnych rządów opartych o zasadę pomocniczości;

  3) realizacji odwiecznych dążeń człowieka do Wolności,

  4) poszanowania własności prywatnej obywateli i owoców ich pracy,

  5) zabiegania o realizację polskiej racji stanu na arenie międzynarodowej i optymalnych warunków rozwoju Państwa Polskiego,

  6) wywieranie metodami zgodnymi z prawem wpływu na działalność organów władzy publicznej w dążeniu do realizacji wyżej wymienionych celów.

  § 6.2. Nie jest dopuszczalne podejmowanie przez władze Konfederacji Nowej Polski działań oddalających od powyższych celów w nadziei, że przyniesie to korzyść w przyszłości.

  § 6.3. Głównym sposobem osiągnięcia celów Konfederacji Nowej Polski jest osiąganie wpływu na władze Państwa Polskiego – w szczególności w drodze wyborów do jego władz.


   

  Rozdział III – Członkowie i sympatycy

  § 7. Członkiem partii może zostać osoba, która spełnia łącznie następujące przesłanki:

  1) posiada obywatelstwo Rzeczypospolitej Polskiej,

  2) ukończyła 18 lat,

  3) akceptuje cele, formy działania i zasady określone w niniejszym statucie, regulaminach wewnętrznych oraz decyzjach władz Konfederacji Nowej Polski, a także spełnia inne wymogi określane okresowo przez Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski1,

  5) korzysta z pełni praw publicznych oraz posiada pełną zdolność do czynności prawnych i nie została pozbawiona biernego prawa wyborczego prawomocnym wyrokiem sądu bądź trybunału,

  5) złożyła pisemną deklarację członkowską w Okręgu partii właściwym dla swojego zamieszkania lub przesłała elektroniczną deklarację członkowską w trybie określonym przez Prezydium Zarządu Konfederacji Nowej Polski,

  6) uzyskała pisemną rekomendację od co najmniej dwóch członków partii nieuznanych w ciągu 5 lat przed udzieleniem rekomendacji winnymi deliktu dyscyplinarnego ostatecznym postanowieniem Sądu Partyjnego,

  7) nie należy do innej partii politycznej - z wyjątkiem Kongresu Nowej Prawicy - i nie działa na jej rzecz, chyba, że na zgodę na członkostwo i działalność w tej partii wyraziło Prezydium Zarządu Konfederacji Nowej Polski,

  8) nie jest członkiem organizacji, której cele są sprzeczne z celami, zasadami ideowymi, programem lub interesem Konfederacji Nowej Polski lub czynnie wspiera taką organizację,

  9) nie została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo hańbiące.

  § 8.1. O przyjęciu albo odmowie przyjęcia do Partii decyduje właściwe miejscowo Prezydium Zarządu Okręgowego Konfederacji Nowej Polski w drodze uchwały podjętej w ciągu 30 dni od dnia dokonania ostatniej z następujących czynności: złożenia pisemnej deklaracji, o której mowa w § 7 pkt. 5 statutu, uzyskaniu rekomendacji, o której mowa w § 7 pkt. 6 statutu i opłaceniu i składek członkowskich z okres co najmniej pół roku. Uchwałę przekazuje się niezwłocznie Sekretarzowi Okręgowemu w celu jej archiwizowania.

  2. Odpis uchwały, o której mowa w ust. 1 doręcza się kandydatowi na członka partii w ciągu 14 dni od jej podjęcia.

  3. W przypadku podjęcia przez Prezydium Zarządu Okręgowego Konfederacji Nowej Polski uchwały odmownej, bądź niepodjęcia uchwały we wskazanym w ust. 1 terminie, kandydatowi przysługuje odwołanie do Zarządu Regionalnego w terminie 14 dni od doręczenia mu odpisu uchwały, bądź upływu terminu na podjęcie uchwały. Uchwała Zarządu Regionalnego może zostać zaskarżona do Sądu Partyjnego w terminie 14 dni od jej doręczenia.

  4. Prezydium Zarządu Okręgowego Konfederacji Nowej Polski, za zgodą Prezesa Konfederacji Nowej Polski, może przekazać, w określonym zakresie i na oznaczony czas, kompetencję określoną w ust. 1 powołanemu spośród członków partii Okręgowemu Koordynatorowi do spraw przyjęć nowych członków partii. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

  § 9.1. Członkostwo w partii ustaje na skutek:

  1) wystąpienia z partii zgłoszonego pisemnie lub drogą elektroniczną właściwemu Prezesowi Zarządu Okręgowego partii,

  2) skreślenia z listy członków partii,

  3) śmierci członka partii.

  2. Członek partii może zawiesić swoje członkostwo w partii z ważnych przyczyn poprzez pisemne zgłoszenie zawieszenia członkostwa właściwemu Prezesowi Zarządu Okręgowego partii. Zawieszenie członkostwa wiąże się z zawieszeniem praw i obowiązków członka partii poza prawem do złożenia wniosku o odwieszenie członkostwa do właściwego Prezesa Zarządu Okręgowego partii oraz wystąpienia z partii, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 1 statutu.

  § 10.1. Członek partii może zostać skreślony z listy członków partii w drodze ostatecznego postanowienia Sądu Partyjnego, jeżeli przestał spełniać kryteria określone w § 7 statutu.

  2. Członek partii może zostać skreślony z listy członków partii, bądź zawieszony w prawach członka na okres do 2 lat, w drodze ostatecznego postanowienia Sądu Partyjnego wymierzającego za delikt dyscyplinarny jedną z tych kar dyscyplinarnych.

  3. Członkostwo w partii członka partii zawieszonego w prawach członka ostatecznym postanowieniem Sądu Partyjnego może ustać na podstawie § 9 ust. 1 pkt. 1 statutu.

  4. Sąd Partyjny może zastosować wobec członka partii zawieszenie w prawach członka na okres do 3 miesięcy jako środek zapobiegawczy, w niebudzących wątpliwości sprawach uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez tego członka partii przestępstwa umyślnego lub oczywistego naruszenia statutu lub wydanych na jego podstawie regulaminów i uchwał. Zawieszenie w prawach członka może zostać przedłużone w uzasadnionych przypadkach, w szczególności do zakończenia postępowania karnego wszczętego przeciwko temu członkowi.

  § 11.1. Członkowie partii mają równe prawa, w szczególności:

  1) prawo wpływania na kształt programu partii,

  2) czynne i bierne prawo wyborcze do organów partii,

  3) prawo kandydowania w wyborach do organów władzy publicznej z list zgłoszonych lub popartych przez partię, a także z list innych organizacji, za zgodą Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski wyrażonej w drodze uchwały,

  4) prawo odwoływania się od dotyczących ich rozstrzygnięć organów partii pierwszej instancji do właściwych organów partii drugiej instancji, chyba, że przepis szczególny statutu stanowi inaczej,

  5) prawo zgłaszania odpowiednim organom partii inicjatyw politycznych lub organizacyjnych,

  6) prawo dostępu do wszystkich uchwał i innych dokumentów partii, jeżeli nie sprzeciwiają się temu przepisy prawa powszechnie obowiązującego, przepisy statutu lub szczególny interes partii,

  2. Członkowie partii mają obowiązek:

  1) przestrzegania statutu i regulaminów oraz stosowania się do zgodnych z nim uchwał organów partii,

  2) realizowania programu politycznego partii,

  3) aktywnego uczestniczenia w pracach organów partii, do których zostali wybrani,

  4) sumiennego pełnienia powierzonych funkcji i obowiązków w partii,

  5) dbania o wizerunek partii, w szczególności poprzez postępowanie honorowe i zgodne z dobrymi obyczajami, zarówno w życiu publicznym jak i prywatnym,

  6) terminowego płacenia składek i wywiązywania się z innych świadczeń członkowskich,

  3. Członek partii, któremu zostało powierzone pełnienie funkcji w organach partii, ponosi odpowiedzialność polityczną przed partią.

  § 12.1. Sympatykami partii mogą być osoby, które ukończyły co najmniej 15 lat.

  2. Sympatycy partii zgłaszają chęć popierania realizacji celów i programu partii (sympatyzowanie) Zarządowi Okręgowemu partii, który prowadzi ich rejestrację.

  3. Sympatycy partii mogą, w szczególności, brać udział w procesie kształtowania programu partii oraz ubiegać się o nominację partii w wyborach powszechnych.

  4. Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski określi w drodze uchwały tryb zgłaszania chęci sympatyzowania z partią, szczegółowy zakres praw sympatyków oraz sposób rejestracji sympatyków.


   

  Rozdział IV – Władze partii

  Dział I – Okręgi, Oddziały i Koła

  § 13. Podstawową jednostką organizacyjną partii jest Okręg odpowiadający terytorialnie okręgowi wyborczemu w wyborach do Sejmu.

  § 14. Każdy członek partii należy do określonego Okręgu Konfederacji Nowej Polski właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania.

  § 15.1. Na terenie działania Okręgu mogą być tworzone Oddziały Konfederacji Nowej Polski, odpowiadające terytorialnie powiatom lub okręgom wyborczym do Senatu. Oddział musi liczyć co najmniej 7 członków.

  2. W jednym powiecie może funkcjonować tylko jedno Oddział powiatowy. Co najmniej 7 członków partii zgłasza wniosek o utworzenie Oddziału powiatowego Prezydium Zarządu Okręgowego, które w drodze uchwały wyraża zgodę na utworzenie Oddziału powiatowego, bądź odmawia zgody na jego utworzenie w terminie 30 dni od zgłoszenia. W przypadku podjęcia przez Prezydium Zarządu Okręgowego partii uchwały odmownej, bądź niepodjęcia uchwały, we wskazanym w zdaniu drugim niniejszego ustępu, terminie, wnioskodawcom przysługuje odwołanie do Prezydium Zarządu Krajowego w terminie 14 dni od doręczenia im odpisu uchwały, bądź upływu terminu na podjęcie uchwały. Uchwała Prezydium Zarządu Krajowego jest ostateczna. Członkowie Oddziału wybierają spośród siebie Przewodniczącego Oddziału, jego Zastępcę, Sekretarza Oddziału i Skarbnika Oddziału.

  3. Ewidencję Oddziałów partii prowadzi Zarząd Okręgowy.

  4. Na terenie Oddziału mogą być tworzone Koła dzielnicowe i gminne na podstawie uchwały Zarządu Oddziału. Koło liczyć musi co najmniej trzech Członków.

  5. Oddziały Powiatowe Konfederacji Nowej Polski, a także inne terenowe jednostki organizacyjne partii, o których mowa w ust. 4, mogą być zniesione w drodze uchwały właściwego terytorialnie Zarządu Okręgowego partii na uzasadniony wniosek Sekretarza Okręgowego, jeżeli dopuściły się rażącego naruszenia przepisów statutu, a także wydanych na jego podstawie regulaminów, bądź uchwał. Od uchwały określonej w zdaniu poprzedzającym członkom znoszonego Oddziały Powiatowego partii, bądź innej terenowej jednostki organizacyjnej partii, o której mowa w ust.4, przysługuje odwołanie do Prezydium Zarządu Krajowego w terminie 14 dni od doręczenia odpisu uchwały Przewodniczącemu Oddziały oraz jej ogłoszenia członkom Oddziały. Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski rozpatruje odwołanie, o którym mowa w zdaniu drugim w terminie 60 dni od jego wpłynięcia. Rozstrzygnięcie Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski jest ostateczne.

  § 16. Organami Okręgu Konfederacji Nowej Polski są:

  1) Okręgowe Zebranie Członków, w skład którego wchodzą wszyscy członkowie Okręgu Konfederacji Nowej Polski.

  2) Zarząd Okręgowy, w skład którego wchodzą: członkowie Prezydium Zarządu Okręgowego, prezesi Oddziałów Konfederacji Nowej Polski działających na terytorium Okręgu, starostowie, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast z obszaru Okręgu, oraz wybrani w Okręgu posłowie, senatorowie i posłowie do Parlamentu Europejskiego, a także radni sejmiku wojewódzkiego, o ile są członkami partii.

  3) Prezydium Zarządu Okręgowego w skład którego wchodzą Prezes Zarządu Okręgowego, Wiceprezesi Zarządu Okręgowego, Sekretarz Okręgowy i Skarbnik Okręgowy.

  4) Prezes Zarządu Okręgowego.

  5) Szczegółowy tryb powoływania władz Okręgowych Konfederacji Nowej Polski określi Prezydium Zarządu Krajowego w drodze odrębnej uchwały.

  § 17.1. Okręgowe Zebranie Członków wybiera zwykłą większością głosów, w głosowaniu tajnym, na 3-letnią kadencję spośród wszystkich członków Okręgu:

  1) Prezesa Zarządu Okręgowego,

  2) pozostałych 4 członków Prezydium Zarządu Okręgowego.

  2. Członkowie Prezydium Zarządu Okręgowego wybierają spośród siebie dwóch Wiceprezesów Zarządu Okręgowego, Sekretarza Okręgowego i Skarbnika Okręgowego.

  § 18.1. Zarząd Okręgowy Konfederacji Nowej Polski wyznacza, w zgodzie ze statutem, uchwałami krajowych organów partii oraz programem partii, kierunki działania partii w Okręgu, w szczególności:

  1) formułuje opinie dotyczące działalności politycznej i społecznej partii w Okręgu, a także, w porozumieniu z Radą Krajową, przygotowuje program polityczny partii danego Okręgu,

  2) zajmuje stanowiska związane z bieżącą działalnością polityczną Okręgu Konfederacji Nowej Polski,

  3) proponuje podjęcie określonych działań politycznych Okręgu Konfederacji Nowej Polski na obszarze jego działania,

  2. Zarząd Okręgowy Konfederacji Nowej Polski oraz jego członkowie wykonują kompetencje określone w statucie, a także wydanych na jego podstawie regulaminach i uchwałach.

  3. Posiedzenia Zarządu Okręgowego Konfederacji Nowej Polski odbywają się nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.

  4. Szczegółowy zakres działania Zarządu Okręgowego określi Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski w drodze uchwały podjętej na wniosek Prezesa Konfederacji Nowej Polski.

  § 19.1. Prezes Zarządu Okręgowego partii:

  1) zwołuje z własnej inicjatywy, nie rzadziej niż raz na rok, lub na pisemne żądanie co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków Okręgu, nie później niż po upływie 14 dni od daty złożenia takiego żądania, Okręgowe Zebranie Członków, a także proponuje porządek obrad, przewodniczy Okręgowemu Zebraniu Członków i kieruje jego pracami,

  2) zwołuje co najmniej raz na dwa miesiące posiedzenia Zarządu Okręgowego, proponuje porządek obrad i kieruje jego pracami,

  3) reprezentuje na zewnątrz Zarząd Okręgowy Konfederacji Nowej Polski,

  4) szczegółowy zakres obowiązków Prezesa Zarządu Okręgowego określi Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski w drodze uchwały podjętej na wniosek Prezesa Konfederacji Nowej Polski.

  2. W przypadku niezwołania przez Prezesa Zarządu Okręgowego posiedzenia Zarządu Okręgowego lub posiedzenia Okręgowego Zebrania Członków w terminach, o których mowa w ust. 1, posiedzenie ma prawo zwołać Wiceprezes Zarządu Okręgowego, w terminie 14 dni od dnia, w którym dane posiedzenie miało być zwołane. Jeżeli na tak zwołanym posiedzeniu prezes Zarządu Okręgowego nie jest obecny, obradom przewodniczy Wiceprezes który je zwołał.

  3. Prezydium Zarządu Okręgowego wykonuje kompetencje określone statutem, a także wydanymi na jego podstawie regulaminami i uchwałami.

  4. Wiceprezesi Zarządu Okręgowego partii wspierają Prezesa Zarządu Okręgowego partii w wykonywaniu jego obowiązków wynikających ze statutu i uchwał podjętych przez organy, a także na wniosek Prezesa Konfederacji Nowej Polski zastępują Prezesa Zarządu Okręgowego w przypadku ustania jego członkostwa w partii do czasu powołania nowego Prezesa Zarządu Okręgowego.

  5. Sekretarz Okręgowy Konfederacji Nowej Polski wykonuje kompetencje określone statutem, a także wydanymi na jego podstawie regulaminami i uchwałami, w szczególności:

  1) protokołuje posiedzenia organów Okręgu,

  2) archiwizuje dokumenty Okręgu oraz kopie deklaracji członkowskich,

  3) przygotowuje projekty uchwał organów Okręgu Konfederacji Nowej Polski,

  4) przekazuje odpisy podjętych uchwał organów Okręgu Konfederacji Nowej Polski Sekretarzowi Krajowemu Konfederacji Nowej Polski i współpracuje z nim.

  6. Skarbnik Okręgowy Konfederacji Nowej Polski wykonuje kompetencje określone statutem, a także wydanymi na jego podstawie regulaminami i uchwałami, w szczególności:

  1) zapewnia zbieranie składek członkowskich od członków Okręgu Konfederacji Nowej Polski,

  2) prowadzi dokładną ewidencję wpływów i wydatków Okręgu Konfederacji Nowej Polski,

  3) przedkłada Zarządowi Okręgowemu partii, co najmniej dwa razy w roku, sprawozdania z działalności finansowej Okręgu Konfederacji Nowej Polski,

  4) składa Skarbnikowi Krajowemu Konfederacji Nowej Polski, w terminie do 30 stycznia każdego roku, sprawozdanie z działalności finansowej Okręgu Konfederacji Nowej Polski za ubiegły rok.


   

  Dział II – Regiony

  § 20. Władzami regionalnymi są:

  1) Zarząd Regionalny

  2) Prezes Zarządu Regionalnego

  § 21. Zarządy Regionalne są jednostkami organizacyjnymi partii, których teren działania obejmuje województwo.

  § 22. Jeżeli obszar województwa pokrywa się z obszarem organizacji okręgowej, funkcję Zarządu Regionalnego pełni Zarząd Okręgowy, a funkcję Prezesa Zarządu Regionalnego pełni Prezes Zarządu Okręgowego.

  § 23. W skład Zarządu Regionalnego wchodzą członkowie Prezydiów Zarządów Okręgowych z obszaru działania województwa, którzy wybierają spośród siebie, Sekretarza Regionalnego, Skarbnika Regionalnego, a także wybrani w okręgach wyborczych danego Regionu posłowie, senatorowie i posłowie do Parlamentu Europejskiego i radni sejmiku wojewódzkiego, o ile są członkami partii.

  § 24. Prezesa Zarządu Regionalnego powołuje Prezes Konfederacji Nowej Polski.

  § 25. Zarząd Regionalny wykonuje kompetencje określone statutem, a także wydanymi na jego podstawie regulaminami i uchwałami, w szczególności:

  1) wypracowuje stanowisko partii w sprawach wojewódzkich,

  2) koordynuje działania na szczeblu wojewódzkim, szczególnie kampanie wyborcze i akcje społeczno-polityczne,

  3) zatwierdza na wniosek Prezesa Zarządu Regionalnego porozumienia wojewódzkie,

  4) zgodnie z decyzjami władz krajowych udziela na wniosek Prezesa Zarządu Regionalnego rekomendacji do reprezentowania partii w strukturach powstałych w wyniku zatwierdzonych przez partię porozumień wojewódzkich lub pełnienia funkcji publicznych o zasięgu wojewódzkim, w tym o charakterze wyborczym,

  5) określa kierunki działań Klubu Radnych partii w sejmiku województwa oraz rozpatruje sprawozdanie z ich działalności,

  6) zajmuje stanowisko w sprawach zgłaszanych przez władze partii niższego szczebla.

  § 26.1. Prezes Zarządu Regionalnego reprezentuje Zarząd Regionalny wobec władz partii, przynajmniej raz na kwartał zwołuje posiedzenia Zarządu Regionalnego oraz przewodniczy jego obradom.

  2. Szczegółowy zakres działania Prezesów Zarządów Regionalnych określi Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski w drodze uchwały podjętej na wniosek Prezesa Konfederacji Nowej Polski.


   

  Dział III – Władze krajowe

  § 27. Władze krajowe partii są władzami wyższego szczebla nad władzami okręgów i regionów Konfederacji Nowej Polski.

  § 28. Władzami krajowymi partii są:

  1) Kongres Konfederacji Nowej Polski (dalej: Kongres) – będący najwyższą władzą partii,

  2) Rada Krajowa Konfederacji Nowej Polski (dalej: Rada),

  3) Zarząd Krajowy Konfederacji Nowej Polski (dalej Zarząd Krajowy),

  4) Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski (dalej: Prezydium Zarządu),

  5) Prezes Konfederacji Nowej Polski (dalej: Prezes).


   

  Kongres Konfederacji Nowej Polski

  § 29.1. Kongres Konfederacji Nowej Polski jest najwyższą władzą partii.

  2. W Kongresie biorą udział wszyscy członkowie Zarządu Krajowego i Zarządów Okręgów.

  3. Kongres wyznacza główne kierunki działania i zatwierdza program polityczny partii.

  4. Kongres wybiera spośród wszystkich członków partii zwykłą większością głosów, w głosowaniu tajnym, na 3-letnią kadencję Przewodniczącego Rady Krajowej, , 3-5 Wiceprezesów Konfederacji Nowej Polski, od 4 do 6 członków Prezydium Zarządu Krajowego, Przewodniczącego i członków Sądu Partyjnego oraz członków Komisji Rewizyjnej.

  5. Prezydium Zarządu Krajowego na wniosek Prezesa określi w drodze uchwały tryb i zasady zwoływania Kongresu, w szczególności termin zwołania, sposób powiadomienia osób uprawnionych do uczestnictwa w Kongresie oraz tryb określenia porządku obrad.

  6. Kongres jest przez Prezesa zwoływany co najmniej raz na trzy lata. Kongres jest zwoływany również przez Przewodniczącego Rady na wniosek bezwzględnej większości jej członków.


   

  Rada Krajowa Konfederacji Nowej Polski

  § 30.1. Rada Krajowa się z Prezesów Zarządów Regionalnych, z przedstawicieli partii i stowarzyszeń z którymi Prezydium Zarządu Krajowego zawarło porozumienia o współpracy politycznej, przedstawicieli Kongresu Nowej Prawicy w liczbie równej sumie wszystkich poprzednich – oraz Przewodniczącego Rady

  Rada:

  1) Zmienia – w głosowaniu konstruktywnym - Prezesa większością 4/5 głosów; może też postawić większością głosów wniosek o zmianę Prezesa, której może konstruktywnie dokonać Konwent większością 2/3 głosów.

  2) obraduje podczas posiedzeń zwoływanych przez Przewodniczącego Rady nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy,

  3) zatwierdza program polityczny partii na najbliższe wybory,

  4) wyznacza kierunki działania partii pomiędzy Kongresami partii,

  5) jest forum współpracy Konfederacji Nowej Polski z przedstawicielami partii i stowarzyszeń z którymi Prezydium Zarządu Krajowego zawarło porozumienia o współpracy politycznej.

  5) konsultuje z Prezydium Zarządu Krajowego projekty list wyborczych przedstawione przez Zarządy Okręgowe,

  6) zatwierdza kandydata Konfederacji Nowej Polski na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej,

  2. Przewodniczący Rady przewodniczy posiedzeniom Rady oraz posiedzeniom Kongresu. Prezes na każdym posiedzeniu składa Radzie sprawozdanie.

  3. W przypadku niezwołania przez Przewodniczącego Rady posiedzenia Rady w określonym w ust. 1 pkt. 2 terminie posiedzenie takie zwołać może 1/3 członków Rady lub Prezes Konfederacji Nowej Polski. Jeżeli na tak zwołanym posiedzeniu Przewodniczący Rady jest nieobecny, to posiedzeniu przewodniczy najstarszy wiekiem członek Rady.

  4. W posiedzeniach Rady mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby zaproszone przez Prezesa lub Przewodniczącego Rady .


   

  Zarząd Krajowy Konfederacji Nowej Polski

  § 31.1. W skład Zarządu Krajowego wchodzą członkowie Prezydium Zarządu Krajowego oraz Prezesi Zarządów Okręgowych.

  2. Zarząd Krajowy wykonuje uchwały Kongresu, Rady, Prezydium Zarządu Krajowego, Prezesa oraz wykonuje inne kompetencje określone w statucie, a także wydanych na jego podstawie regulaminach i uchwałach.

  3. W posiedzeniach Zarządu Krajowego z głosem doradczym mogą uczestniczyć Przewodniczący Sądu Partyjnego oraz Rzecznik Prasowy partii, a także zaproszeni przez Prezesa goście.


   

  Prezydium Zarządu Krajowego Konfederacji Nowej Polski

  § 32.1. W skład Prezydium Zarządu Krajowego wchodzą: Prezes, Przewodniczący Rady, od 3 do 5 Wiceprezesów Konfederacji Nowej Polski, Skarbnik Krajowy Konfederacji Nowej Polski, Sekretarz Krajowy Konfederacji Nowej Polski oraz od 2 do 4 członków Prezydium Zarządu Krajowego wybieranych przez Kongres.

  2. Prezes zwołuje posiedzenia Prezydium Zarządu Krajowego co najmniej raz w miesiącu.

  3. W posiedzeniach Prezydium Zarządu Krajowego mogą uczestniczyć z głosem doradczym Przewodniczący Sądu Partyjnego, Rzecznik Prasowy partii oraz zaproszeni przez Prezesa goście.

  4. Każdy członek Prezydium Zarządu Krajowego może być odwołany ze stanowiska przed upływem kadencji w drodze uchwały Kongresu podjętej większością 3/5 uprawnionych do udziału w Kongresie, w głosowaniu tajnym, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub grupy 1000 członków partii złożony do Sądu Partyjnego. Kongres Konfederacji Nowej Polski podejmuje uchwałę określoną w zdaniu pierwszym podczas nadzwyczajnego posiedzenia zwoływanego przez Przewodniczącego Sądu Partyjnego w terminie 2 miesięcy od wpłynięcia wniosku. Posiedzeniu tak zwołanego Kongresu przewodniczy Przewodniczący Sądu Partyjnego.

  5. W przypadku powstania wakatu na stanowisku członka Prezydium Zarządu Krajowego w wyniku procedury, o której mowa w § 32 ust. 4, odwołany członek Prezydium Zarządu Krajowego nie może zostać dokooptowany do składu Prezydium Zarządu Krajowego.

  § 33. Prezydium Zarządu Krajowego wykonuje kompetencje określone statutem, a także wydanymi na jego podstawie regulaminami i uchwałami, w szczególności:

  1) po konsultacji z Radą zatwierdza ostateczny kształt list wyborczych Konfederacji Nowej Polski do organów władzy publicznej, z uwzględnieniem § 31 ust. 1 pkt 6,

  Liczba komentarzy: 39

 • 15-01-2015 19:04:00

  Pełny tekst artykułu w "Rzeczpospolitej"

  Ponieważ "Rz" nieco skróciła mój tekst (nie zło,sliwie, bynajmniej - ale w kilku miejscach istotnych) - podaję pełną wersję: 

                         Ołów, tylko ołów!

  P.Marek Magierowski zamieścił w „Rz” (12-I, s.A11) p/t „Ołówek czy ołów” kilka słów prawdy: „Wszyscy wzięli udział w wielkiej manifestacji na ulicach Paryża w imię obrony »europejskich wartości«. (…) Czy jednak Hollande, Merkel, Cameron, Rajoy, Renzi, Tusk, Juncker, Schulz i Kopacz wiedzą, czym są »europejskie wartości«? (…) Czy zdają sobie sprawę, że członkowskie redakcji „Charlie Hebdo”, którzy stali się męczennikami tej batalii, przez większość swojego życia zawodowego nie zajmowali się niczym innym jak tylko podważaniem, deptaniem, wyśmiewaniem wszystkich możliwych wartości?”

  Jest to fragment tezy, głoszonej przeze mnie od kilkunastu lat – tezy, z którą nie odważa się nawet dyskutować, nie odważa się jej nawet zauważyć żaden reżymowy „uczony” - bo wprawdzie łagrów na Kamczatce już nie ma, ale grantu na swoje prace to już nie dostanie...

  Teza ta brzmi:

  Wartości unijne są dokładną odwrotnością wartości europejskich”

  Zróbmy szybki przegląd tych wartości:

  W Europie obowiązuje kara śmierci przynajmniej dla dla morderców ; w Unii kara śmierci została zniesiona... nawet podczas wojny(!!!!)

  W Europie obowiązuje zasada: „Kto nie pracuje, niech też i nie je”; w Unii system zasiłków zapewnia każdemu nie tylko jedzenie, ale i „minimum socjalne”.

  W Europie starannie rozważa się argumenty ZA i PRZECIW; w Unii liczy się głosy

  W Europie dzieci należą do rodziców; w Unii dzieci nalezą do państwa, które dyktuje rodzicom, co mają z nimi robić – i ma prawo dziecko rodzicom, pod byle pretekstem, odebrać.

  W Europie w chłopcach od maleńkości rozwija się naturalną agresję; w Unii agresję u dzieci – ze szczególnym uwzględnieniem właśnie chłopców – się tępi.

  W Europie rządzą mężczyźni; w Unii panuje (na szczęście: tylko teoretycznie...) „równouprawnienie”

  W Europie panuje religia (katolicka, protestancka, prawosławna, żydowska, nawet islam – ale religia); Unia jest programowo i agresywnie ateistyczna.

  W Europie homoseksualizm to zboczenie (tolerowane, wydrwiwane albo i karane) – w Unii to normalny, a nawet preferowany rodzaj życia „seksualnego”.

  W Europie obowiązuje zasada Ulpiana: „Chcącemu nie dzieje się krzywda”; Unia, „państwo opiekuńcze”, dla mojego dobra nakazuje mi lub zakazuje tysięcy normalnych czynności – bym sobie przypadkiem krzywdy nie zrobił.

  W Europie rządzi zasada: „Kto nie ryzykuje – ten nie je”; ryzykanci są podziwiani; w Unii ryzyko jest redukowane do niezbędnego minimum, na ryzykantów patrzy się jak na wariatów. W ostateczności możemy ryzykować... po uprzednim się ubezpieczeniu.

  W Europie 99% ustrojów to monarchie (w ostateczności: republiki); w Unii niekwestionowanym ideałem jest najgłupszy ustrój świata, czyli demokracja.

  W Europie ludzie wolni mogli mieć broń; w Unii posiadanie broni jest zakazane.

  W Europie każdy może otwarcie głosić, że jest dumny ze swojego narodu albo i rasy; w Unii jest to tępione jako nacjonalizm, szowinizm i rasizm.

  I tak dalej. W Unii wszystko stoi dosłownie na głowie. Jak to powiedział sowiecki dysydent, p.Edward Kuzniecow: „Socjalizm wymaga od człowieka niewiele: tylko tyle, by pokochał to, co normalny człowiek nienawidzi – i znienawidził to, co normalny człowiek kocha; i już można wygodnie w socjaliźmie żyć”.

  A teraz z tej tezy i z oglądu rzeczywistości wyciągamy prosty wniosek: „Dopóki rządziły wartości europejskie, to my, Europejczycy, kolonizowaliśmy cały świat; gdy rządzą wartości dokładnie odwrotne, to teraz jest odwrotnie: cały świat (Chińczycy, Arabowie – a nawet Jamajczycy) kolonizuje Europę”.

  W swoim tekście p.Magierowski cytuje śp. (w Europie piszę się przed nazwiskiem „pani”, „panna”, „p.” lub „śp.” - w Unii nie robi się „zbędnych ceregieli”...) Jerzego Wolinskiego (w Europie imiona się przekłada – chrześcijańskie i biblijne: koniecznie; Anglię podbił Wilhelm Zdobywca; w okupowanej przez Unię Anglii udawać, że rządzi, będzie obecny książę „William”!!): „Zauważyliście, że ateiści prawie w ogóle nie zabijają w zamachach? Nie podkładają bomb w miejscach kultu (…) Nie podrzynają gardeł, nie okaleczają, nie gwałcą [z tym bym dyskutował – JKM], nie mordują sąsiadów, nie wysadzają się w powietrze. Ateista nie ma zadatków na męczennika”

  Proszę zauważyć, że dla unijnego federasty to, że ateiści nie są agresywni, to pochwała ateizmu. Da Europejczyka, wierzącego przecież w darwinizm, jest to wskazanie powodu, dla którego państwa ateistyczne MUSZĄ przegrać z państwami, których poddani gotowi są za swoją wiarę umierać!! Fideiści mają w sobie agresję; siłę, która może być wykorzystana dobrze lub źle. Ateiści w nic nie wierzą, więc niczego im się – poza wyśmiewaniem innych – robić nie chce. Bo i po co?

  Mówiąc krotko: jeśli Europa ma przetrwać, musimy wytarzać federastów w smole i w pierzu (tradycyjny w takich przypadkach zabieg europejski!) i kopniakami wygonić na Grenlandię (niech tam czekają na „globalne ocieplenie”), przywrócić wartości europejskie – a na dziś, i to pilnie, zacząć naszych chłopców uczyć ZABIJAĆ!

  W epilogu „W pustyni i w puszczy” Staś z pewny skrępowaniem oznajmia, że zabił Gebhra i jego kompanów. Na co ojciec zmarszczył brwi: „Słuchaj, Stasiu! Śmiercią nie wolno nikomu szafować, ale jeśli ktoś zagrozi twej ojczyźnie, życiu twej matki, siostry lub życiu kobiety, którą ci oddano w opiekę, to pal mu w łeb, ani pytaj, i nie czyń sobie z tego żadnych wyrzutów.”.

  Podejrzewam, że z filmowej wersji tej książki to zdanie wyleciało. Podejrzewam, że znika również z nowych, „polit-poprawnych”, wydań.

  Unia to pasożyt na Europie. Pasożyt ma metabolizm odwrotny od żywiciela. Żyje – bo te wartości jeszcze się kołacą (co widać po tym, że nie wszyscy przeszli JESZCZE na bezrobocie). Oczywiście: gdy ginie organizm, ginie i pasożyt. Federaści ostatnio nawet jak gdyby przejawiają pewne zaniepokojenie...

  Powiedzmy jednak jasno: albo pozbędziemy się tego pasożyta – albo zginiemy wraz z nim!

   

   

 • 11-01-2015 13:33:00

  Deklaracja Lojalistyczna 2015

  Autorzy ciut przesadzili, Prezesem KNP jest obecnie kol.Michał Marusik - ale ducha Deklaracji rozumiem.  Jest to, oczywiście, świadome nawiązanie do Adresu szlachty z Królestwa Galicji i Lodomerii skierowanego do śp.Franciszka Józefa,

   

                                      My, Członkowie Regionu Mazowieckiego Kongresu Nowej Prawicy,


  - podążając za Deklaracją Ideową Kongresu Nowej Prawicy mówiącą, że istnieją moralnie słuszne zasady sprawowania władzy, które są nadrzędne w stosunku do praw stanowionych i kompetencji władz,

  - głęboko przekonani iż władza rodzić się winna z powszechnego zaufania i szacunku oraz opierać na niezbywalnym autorytecie, nie zaś na pajęczynie artykułów i paragrafów rozpiętej siłą lub podstępem,

  - przekonani że przywództwo wiąże się z czymś więcej niż tylko sprawowaną funkcją czy urzędem, przekonani że liderem jest ten, za kim chcemy i wybieramy podążać, że Prezesem jest ten, kogo z szacunkiem tak nazywamy, nie zaś ten, kto wbrew nam się nim ogłosił,

  deklarujemy pełne poparcie dla Prezesa Janusza Korwin-Mikkego oraz zdeterminowanie, by pod Jego przewodnictwem budować w Polsce ruch społeczny i polityczny, dla którego najwyższymi wartościami są Wolność, Własność i Sprawiedliwość, ruch który naprawi Polskę.

  W szczególności deklarujemy, iż Janusz Korwin-Mikke ma nasze pełne poparcie jako kandydat na Prezydenta RP i lider formacji, która będzie zmieniała Polskę w duchu łączących nas wartości, a w przypadku uznania przez Prezesa, że formuła i Statut Kongresu Nowej Prawicy stały się nieprzekraczalną barierą na drodze do osiągnięcia tego celu, ma nasze pełne poparcie by kontynuować pracę dla Polaków w nowej formie organizacyjnej.

  Przy Tobie, Prezesie, stoimy i stać chcemy.

 • 11-01-2015 00:51:00

  O "Charlie Hebdo", zamachu w Paryżu i "demonstracji solidarności"

  Pół wieku temu czytywałem paryski miesięcznik (i tygodnik) „Hara-Kiri – pismo głupie i złopśliwe” - gdy rysował w nim jeszcze śp.Jerzy Wolinski. Pismo wyśmiewało się ze wszystkiego – i było na niezłym poziomie. Po śmierci śp.gen.Karola de Gaull'a (w 1970, w Colombey-les-Deux-Églises). „Hara-Kiri” dało tytuł: „Tragedia na balu w Colombey – jedna ofiara śmiertelna” - co spowodowało zakaz sprzedaży pisma. Zmieniło wtedy tytuł na CHARLIE HEBDO i zaczęło w tandetny sposób krytykować głównie prawicę i ludzi wierzących. To tak, jakby zamiast „NIE” z lat 90.tych pojawiły się ilustrowane „Fakty i Mity”.

  Jedna okładka CHARLIE HEBDO jest taka, że nie chciałem jej tu pokazywać – kto nie boi się zgorszenia, może ją obejrzeć tu

  http://korwin-mikke.pl/blog/wpis/jak_ktos_nie_chce_sie_zgorszyc__niech_tu_nie_wchodzi_charlie_hebdo/2530

  z komentarzem. A oto dwie przykładowe: 

  Tytuł: "Mahomet wyrzucony za burtę przez fundamentalistów"

  W dymku" "Ciężko jest być kochanym przez kutasów!"  

   

  Tu mamy po prostu Rabina, Biskupa i Imama zgodnie twierdzących:

  Dymek: "Trzeba zaciemnić [sc. usunąć z widoku] CHARLIE HEBDO

  Jak widać po okładkach „CHARLIE HEBDO” wyśmiewało równo chrześcijan, żydów i muzułmanów – ale tylko ci ostatni wykazali się zrozumiałym brakiem poczucia humoru.

  Mordercy, b-cia Cherif i Saïd Kouachi, wrócili do Francji z Syrii. Po zabiciu dwunastu osób uciekali – i przy zmianie samochodu Saïd zgubił paszport (ma szansę na nagrodę Darwina!) w wyniku czego policja znalazła ich i zastrzeliła, oszczędzając Francuzom kosztów procesu i dożywotniego karmienia tych huncwotów.

  Dawniej – to jednak były inne czasy... Np. eSeRzy (socjalisci-rewolucjoniści”, rywale bolszewików) po zamachach zostawali na miejscu zbrodni, dając się łapać i wieszać; wykorzystywali procesy jako trybuny do głoszenia swoich pogladów. To była jednak jakaś klasa: uczciwie płacili swoim życiem.

  Natomiast szopka z „demonstracją solidarności” jest wyraźnie źle dobrana. Redaktorzy tego piśmidła nie zasługuja na takie honory. Raczej na tuzin batów na gołe tyłki.

  Inna sprawa, że trudno mi zrozumieć, dlaczego redaktorzy pisma atakującego wszystkich, w tym i muzułmanów, nie mieli przy sobie po spluwie – i w szafie jeszcze ze dwóch redakcyjnych pistoletów maszynowych? Zakaz posiadania broni – zapewne – ale chyba dostaliby łaskawe pozwoleństwo od Władzy? Może ideologia nie pozwalała im używać broni?

  Ja ostrzegałem i ostrzegam: to potworne przegięcie w lewo spotka się z silną reakcją w prawo: niedługo dojdzie do mordów i pogromów (tfu!) „gejów” i innych nosicieli anty-kultury. Bo jak inaczej może Lud Bozy ocalić nasze miasta przed losem Gomory i Sodomy – gdy elity zaniedbują swój obowiązek?!?    

 • 09-01-2015 18:58:00

  Coś o VATcie – i nie tylko

  Pani Anna Cieślak-Wróblewska opublikowała w „Rzeczypospolitej” rozmowę z p.Ludwikiem Koteckim – przedstawionym jako „Główny ekonomista Ministerstwa Finansów”. Traktuję więc Jego wypowiedzi bardzo poważnie.

  Tytuł brzmi: „Stawki VAT można ujednolicić” - co p.Kotecki w następnych słowach precyzuje: „Z punktu widzenia ściągalności podatków najlepsza byłaby jedna stawka VAT”.

  Przypominam tu, że Unia Polityki Realnej obaliła w Sejmie w 1993.roku „Rząd” p.Hanny Suchockiej; jako warunek zagłosowania za tym „Rządem” stawialiśmy (1) uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej (nie w radykalnej wersji UPR – lecz w takiej, którą już była zaakceptowała odpowiednia podkomisja Sejmu!) i (2) właśnie ujednolicenie VAT: zamiast stawek 0 – 7 – 15 (takie wtedy były) – na wszystko 7%. „Unia Demokratyczna” (główna partia koalicji rządowej) nie konsultując się z partnerami (którzy oświadczyli – wszyscy – że były to dla nich warunki do przyjęcia!!) oświadczyła, że „Nie będzie ogon machał psem” (UPR miała wtedy 4 posłów)... i „Rząd” padł większością jednego głosu.

  I przez 22 lata tak prostej sprawy „nie można” przeprowadzić. Dlaczego? Wyjaśnia to następne zdanie p.Koteckiego:

  „Ale to szeroki problem polityczny, bo zmiany spowodowałyby redystrybucję obciążeń”.

  Tu znów kilka uwag.

  Po pierwsze: ta „redystrybucja” jest znacznie mniejsza, niż skutki np. podwyżek lub obniżek cen benzyny. O ile jednak to ostatnie ludzie akceptują, bo dotyka to wszystkich – o tyle tu nie mogą znieść, że oni trochę stracą, gdy inni trochę zarobią!!

  Po drugie: terminologia jest myląca. Jest dokładnie odwrotnie: to obecne, sztuczne zróżnicowanie stawek VAT powoduje sztuczną redystrybucję. Gdybyśmy stawki ujednolicili, redystrybucja byłaby znacznie mniejsza!!!

  Czyli – po trzecie: to nie „zmiany spowodowałyby redystrybucję obciążeń” - tylko: „ujednolicenie stawek spowodowałoby zmiany w systemie redystrybucji obciążeń”. Co, oczywiście, popieramy – bo celem KNP jest całkowita likwidacja redystrybucyjnej funkcji podatków.

  Teraz przechodzimy do meritum. Poza normalnie wymienianymi zagrożeniami dla systemu finansowego p.Kotecki dostrzega inne:

  „Wymieniłbym trzecie ryzyko, z którego ogromnego znaczenia nie zdawałem sobie sprawy, a co uzmysłowili mi inwestorzy amerykańscy, z którymi ostatnio się spotykałem. Inwestują oni ogromne pieniądze w instrumenty oparte na stopach procentowych i dla nich najważniejsze ryzyko to Rada Polityki Pieniężnej. Nie chodzi o to, że polityka pieniężna jest za luźna czy zbyt restrykcyjna. Im chodzi o to, że decyzje Rady stały się kompletnie nieprzewidywalne. Inwestorzy potrafią wycenić ryzyko zmiany stóp czy związane z tym ryzyko kursu walutowego. Ale muszą wiedzieć, w którą stronę idzie polityka pieniężna. Ich zdaniem nasza Rada nie jest w stanie efektywnie komunikować si,e z rynkiem, co miesiąc wysyła niejasne sygnały, do tego zaprzeczające poprzednim [p.AC-W: Może sytuacja jest tak dynamiczna, że podejście Rady zmienia się co chwilę?] To byłoby jakieś wytłumaczenia. Innym byłaby świadoma polityka zaskakiwania rynku. Ale wynika to raczej z wewnętrznego podziału co do pożądanego kierunku polityki pieniężnej. Komunikaty Rady nie wyjaśniają podejmowanych decyzji, a amerykański inwestor nie jest w stanie ich zrozumieć i przełożyć na strategie inwestycyjną (...)”

  To wymaga kilku bardzo poważnych komentarzy.

  ~1) Zdumiewa, że ktokolwiek z Min-Finie nie zdawał sobie sprawy, że to jest ważne!!!

  ~2) Gdyby p.Kotecki zamiast spotykać się z inwestorami z USA zajrzał był na jakiś mój poważny blog (np. tu lub na bankier.pl – albo przyszedł na jakieś spotkanie ze mną dla przedsiębiorców) to by usłyszał następujący greps: „Dlaczego inwestycje amerykańskie kierują się na Filipiny, a nie do Polski? Dlatego, że na Filipinach są wulkany. Wybuch wulkanu może zniszczyć fabrykę – ale wybuch wulkanu można od biedy przewidzieć – i można się od niego ubezpieczyć; natomiast wybuchu głupoty polskiego parlamentu przewidzieć nie można – i nie można się od niego ubezpieczyć – a jego skutki są na ogół znacznie poważniejsze, niż wybuch wulkanu”.

  Tyczy to nie tylko Polski. Amerykańscy konserwatyści mówią: „Niczyje życie, zdrowie, ani mienie nie jest bezpieczne, gdy Kongres obraduje...”

  ~3) Ludzi się okłamuje, że w Polsce panuje wolny rynek. Otóż samo istnienie Rady Polityki Pieniężnej powoduje, że rynek nie jest wolny, tylko sterowany przez RPP. Co więcej: gdyby RPP przez 16 lat swojej działalności nie podjęła żadnej decyzji, pozwalając stopom „pływać” - to i tak hamowałaby inwestycje amerykańskie i inne – przez to, że w każdej chwili mogłaby zainterweniować. Bo przewidzieć ruch na rynku jakoś można – i dobrzy ekonomiści mają tu przewagę nad złymi; i to jest w porządku. Gdy natomiast istnieje RPP to doradcami inwestorów stają się nie ekonomiści, lecz psychopatolodzy.

  ~4) Uwaga o” świadomej polityce zaskakiwania rynku” to delikatna sugestia, że być może RPP działa tak: sugeruje, że obniży – a potem podwyższa; bo niektórzy PT Członkowie RPP przez osoby podstawione grają na giełdzie; oni wygrywają – a inwestorzy z zagranicy są oskubywani...

  ~5) Szczerze pisząc: doceniam role spekulantów przy wygładzaniu rynków pieniężnych – ale los spekulantów z USA niespecjalnie mnie interesuje. Wiedzą, na jakim ringu występują – i kto sędziuje. Jeśli jednak część Członków RPP świadomie oszukuje – to trzeba tych jej Członków zapuszkować. Bo poza tymi spekulantami, jest masa importerów i eksporterów, masa inwestorów - krajowych i zagranicznych – i zaskakiwanie ich przez RPP wyrządza realne szkody całej gospodarce. Nie tylko polskiej zresztą.

  Mam nadzieję, że to jest jasne?

 • 09-01-2015 00:11:00

  Sytuacja UE staje się bardzo, bardzo poważna

  Jak PRLu w 1954 roku, gdy musiała ona obrabować ludzi z nadrukowanych pieniędzy - i w konsekwencji skompromitowana stalinowska ekipa oddała władzę socjalistom spod znaku tow.Wiesława i śp.Józefa Cyrankiewicza.
  Obecnie pieniądze, drukowane zgodnie z recepta dra Schachta, głównego ekonomisty piekłoszczyka Adolfa Hitlera, przelewają się przez kasy, a banki "wylewarowały" jeszcze na każde €uro siedem dodatkowych "wirtualnych", które nam pożyczają. Sytuacja jest tak dramatyczna, że w zamkniętych kręgach powstają projekty, by wszystkich posiadaczy banknotów po €500 (czyli "bogaczy") obrabować, unieważniając te banknoty - a w zamian wręczając obligacje jakiegoś "funduszu europejskiego".
  Efektem jest ucieczka od dużych nominałów...
  Koniec już blisko.

 • 06-01-2015 18:10:00

  Najwyższy w Afryce!!

  Prasa donosi, że za trzy lata w Kasablance powstanie „najwyższy w Afryce” wieżowiec”: Al-Noor Tower. 580 metrów.
  No, proszę: w zacofanej Afryce – takie coś!
  Proszę - proszę: niedługo ta Afryka dogoni Europę...
  Zaraz, zaraz... A jak wysoki jest najwyższy budynek w Europie?
  Najwyższy drapacz chmur w Europie ma... 378 metrów!
  Przecież już 20 lat temu pisałem, że wchodząc do WE zamieniamy nasz zaścianek na euro-zadupie. Europa pod okupacją UE to dziś po prostu skansen.
  Zaraz, zaraz: a gdzie on się mieści – ten najwyższy w Europie budynek?
  Wiadomo, gdzie: w Moskwie!
  Jeśli teraz popatrzymy na dwadzieścia najwyższych budynków w Europie, to okaże się, że jedenaście z nich stoi w Moskwie, a jeden... w Konstantynopolu (zwanym przejściowo „Stambułem”). Na dziesięć najwyższych tylko piąty stoi w UE (w Londynie – 306 m; dwa razy mniej, niż al-Noor), a siódmy we Frankfurcie.
  Rozumiem, że podając te dane znów wychodzę na rusofila i apologetę JE Włodzimierza Putina? Nic nie poradzę. Miarka metrowa jest obiektywna.
  Aha: dwudziestym jest... staruszek Pałac Kultury i Nauki im.Józefa Stalina w Warszawie. Poza Anglią i Hesją w żadnym kraju okupowanym przez EWG – WE - UE przez 60 lat nie wybudowano budynku wyższego niż PKiN!!!
  Unia liczy 28 państw. Razem pół miliarda ludzi. I 2 (dwa) wieżowce ledwo-ledwo ponad 300 m. Rosja: 140 mln – i 5 (pięć) Chiny to miliard ludzi – i 27 takich wieżowców.
  To pouczająca odpowiedź na pytanie: „Gdzie dziś jest kapitalizm – a gdzie socjalizm?”
  Gdy miałem kilkanaście lat wmawiano mi, że Związek Sowiecki to ho-ho jaka potęga i postęp. A ja patrzałem, gdzie wtedy powstają drapacze chmur. W USA. I już swoje wiedziałem, co lepsze: kapitalizm – czy socjalizm.
  I teraz też wiem.
  I nikt mi nie wmówi, że – jak to był ujął Klasyk - białe jest białe, a czarne jest czarne.
  Za to na pewno Czerwone jest wredne.
  Drapanie się w głowę.
  Na co mi przyszło. Muszę tłumaczyć rzeczy oczywiste. To, że drapacze chmur mają coś wspólnego z dynamiką rozwoju.
  Otóż:
  1) Oczywiście, że bogaci ludzie z różnych powodów mogą to uzewnętrzniać na różne sposoby – albo w ogóle. Jednak statystycznie im więcej ludzi bogatych tym większa szansa, że któryś zechce się postawić.Oczywiście szansa ta rośnie wraz z liczbą ludności. I, oczywiście, jest też możliwe, że jakiś biedny reżym takie jedno cudo sobie strzeli – mówimy o statystyce. Co prawda: trzeba jeszcze mieć technikę...
  2) Oczywiście żaden wskaźnik gospodarczy – czy to będzie PKB czy liczba wieżowców - nie mierzy wszystkiego. Ale coś-tam coś-tam pokazują.
  3) Liczba wieżowców pokazuje trzy rzeczy: (1) wolność gospodarczą (niektóre państwa mogą zakazywać budowy drapaczy chmur – np., jak ktoś żartobliwie zauważył, z powodów „ekologicznych” - cokolwiek przez to dziś się rozumie...), (2) liczbę ludzi bogatych – a także (3) to, ilu jest ludzi bogatych mających luźne pieniądze na ostentacyjną demonstrację potęgi (jak w krajach naftowych, gdzie, oczywiście, liczba wieżowców o tym głównie świadczy..). Jest to więc wskaźnik lepszy, niż PKB – bo mierzy również wolność.
  4) Wieżowce w miastach zamożnych, gdzie liczy się każdy metr powierzchni, są często po prostu opłacalne. Empire State Building się podobno opłacił. Otóż w krajach EWG – WE – UE zagęszczenie mieszkańców na metr kwadratowy jest parę razy wyższe, niż w USA – a drapaczy chmur nie ma.
  5) Jak kogoś na coś nie stać, to często tłumaczy, że nie robi tego z powodów ideowych.
  6) Na zakończenie: wydaje się, że opór przeciwko uznaniu liczby drapaczy chmur za wskaźnik wolności i dynamiki bierze się u niektórych TYLKO stąd, że w Federacji Rosyjskiej jest ich jedenaście (plus Ostankino TV Tower – 540 m) , a w Unii Gejropejskiej dwa. Gdyby było odwrotnie, podtykaliby to wszystkim pod nosy jako znakomity wskaźnik
 • 05-01-2015 23:40:00

  I znów miałem rację!

  NIKT chyba mi nie wierzył, gdy pisalem, że JE Włodzimierz W.Putin nie ma i nie będzie maił interesu w aneksji Donbasu - kraju opanowanegp nie przez "Rosjan" tylko przez Sowietow, domagajacych sie państwowej wlasności kopalń i hut, rodzielnictwa, rozdawnictwa itd. 

  I prosze przeczytać: 

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Francois-Hollande-Wladimir-Putin-powiedzial-mi-ze-nie-chce-anektowac-wschodniej-Ukrainy,wid,17154680,wiadomosc.html?ticaid=1141c0&_ticrsn=3 

  Pewnie, że nie chce. 

  Musi jednak udawać przed opinia publiczna w Rosji, że chce... D***kracja! 

 • 04-01-2015 19:44:00

  Chat na NPTV.PL jak zwykle dziś o 20.00

  Chat na NPTV.PL jak zwykle dziś o 20.00

 • 04-01-2015 05:55:00

  Hofman – Nowak - Sikorski

  P.prof.Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, powiedział:

  http://www.salon24.pl/video/2233,sikorski-i-nowak-przykryli-hofmana

  że na tle Sikorskiego i Nowaka sprawa Adama Hofmana prezentowała się jako żenująca, ale w wymiarze materialnym drobna.

  Otóż ja się z tym nie zgadzam.

  „Drobna” jest sprawa p.Sławomira Nowaka. Oczywiście: osobną kwestią jest: za co On te swoje zegarki otrzymywał – ale „sprawa” dotyczy tylko tego, że nie ujął tego zegarka w zestawieniu majątku. Otóż mnie by nawet do głowy nie przyszło, by jako składnik majątku wyszczególniać zegarek czy wieczne pióro (jeśli bym ich używał, a nie trzymał jako lokatę kapitału!). Dlatego to lekceważę.

  Sprawa p.Hofmana jest inna. Pozornie jest to typowa „rezygnacja z przywileju”. Miliony Polaków jeździło za PRLu w delegacje, gdzie przysługiwała im podróż pierwszą klasą – ale jechali drugą i zaoszczędzone pieniądze chowali do kieszeni. Po prostu: odsprzedawali swój, ustawowy, przywilej.

  I, można powiedzieć: kto tak nie postępował, niech pierwszy rzuci w tę trójkę kamieniem.

  Tu jednak sprawa była inna. Powiedzmy, że urzędnikowi za PRLu nie przysługiwał przejazd I klasą PKP. Więc kupił on bilet II klasy – po czym poszedł do szefa i poprosił o zgodę na przejazd I klasą...

  I to właśnie – jak twierdzi p.mec.Roman Giertych - zrobili pp.Hofman&Co.

  Różnica pozornie niewielka – ale bardzo istotna!

  Natomiast WCzc.Radosław Sikorski – to sprawa najcięższa. Piszę to z bólem serca – bo zawsze Go popierałem. Wybroniłem Go na Komisji Obrony Narodowej w Sejmie – bo chciałem mieć jako ministra ON bohatera walk ze Związkiem Sowieckim – nawet, jeśli był poddanym JKM Elżbiety, a może nawet agentem IS.

  Potem było gorzej, Spotkałem Go z dziesięć lat temu w Brukseli – i już wtedy odniosłem niejasne wrażenie, że przeszedł na Ciemną Stronę Mocy. Chyba przeagenturował się z Intelligence Service do bardziej wpływowej CIA (Jego Żona, p.Anna, née Applebaum, wróciła wtedy z Anglii do Waszyngtonu). Potem zdradził PiS – w bardzo brzydkim stylu namawiając do „wyrżnięcia tej watahy”. Jako minister SZ zachowywał prywatnie zdrowy rozsądek – ale oficjalnie,wbrew własnym przekonaniom, realizował politykę Waszyngtonu.

  Wygląda na to, że przenosząc się do PO wpadł w jeszcze gorszą watahę – gdzie panowało przyzwolenie na jawne i bezkarne ssanie z państwowego majątku. Robił to zresztą bardziej w stylu PSL niż PO - a suma, 80.000 zł, nie jest specjalnie duża. Ale to jest po prostu obrzydliwe: korzystając z wozów służbowych (tam nawet były afery z wysyłaniem oficerów BORu samochodem służbowym z Chobielina po zapałki do sklepu...) wystawiać jeszcze rachunek za fikcyjne przejazdy własnym samochodem.

  Parę lat temu był to 80%-owy kandydat na prezydenta Polski. Teraz skończy w niesławie.

  Jego przypadek pokazuje, jak niszczący jest ten USTRÓJ. Trzeba mieć silny charakter, by zachowywać się (no, nie – tak całkiem uczciwie to się w tym ustroju nie daje...) ale przynajmniej: przyzwoicie.

  Szkoda człowieka.  

 • 02-01-2015 19:54:00

  EBC ostrzega przed wzrostem popularności partii eurosceptycznych

  Wczoraj podalismy informację:

   Europejski Bank Centralny ostrzega przed wzrostem popularności partii eurosceptycznych, określając je mianem "populistycznych".

  - Wzrost populizmu powinien być dla nas pobudką - powiedział p. Piotr Praet, główny ekonomista EBC. - Rządy muszą dać priorytet trudnym decyzjom politycznym i zdecydować się na bardzo potrzebne reformy. Populistyczne partie z niektórych krajów obiecują szybkie rozwiązania, ale są to tylko recepty na katastrofę. Nikt nie powinien nabierać się na te iluzje, że wystarczy tylko zreformować stary system i wszystko będzie lepiej - dodał.

  którą {Regun} skomentował: "Zgadzam się, nie wystarczy zreformować. Trzeba zlikwidować stare instytucje i stworzyć tylko kilka nowych. Policję (ochrona obywateli przed sąsiadami) , wojsko ( ochrona obywateli przed sąsiadami z zagranicy), sądy ( rozstrzyganie sporów obywateli ), ambasady ( ochrona obywateli za granicą ). No i jeszcze instytucję zajmującą się wypłatą emerytur tym którzy nabyli do niej prawa w starym systemie. Na okres pierwszego roku budżet policji zwiększyć dwukrotnie ;-)"

  a {outofmatrix} dodał:  Zabawne jest jak populiści nazywają realistów populistami :)

  Otóż to nie całkiem tak. 

  Wiekszośc partyj unio-sceptycznych to partie socjalistyczne, naprawdę chcące systemu etatystycznego - najczęściej: socjalistycznego. Partyj typu KNP czy UPR jest na lekarstwo - dosłownie.

  My jesteśmy unio-sceptykami z dokładnie odwrotnych powodów. Domagamy sie reform - ale naprawde radykalnych reform. Kiedy p.Praet mówi: "Rządy muszą dać priorytet trudnym decyzjom politycznym i zdecydować się na bardzo potrzebne reformy" - to nas to tylko śmieszy. Jaka to niby "radykalną reformę" zrobiły EWG, WE czy UE? Zakaz uzywania żarówek?? A III RP? Zmiana NFOZ na Kasy Chorych - a tych na NFZ? 

  KNP jest partią, oczywiscie anty-populistyczną. Idziemy pod prąd życzeń ludzi chcących, by rządy cos im dawały. Ale, o dziwo: zyskujemy coraz większy posłuch.

  Tej (tfu!) Większosci, oczywiście, nie przekonamy - ale możemy przekonać dostateczną liczbę młodych, zdecydowanych ludzi. I już tej jesieni spróbujemy przejąć władzę w Polsce. 

  Ostatecznie, jak wiadomo, w (tfu!) d***kracji rządzą przecież i tak zdecydowane mniejszości.

  ===

  PS. Co do Zielonego Kruka - najskrajniej ten "paradoks" wyjaśnił {Almanzor}:

  Należy najpierw zauważyć że zdanie o kruku jest hipotezą a nie udowodnionym twierdzeniem. 
  Oznaczmy tę hipotezę jako "k". 
  Wskazywanie kolejnych czarnych kruków rzeczywiście hipotezę tę utwierdza. Wystarczyłoby wskazanie jednego tylko białego kruka aby tę hipotezę sfalsyfikować. 
  Czy wskazywanie kolejnych obiektów nie-czarnych umacnia hipotezę o tym że każdy kruk jest czarny? 
  Nie, nie umacnia. Wszystkich kruków na świecie jest skończona liczba - nazwijmy ją "K". Natomiast obiektów nie będących krukami liczba jest nieskończona czyli większa od każdej możliwej do wymyślenia liczby. Ergo każdy więcej zaobserwowany czarny kruk zwiększa prawdopodobieństwo hipotezy "k" o wielkość 1/K która jest większa od zera. 
  Wskazanie obiektu nie-czarnego nie będącego krukiem "zwiększa" prawdopodobieństwo hipotezy k o 1/ czyli o zero. 

  To nie jest dokładnie tak. Nawet gdyby przyjąć, że "wszystkich rzeczy" jest liczba nieskończona, znalezienie rzeczy nie będącej nie-czarnym krukiem zwiększa jednak prawdopodobienstwo - o liczbę nieskoczenie bliską zeru. W praktyce - o zero, rzeczywiście.  

  A gdybyśmy otrzymali, Drogi {Almanzorze} informację, że połowa "wszystkich rzeczy" na świecie (zakładając, że ich liczba jest nieskończona, ale przeliczalna) to nie-czarne nie-kruki? 

 • 01-01-2015 15:43:00

  Paradoks Zielonego Kruka

  Nowy Rok zaczynam od paradoksów. Jak trochę o tym spokojnie poczytać, to to, co się dzieje w unio-polityce, wydaje się drobnym zamieszaniem. Spokój wraca.

  Paradoks Zielonego Kruka (śp.Karola Gustawa Hempla, 1947) brzmi następująco:

  1) Stawiamy hipotezę, że „Wszystkie kruki są czarne

  2) To zdanie jest równoważne zdaniu „To, co nie jest czarne, nie jest krukiem

  3) Zobaczenie w lesie czarnego kruka jest wzmocnieniem hipotezy (1) – że „Wszystkie kruki są czarne

  4) Zobaczenie w ogrodzie zielonego jabłka umacnia hipotezę (2) - że „Żadna rzecz nie-czarna nie jest krukiem” - a więc i – równoważną przecież - hipotezę że „Wszystkie kruki są czarne”.

  Paradoks jest pozorny – i większość dyskusji np. na stronie http://en.wikipedia.org/wiki/Raven_paradox to bicie piany. Znalezienie na gałęzi zielonego jabłka istotnie tezę, że wszystkie kruki są czarne, (minimalnie...) wzmacnia. O ile jednak intuicyjnie uważamy za możliwe, że następny kruk będzie zielony, o tyle możliwość, że następny zielony przedmiot na jabłonce będzie krukiem uważamy za tak mało prawdopodobną, że nie chcemy tego (i słusznie!) traktować jako poważnego argumentu...   

  Może inaczej: kruków jest niewiele, więc każdy nastepny czarny kruk to poważny argument za tezą - natomiast "wszystkich nie-czarnych rzeczy" jest bardzo dużo, więc poszczególna rzecz to słaby argument probabilistyczny.