Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Statystyka
64103 komentujących
5086 czytających
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

 • 27-05-2015 21:33:00

  Mam nadzieję, że On tak tylko pod publiczkę?

  Bo takie coś pojawiło się w Sieci:

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=778054588979989&set=p.778054588979989&type=1&theater

 • 27-05-2015 07:39:00

  Rozgrywka zapowiada się pasjonująco

  Zaraz po wyborach - czyli na dniach - rozpocznie się dintojra wewnątrz PO. Gdyby zwyciężył JE Bronisław Komorowski - wynik byłby przesądzony: JE Grzegorz Schetyna + JE BK + JE Ewa Kopacz wycięliby w pień z list wyborczych zwolenników p.Donalda Tuska. W obecnej sytuacji pozycja obozu p.Schetyny (chcącego wziąć rewanż na p.Tusku za wycięcie Go ze wszystkich stanowisk) uległa zachwianiu - Jednak Pan Prezydent ma jeszcze dwa miesiące prezydowania...
  Rozgrywka zapowiada się pasjonująco. I proszę, by zwolennicy jedności się nie cieszyli: podzielona na dziesiątki państw Grecja potrafiła stawiać czoło jednolitej potędze perskiej - właśnie dlatego, że mieli znakomity trening w walkach miedzy sobą. Natomiast po połączeniu się w Związek Achajski Grecy ulegli Rzymianom praktycznie bez walki.

  Jeszcze wyjaśnienie : tak, jedność jest na ogół szkodliwa. Drobne jednostki wojska, łączące się w razie potrzeby, są silniejsze od wielkich połączonych armii, Generalnie: małe jest piękne.
  Tak więc dintojra w szeregach PO wcale nie musi oznaczać osłabienia tej partii! Ale może

 • 23-05-2015 14:10:00

  Sytuacja polityczna po wyborach i przed wyborami

     W  dalszym ciągu ponad połowa wyborców (w/g ostatniego sondażu CBOS: 2/3!) zajmuje stanowisko centro-lewicowe. Jednak dwie centrowe partie są lewicowe w odmiennym sensie:

  PiS to partia centrowa obyczajowo i zdecydowanie lewicowa gospodarczo

  PO to parta centrowa gospodarczo i lewicowa obyczajowo.

  W tym stanie rzeczy na scenie politycznej nie ma miejsca dla SLD w obecnej postaci. SLD najprawdopodobniej rozbije się na dwa nurty:

  a) „Partia Lewaków Totalnych” - czyli banda wariatów typu p.Nowackap.prof.Płatek, p.prof.Środowa, p.Kwiatkowski, być może p.Ikonowicz – najprawdopodobniej pod kierownictwem (umiarkowanego w tym towarzystwie) p.Kalisza. Takie ugrupowanie ma szanse tylko przy nadciągającym b. poważnym kryzysie.

  b) Sojusz Liberałów Dobrobytu – czyli partia b. członków i sympatyków PZPR, którzy dobrze czują się w systemie „wolnego rynku regulowanego przez państwo” i mieszczańskich zasad moralnych – bo, jak wiadomo, „Nie ma lepszego konserwatysty, niż rewolucjonista, który dorwał się do władzy i pieniędzy”. To ugrupowanie może liczyć na stabilny, paro-procentowy, elektorat. P.Leszek Miller powinien się za tym zdecydowanie opowiedzieć – a p.Magdalena Ogórek byłaby znakomitą wizytówką takiej partii. O ile nie przekonam Jej do przejścia na prawdziwą Prawicę, oczywiście...

  PSL pozostanie partią centrową, co to może z każdym za odpowiednią opłatą.

  Na Prawicy: KORWiN idzie do wyborów pod niezmienionymi czysto prawicowymi hasłami, które odstręczają większość wyborców nawykłych do lewicowości w słowach i w praktyce; liczy na nieskażoną nią młodzież. KNP grawituje raczej ku Partii Kukiza, natomiast UPR ku narodowcom, którzy mają obecnie naprawdę poważny problem. To 2% głosów – których nikt nie chce, bo zyskując te 2% partia np. typu KNP mogłaby utracić ponad połowę własnego elektoratu!

  Pogłoski, że p.Paweł Kukiz sprzymierza się z narodowcami, przyczyniły się natychmiastowego spadku poparcia dla tego jednorazowego fenomenu z 20% do 8% (ten sondaż dający Mu 4% jest mylący: dodatkowe 4% spośród „niezdecydowanych” deklaruje bowiem, że poprze „Partię Kukiza” gdy zostanie założona!).

  A Ruch Kukiza ma najpoważniejszy problem: w wyborach prezydenckich można było szukać poparcia jako buntownik bez właściwości. W wyborach parlamentarnych trzeba pokazać konkretny program. Nie można jechać na JOWach, bo przed referendum 6 września kupa naukowców pojawi się w mediach wykazując czarno na białym, że JOWy to może i dobry system, ale działa dokładnie odwrotnie niż oczekuje p.Kukiz. Polecą oskarżenia, że p.Kukiz to albo agent p.Grzegorza Schetyny – albo „pożyteczny idiota” (to termin techniczny!) wspierany w wyborach przez reżymowe media by zaszkodzić JKM i, być może, rzeczywiście wprowadzić JOWy i zabetonować scenę polityczną na dziesięciolecia.

  Dlaczego PO i PiS zgodnie nie podchwyciły idei JOWów i nie wprowadziły jej po prostu przez Parlament? Kol.Przemysław Wipler twierdzi – i pewno ma rację - że dlatego, iż p.Kukiz ma słuszność w jednym: w systemie JOWów nadal wprawdzie będą żelazną ręką rządzili prezesi partyj – ale jednak będą musieli zadać sobie więcej trudu i powystawiać do wyborów ludzi jako-tako rozgarniętych. Tymczasem znaczna część obecnych posłów to miernoty – ale na tyle sprawne umysłowo, że zdają sobie sprawę, że w w okręgach jedno-mandatowych zostaną po prostu wyśmiani. Szefostwo tych partyj nie jest więc pewne własnych posłów – bo mogą nie zagłosować za montażem gilotyn. A do zmiany Konstytucji potrzeba 2/3 głosów...

  Tak czy owak: 6 września nadejdzie nieunikniony koniec Ruchu Kukiza – o ile p.Paweł nie zdecyduje się na program radykalnie lewicowy (kłania się Ikonowicz) albo radykalnie prawicowy (kłania się JKM). „Radykalizm bezpłciowy” nie ma bowiem na dłuższą metę racji bytu.  

  UWAGA!!! Ten sondaż (o ile w ogóle wierzyć w sondaże, a zwłaszcza w sondaże CBOS) jest zafałszowany: wśród "niezdecydowanych" jest dodatkowe 4%, które zagłosuje na p.Kukiza, jeśli założy On partię. Daje Mu to razem 8%! 

 • 22-05-2015 18:57:00

  Im mniej ludzi głosuje - tym lepiej

  Ponieważ Państwo często prosicie o wskazówki - krótka wypowiedź, będąca powtórzeniem tego, co powiedziałem w programie z p.Magdaleną Ogórek... i trochę więcej.
  1.Im mniej ludzi głosuje - tym lepiej. Proszę więc, by głosowali tylko ci, którzy mają mocne przekonanie, że ich faworyt jest zdecydowanie lepszy.
  2. Proszę nie sugerować się składanymi przez Nich ostatnio obietnicami. Oni bredzą - ale taka jest natura d***kracji.
  3. Kto zagłosuje na p.Andrzeja Dudę - i p Duda wygra - ten za parę lat będzie się wstydził i pukał w czoło; kto zagłosuje na p.Bronisława Komorowskiego - i p Komorowski wygra - ten za parę lat będzie się wstydził i pukał w czoło.
  4. Dla tych, co mają niepowstrzymaną chęć "spełnienia obywatelskiego obowiązku" - mam wskazówkę. Do sztabów obydwu Kandydatów wysłałem pismo:

  WCzc.Andrzej Duda, C.E.P
  JE Bronisław Komorowski

  ........................................... Zapytanie

  ...........................Szanowni Panowie!
  Ponieważ po odsłuchaniu dwóch Waszych debat nie znalazłem wyjaśnienia kilku kluczowych kwestii, uprzejmie proszę o odpowiedź na trzy poniższe pytania:
  1) Czy w ciągu pierwszego miesiąca po objęciu Urzędu zgłosi Pan projekt ustawy o likwidacji lub drastycznym zmniejszeniu podatków dochodowych – co umożliwiłoby powrót do czasów niesłychanego wzrostu gospodarczego zwanego „La Belle Époque”?
  2) Czy w ciągu pierwszego miesiąca po objęciu Urzędu zgłosi Pan projekt ustawy przywracającej stosowanie kary śmierci, dzięki czemu Polska wróciłaby do grona krajów cywilizowanych?
  3) Czy zapewni Pan niniejszym, że zavetuje Pan wszelkie próby dyskryminacji normalnych osób i małżeństw przejawiającej się w przyznawaniu specjalnych przywilejów rozmaitym mniejszościom, zwłaszcza seksualnym?
  Odpowiedź – jeśli nadejdzie przed 23.00 - zostanie zamieszczona na moich blogach i FaceBooku mających łączny zasięg 4 mln wejść – i, jak sądzę, na zaprzyjaźnionych portalach.

  Z poważaniem,

  Janusz Korwin-Mikke

   

 • 20-05-2015 14:46:00

  Biegunka legislacyjna

  Wszyscy - nie tylko businessmeni - narzekają na biegunkę legislacyjną. http://korwin-mikke.pl/polska/zobacz/nie_ma_lekarstwa_na_biegunke_legislacyjna/112148

  Zwracam jednak uwagę, że KORWiN to jedyna formacja, która ma na to proste lekarstwo. Piszę o tym od lat - i nikt mnie nie słucha. 

  Za to wszyscy narzekają. 

  Przede wszystkim od pół wieku (tak, jeszcze za PRL!) postuluję, by wszelkie zmiany (oczywiście: dopiero po kontr-rewolucji prawnej!) prawa następowały w 6 lat od chwili jego uchwalenia. To znakoicie powstrzymuje prawodawców w gorącej wodzie kąpanych! 

  Po drugie: proponuję odbrać ustawodawstwo krzykaczom wiecowym z Sejmu. Robiłby to Senat (32 Senatorów) większością 2/3 - ale przedtem musiałaby to zaaprobować (7 głosów z 11) Rada Stanu. I jeszcze veto Prezydenta... 

  To powinno sprowadzić liczbe aktów prawnych do kilku rocznie... 

 • 20-05-2015 10:26:00

  W księgarni nowe lektury dla naszych sympatyków

  W księgarni nowe lektury dla naszych sympatyków
   http://ksiegarnia.korwin-mikke.pl
   
  George Gilder – Bogactwo czy nędza – nowe wydanie przygotowane z myślą o czytelnikach XXI wieku.  
  Jamie Whyte – Oszuści, czy ignoranci, czyli o nadużywaniu nauki dla celów politycznych  
  Tomasz Cukiernik – 10 lat w Unii – bilans członkostwa  
  Mark Skousen – Logika Ekonomii, książka pomyślana jako nowy podręcznik ekonomii
  George Reisman – Kapitał i kapitalizm XXI wieku
  Jacek Kozik – Najlepszy podatek, najmniejszy podatek
  Witold Szirin Michałowski – W matni Gazpromu
  Hans Herman Hoppe – Wielka Fikcja – Państwo w epoce schyłku
  Tom G. Palmer – Państwo opiekuńcze. Kosztowne złudzenie
  Carl Menger - Zasady Ekonomii, ze wstępem Fryderyka von Hayek'a i Marka Skousena
  Thomas Aubrey - Koniec wielkiego mitu, czyli jak zarabiać na polityce monetarnej i cyklach koniunkturalnych
  Clive Ponting – Armageddon, czyli niepoprawna politycznie historia II wojny światowej
  A także 4 tylko moje książki w komplecie lub pojedynczo z autografem lub bez. Na razie skończyła się „Historia wg Korwina, cz.I” - czekamy na dodruk.
   Zapraszam na mój portal http://korwin-mikke.pl
  Oficyna Konserwatystów i Liberałów
  Ul. 3 Maja 100
  05-420 Józefów
  PL 58 1140 2004 0000 3502 3589 9194

 • 16-05-2015 03:45:00

  Totalizm d***kratyczny w edukacji

  P.prof.Bronisław Łagowski swój najnowszy felieton rozpoczął od słów: „Gdy ten artykuł ukaże się w PRZEGLĄDZIE, Bronisław Komorowski zostanie już wybrany na prezydenta lub jako faworyt przejdzie do drugiej tury”. Pan Profesor traktuje tu JE Bronisława Komorowskiego jako „mniejsze zło” - ale pisze o Nim całkiem rozsądnie:

  Mówiąc o roku 1863 Komorowski utożsamiał ,się z konspiratorami, partyzantami leśnymi, członkami Rządu Narodowego grożącymi sobie śmiercią z powodu kto lepszy patriota (…). Czy ktoś, kto jest prezydentem państwa i chce nim być, nie powinien sobie poszukać sobie odpowiedniejszych utożsamień w swojej polityce historycznej? Czy mąż stanu nie powinien utożsamiać się z mężami stanu? Czy nie powinien tak postrzegać sprawy narodowej, by mieć o czym mówić z Wielopolskim? Albo z carem, kajzerem, cesarzem? Bronisław Komorowski jest po czubek głowy zanurzony w tradycji polityki protestu; według tych, co Polakami gardzą: jedynej, jaką Polska zna.

  Niestety, p.Profesorze: 98% Polaków utożsamia się z najrozmaitszymi gubiącymi Polskę „patriotami”. Gdyby oświata była prywatna, zapewne część szkół uczyłaby dzieci normalnych wartości, a selekcja naturalna spowodowałaby, że z biegiem czasu one wzięłyby górę. Niestety: szkoły są reżymowe, program we wszystkich taki sam, wdrażanie go przymusowe, układają go chowani na obłędnej powstańczej ideologii edukatorzy, a za 20 lat układać go będą wychowankowie tych szkół...

  Pan, p.Profesorze, jest – zdaje się – zwolennikiem państwowego szkolnictwa?

  No, to ma Pan, czego Pan nie chciał – a co jest nieuniknionym efektem d***kratycznego totalizmu!

  (PS. W jednym zdaniu przestawiłem szyk, by uczynić je lepiej zrozumiałym)  

 • 15-05-2015 01:29:00

  Jak tworzymy Drużynę Korwina?

  1) Zbieramy co najmniej trzech chętnych korwinistów – lub zgłaszamy się na adres najbliższego miasta (na ogół powiatowego); lista adresów mailowych będzie jutro na osobnej stronie, adres podam (Aniołki Korwina – na adres miasta będącego siedzibą okręgu wyborczego). Po czym wykonujemy nudne, ale konieczne, czynności formalne:

  2) Co najmniej trzy osoby sporządzają protokół o treści mniej-więcej takiej:

  „W dniu …. (imię nazwisko, adres, pesel) , (imię nazwisko, adres, pesel) …. ….. (imię nazwisko, adres, pesel) założyli stowarzyszenie zwyczajne p/n „Drużyna Korwina w Pikutkowie”. Regulamin Drużyny w załączeniu.

   

  Miejscowość, data,

  Podpisy

   

  Nazwy proszę wybierać w miarę oryginalne, by się nie powtarzały. Treści też powinny się nieco różnić – każda Drużyna jest, przypominam, osobnym stowarzyszeniem

   

  3) Dołączamy Regulamin DKwP. W Regulaminie powinno być:

   

  Regulamin DKwP

  uchwalony w dniu … …. na podstawie Prawa o Stowarzyszeniach (Ustawa z 7 kwietnia 1989)

  Co w nim musi być – o tym mówi w/w Ustawa:

  „2. Osoby w liczbie co najmniej trzech, pragnące założyć stowarzyszenie zwykłe, uchwalają regulamin działalności, określając w szczególności jego nazwę, cel, teren i środki działania, siedzibę oraz przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie”.

  Więc treść powinna być mniej-więcej taka:

  „1.DKwP jest apolitycznym stowarzyszeniem, które działa na terenie miasta (powiatu/gminy} … w celu szerzenia kultury prawnej, wartości europejskich i narodowych, rozwijania cnót obywatelskich, stosując środki zgodne z prawem.

  2. (też ważny punkt) Członkowie Drużyny dzielą się na Honorowych, Zwyczajnych i Wspierających. Składkę od Członków Zwyczajnych ustalono na (np. 1 zł) miesięcznie,

  3. Członkowie Honorowi składek nie płacą, składka Członków Wspierających ustalana jest indywidualnie.

  4. (Liderem - ? tu nazwa) Drużyny wybrano (imię nazwisko, adres, pesel, telefon, ),

  5. siedziba Drużyny znajduje się w (adres).

  6. Lider wybierany jest większością głosów Członków Zwyczajnych.

  7. Lider podejmuje decyzje bieżące,

  8. Sprawy finansowe rozstrzygane są większością głosów.

   

          Miejsce, data

                                                  Podpisy

   

  UWAGA: Art. 3 Prawa o Stowarzyszeniach:

  „2. Małoletni w wieku od 16 do 18 lat, którzy mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, mogą należeć do stowarzyszeń i korzystać z czynnego i biernego prawa wyborczego, z tym że w składzie zarządu stowarzyszenia większość muszą stanowić osoby o pełnej zdolności do czynności prawnych.

  3. Małoletni poniżej 16 lat mogą, za zgodą przedstawicieli ustawowych, należeć do stowarzyszeń według zasad określonych w ich statutach, bez prawa udziału w głosowaniu na walnych zebraniach członków oraz bez korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego do władz stowarzyszenia. Jeżeli jednak jednostka organizacyjna stowarzyszenia [ czyli sama Drużyna – bo stowarzyszenia zwyczajne nie mogą tworzyć oddziałów!) zrzesza wyłącznie małoletnich, mogą oni wybierać i być wybierani do władz tej jednostki”.

   

  ~4) Następnie Protokół i Regulamin wsadzamy w kopertę i wysyłamy poleconym do Starostwa w swoim Powiecie. Drużyna może już działać ( w sensie przyjmowania nowych członków, zakładania profilu na FB itd.);

  UWAGA: Członkami, również Wspierającymi, nie mogą być osoby prawne – tylko fizyczne!); jeśli przez 30 dni Starostwo nie wniesie uwag, byt DKwP jest zatwierdzony.

  ~5) Jeśli wniesie, na ogół należy się zastosować. W razie wątpliwości podam adres, na który należy pisać w celu otrzymania porady!

  To tyle na razie – proszę zacząć tworzyć Drużynę już DZIŚ!

 • 14-05-2015 10:56:00

  Tworzymy Drużyny Korwina!

  Pół miliona ludzi głosowało na mnie w tych wyborach – i w poprzednich, i w poprzednich... To naprawdę twardy elektorat. Jesteście uparci i wiecie, czego chcecie. Tylko... nie jesteście zorganizowani.
  Już raz próbowałem tworzyć takie Drużyny Korwina. Efektem było pojawienie się wielu młodych, zdolnych działaczy partyjnych – ale masowy ruch nie wyrósł. Tym razem spróbujemy oddolnie.
  To propozycja dla młodych ludzi – nawet bardzo młodych. Powyżej 14 lat – powiedzmy. Do 21 – powiedzmy. Ograniczeń nie ma. Młodzież poniżej 16 lat musi tylko posiadać zgodę opiekunów.
  Drużyny Korwina mają powstawać spontanicznie. Formalnie będą to tzw. „stowarzyszenia zwyczajne”, które nie muszą rejestrować się w Sądzie Rejestrowym. Już 3 osoby mogą założyć stowarzyszenie pod nazwą np. Drużyna Korwina z ulicy Kościuszki.
  Drużyny mają powstawać spontanicznie. Nie będzie żadnej wspólnej organizacji. Drużyny w żaden sposób nie będą powiązane z partią KORWiN. Członkowie partii KORWiN (poza „młodzieżówką”) zostali poproszeni o nie wstępowanie do tych drużyn.
  Celem Drużyn jest propagowanie właściwych wartości wśród kolegów, pilnowanie porządku (nie ukrywam, że powinny być gotowe, gdyby doszło do prób fałszerstwa wyborów!), pełnoletni członkowie Drużyn powinni być członkami komisyj wyborczych. Na pewno Drużyny powinny opanować do perfekcji umiejętność tworzenia Flash Mob-u. Drużyny powinny też nawiązywać współpracę z jednostkami wojskowymi – by szkolić się w strzelaniu i innych potrzebnych umiejętnościach.
  Miejscem wymiany informacyj będzie strona na FaceBooku i strony lokalne. Będę tam podrzucał Drużynom tematy, którymi powinny się zająć.
  Proszę nie zwlekać – i już jutro przystąpić do tworzenia Drużyn. Trójka znajomych wystarczy. Jutro zostaną podane adresy, na które chętni powinni się zgłaszać. I technika zakładania takiego mini-stowarzyszenia.
  Liczę, że spośród 500.000 głosujących na mnie jest co najmniej 200.000 gotowych do zrobienia czegoś konkretnego. I dochodzi jeszcze ze 300.000 młodych ludzi w wieku przedwyborczym – chętnych by przyłożyć ręki do walki z kłamstwem, korupcją i niesprawiedliwością.
  Więc ruszcie tyłki sprzed ekranów – i weźmy się do zmiany tego, co zmienić się da!
  Wersja dla niepiśmiennych - tu:

  https://www.youtube.com/watch?v=S5K-NA9KrWA

 • 14-05-2015 00:10:00

  Niesamowite wyjaśnienie zagadki

  Kilka razy w ostatnich latach - i chyba tez raz w ostatnich dniach - wspominałem o niesamowitym fenomenie. Otóż, gdy śp.prof.Jerzy Przystawa maniacko nawoływał do JOWów,  ktoregoś pięknego dnia w "Rzeczpospolitej" pojawił się apel o przeforsowanie JOWów - podpisany przez ponad 1000 osób ze strony raczej lewicowej: tacy lekko lewicujący intelektualiści spod znaku Adama Michnika, powiedzmy. Było to kompletne zaskoczenie - bo żadnej akcji w sprawie zbierania podpisow pod tym nie było, a tu dwie kolumny "Rzplitej" zajęte przez takie coś?  Uznalem, że to po prostu jakis odlam bezpieki postanowił wystapić z taką inicjatywą. 

  Co było jeszcze bardziej dziwne: dyskusja na tym trwała w "Rzplitej" jakieś dwa dni - i: jakby nożem uciął. Uznalem, że po prostu dostali rozkaz, by się wycofać. 

  Po prostu: niesamowite zjawisko. Kto i w jakim celu zadał sobie trud pozbierania podpisów pod takim wnioskiem wśród bardzo znaczących intelektualistów? Dlaczego nie nawiązali współpracy z prof.Przystawą? Dlaczego tak potężna inicjatywa calkowicie zdechła? Jakie służby specjalne za tym się kryły? 

  Dzwoniłem dziś do kilku ludzi z "Rzeczypospolitej", by to sprawdzili. Tymczasem nieoczekiwanie wyjaśnił tajemnicę p.Andrzej Olechowski (agent, ps."Must"): 

  http://niezalezna.pl/66990-olechowski-ujawnia-prawde-o-platformie-szokujace-slowa-o-akcji-ws-jow-w-2004-roku

  okazuje się, że to były ćwiczenia członków PO! By mnie gnusnieli, kazano im pozbierać pod tym podpisy. 

  A potem wrzucono te podpisy do kosza. 

  Ciekawe, jak się czują teraz ci intelektualiści - użyci jako figuranci w partyjnych manewrach? 

  Tak nawiasem: spora część agentury najwyraźniej przestała popierać Pana Prezydenta. Hmmmm...

 • 12-05-2015 09:26:00

  I co dalej?

  Nie ukrywajmy: mimo, że mam prawie tyle samo głosów, co kandydaci SLD i PSL, wynikami wyborów jestem głęboko rozczarowany. P.Paweł Kukiz wziął cały elektorat ludzi niezadowolonych z ustroju – na który, nie ukrywam, liczyłem. No – przynajmniej na połowę.

  Bo elektoratu jasno i zdecydowanie opowiadającego się za Prawica jest w Polsce może 5%. Na szczęście: wśród ludzi młodych mam poparcie 30% - więc każdego dnia liczba moich zwolenników rośnie – a zwolenników Lewicy typu PiS czy SLD – maleje.

  Tylko: gospodarka na pewno nie wytrzyma do czasu, aż wygramy wybory.

  Ponadto: ponad półtora miliona moich zwolenników zapowiadało, że jeśli nie wygram – to wyjeżdżają z Polski. Co ciekawe: większość z nich nie zagłosowała na mnie – tylko na p.Kukiza. Bo uważali, że jest większa szansa, że obali On ten system

  Obalić to obalić – pytanie: czym go zastąpić? Bo w 1789 roku udało się we Francji obalić skorumpowaną i nieudolną monarchię – ale efektem było ćwierćwiecze mordów i rzezi, a Francja – przedtem bezdyskusyjnie największe mocarstwo w świecie – spadła na trzecie, a może nawet czwarte miejsce.

  A czy Polska ma z czego spadać?

  Z drugiej strony ostatni przed wyborami sondaż partyjny (TNS-Polska) dal nadzwyczaj obiecujące wyniki:

  PO – 34%
  PiS - 30%
  KORWiN - 6%
  --------------------------------------------
  PSL - 4%
  SLD - 4%
  Ruch Narodowy 2%
  Twój Ruch 1%
  Kongres Nowej Prawicy 0%

  Gdyby tak było rzeczywiście, moglibyśmy (prawie...) rządzić Polską – ale 6% to raptem około 15 posłów – a różnica między PO i PiS mogłaby okazać się większa.

  Należy jeszcze zauważyć, że opierając się na swojej ogromnej popularności p.Paweł Kukiz, (choć zarzeka się, że tego nie zrobi) zapewne założy własną partię. Jaki będzie jej los? Nie wiadomo. Może być jak z Partia X p.Stanisława Tymińskiego, która zniknęła zupełnie, choć p.Tymiński miał 25% poparcia – a może się z tego zrobić coś trwałego.

  Najważniejsze pytanie brzmi jednak: co zrobią PiS i PO?

  Bo Pan Prezydent natychmiast (!!) zapowiedział, że jest za Jednomandatowymi Okręgami Wyborczymi – a p.Duda jest przeciwko. Tym samym liczy, że przeciągnie na swoją stronę te 20% elektoratu p.Kukiza. I co teraz zrobi p.;Duda?

  W chwili, gdy to piszę, nie wiem.

  Stoją przed nim dwie możliwości:

  Pierwsza: powiedzieć, że istotnie jest przeciwko JOWom. Tym samym zyska sobie moich zwolenników i zwolenników PSLu. Co może nie wystarczyć.

  Druga jest przerażająca: PiS zgłasza w Sejmie projekt ustawy zmieniającej Konstytucję i Ordynację wyborczą. PO nie będzie miała wyboru – i poprze ten projekt, bo przecież parę lat temu sama za tym optowała. P.Paweł Kukiz nie będzie miał wyboru – i też to poprze spoza Sejmu. Po czym na jesieni odbędą się wybory wg nowej ordynacji – i ani ja, ani p.Kukiz – nawet, gdybyśmy się zjednoczyli, nie weźmiemy w Sejmie ani jednego mandatu.!

  No, w jednym-jedynym okręgu w Polsce p.Kukiz jest na pierwszym miejscu – i jeśli stamtąd wystartuje – to może się zmieści. Być może również ja gdzieś się zmieszczę. Choć np. w Wielkiej Brytanii niezwykle popularny p.Nigel Farage nie zdołał wejść do Izby Gmin.

  Bo nie należy do żadnej z dwóch największych partyj.

  Podobno gdy Pan Bóg chce komuś splatać figiel, to spełnia wszystkie jego życzenia. W tej chwili PO i PiS mogą spłatać okrutny figiel p.Kukizowi....

  ~...a przy okazji i mnie. O PSL i SLD nie mówmy – bo to już trupy z zamierzchłej przeszłości.

  Jedyna nadzieja, że PO i PiS tak się nie znoszą, że nie dojdą do porozumienia – choć obie strony mają w tym interes.

  Co będzie świadczyć o głupocie polskich – pożal-się-Boże - „polityków”.

  Cóż: to, że nasi okupanci są głupi, może nam wyjść na korzyść...

  (Artykuł dla prasy lokalnej m.in. w Środzie Wlkp i Kaliszu) 

 • 11-05-2015 22:32:00

  Będziemy dalej walczyć o dumną i bogatą Polskę!

  Dziękuję wszystkim za oddane głosy na moją kandydaturę!
  Szczególne podziękowania należą się sztabowi na czele z szefem sztabu wyborczego W.Cz. Przemysławem Wiplerem - a także całemu biuru prasowemu, wszystkim działaczom i sympatykom w Polsce i za granicą, którzy wspomogli kampanię finansowo oraz czynem np rozwieszając plakaty, przychodząc na spotkania, udostępniając wpisy na swoich profilach na Facebooku czy po prostu przekonując swoich znajomych, sąsiadów czy rodzinę.
  Na pewno się nie poddajemy i będziemy dalej walczyć o dumną i bogatą Polskę! Wybory do parlamentu już jesienią.

 • 11-05-2015 01:27:00

  29% wśród młodzieży

  Przyszłość należy do nas!

  "Na przełomie kwietnia i maja 2015 roku Centrum Edukacji Obywatelskiej po raz kolejny zorganizowało szkolne wybory prezydenckie. Wzięło w nich udział 1415 szkół, w których prawo oddania głosu posiadało ponad 320 000 uczniów, frekwencja wyniosła ponad 60%.

  Największe poparcie młodzieży zdobył Janusz Korwin-Mikke (29%). To już jego drugi sukces w młodzieżowych wyborach, w ubiegłorocznych – do Parlamentu Europejskiego – jego partia również zwyciężyła. Wyniki Korwina-Mikke z lat 2014-2015 są też znacznie lepsze niż te z młodzieżowych w wyborów prezydenckich w 2010 i 2005 roku (odpowiednio 12,7% i 2,9%).

  Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że aż 46,1% młodych wyborców zagłosowało na kandydatów, którzy określają siebie mianem antysystemowych (Janusz Korwin-Mikke, Paweł Kukiz, Marian Kowalski, Grzegorz Braun i Jacek Wilk). Jeśli zaś przyjrzymy się wynikom ze szkół ponadgimnazjalnych, udział głosów oddanych na tych kandydatów jest jeszcze większy (51,1%). Wynik ten jest tym bardziej znaczący, że w analogicznych wyborach młodzieżowych w 2010 roku kandydaci uznawani za antysystemowych zebrali tylko jedną czwartą głosów.

  Ponad 64% głosów zdobyli kandydaci kojarzeni z prawicą, 15% młodych wyborców wsparło kandydatkę i kandydatów związanych z lewicą, 20,3% głosów oddano na kandydatów centrowych (Bronisław Komorowski i Adam Jarubas)."

  Źródło: http://www.mlodzi.ceo.org.pl/…/wyniki-mlodzi-glosuja-wybory…

 • 08-05-2015 23:55:00

  Moi Drodzy! To moja ostatnia prośba przed ciszą wyborczą.

  Spotkałem się na trasie z setkami tysięcy ludzi. Nastrój: WYGRAMY! Jesteśmy potęgą. Sama życzliwość i sympatia. Dwóch tylko ludzi okazało wyraźną niechęć lub wrogość (jeden mną „pogardza” - ale nie wytłumaczył, z jakiego powodu).  
  Teraz musicie Państwo przekonać możliwie wielu Krewnych i Znajomych. Przypominam argumenty:
  Na zwolenników pp.Dudy i Komorowskiego:
  „Wynik pierwszej tury jest przesądzony. I tak spotkają się pp.Duda i Komorowski. Więc nie ma sensu marnować na nich głosu – natomiast głosując na JKM pokażecie, że nie podoba się Wam to skorumpowane, nieudolne państwo”  
  Na zwolenników p.Kukiza:  
  „To zacny i porządny człowiek – ale nie zna się na polityce.  Najlepszy dowód z tymi JOWami: działają dokładnie odwrotnie, niż On sądzi. Głosując na JKM pokażecie, że jesteście za radykalną zmianą, ale JKM już 50 lat z tym walczy – i dokładnie wie, co trzeba zrobić. Kukiz powinien zrozumieć, że trzeba go poprzeć”  
  Trzeba przypomnieć, że popiera mnie masa ludzi – np. Stanisław Michalkiewicz – w tym wiele kobiet (popierała mnie np.śp. Joanna Chmielewska czy Krystyna Sienkiewicz). I pokazać, jak telewizja kłamie: że niby kazałem strzelać do górników (!!), nie pokazuje wielkich wieców (pokazać!), nie daje czasu w TV (zestawienie dwa dni temu). Itd.   
  Wreszcie podać najwłaściwsze punkty mojego programu:  
   
  1) Zlikwidować podatki dochodowe i od kupna sprzedaży, co usunie bezrobocie.  
  2) Radykalnie zmniejszyć biurokrację i uprościć przepisy  
  3) Zlikwidować korupcję poprzez prywatyzację
  4) Wprowadzić prywatną – znacznie tańszą i lepszą – oświatę i służbę zdrowia. Znikną kolejki do lekarzy, lekarstwa (te droższe...) stanieją 6 (sześć) razy. Dobry bywa przykład z weterynarią: psy i koty nie czekają w kolejce do lekarza, a leki i operacje są b. tanie – bo weterynaria jest prywatna!  
  5) Wetowanie wszelkich podwyżek podatków  
  6) Zasadnicza naprawa prokuratury i systemu sądownictwa (to drugie potrwa, niestety, kilka lat).  
  7) Silna 100.000 armia

  8) Niedopuszczenie, by pp.Duda lub Komorowski wciągnęli Polskę w III Wojnę Światową – do czego się Oni szykują. Robią już próbny pobór do wojska, podbechtują Amerykanów, by zrobili wojnę "w obronie Ukrainy".
  I tak dalej.  
  To BARDZO ważne. Każdy głos się liczy! Musimy IM pokazać, gdzie raki zimują!  
  Aha: dowiedziałem się dziś, że mamy dziurę w budżecie bo zamówiliśmy o „pół spotu” za dużo. Pieniądze, okazuje się, można wpłacać do 23.59 w niedzielę. Będę wdzięczny – bo jest kłopot...  
  Z góry dziękuję.

 • 08-05-2015 23:20:00

  Grafika podsumowująca moją kampanię wyborczą w liczbach

  Grafiką podsumowująca moją kampanię wyborczą w liczbach. Można udostępnić na swoich profilach do czego gorąco zachęcam.

  Tutaj nagranie na którym Pan Stanisław Michalkiewicz oświadczył, że odda na mnie głos za co bardzo dziękuję: https://www.youtube.com/watch?v=zU7WJ-vHkv8

  Proszę te grafiki pokazać swoim rodzicom, znajomym, kuzynom i sąsiadom!
  - Grafika porównującą poglądy kandydatów na urząd Prezydenta RP: http://zapodaj.net/images/37274a6a31318.jpg
  - Grafika porównującą ile chcą zabrać poszczególne partie polityczne z naszych pensji: http://zapodaj.net/images/808858e7c40dd.jpg

  A zdjęcia w Wielkiego Finału Kampanii znajdą Państwo tutaj: https://www.facebook.com/media/set/…

 • 08-05-2015 17:29:00

  P.Nigel Farage przegrał!!! UKIP tylko 1. Rezultat końcowy wyborów w Wielkiej Brytanii:

  (36,9%)  331 - Konserwatyści, mają wygodną większość.

  (30,5%)  232 - Labourzyści

  ( 4,7%)     56 - Szkoccy Nacjonaliści

  ( 7,8%)       8 - Liberalni Demokraci – taka „Unia Wolności”

  ( 0,6%)       8 - Demokratyczni Unioniści – prawicowa partia irlandzka

  ( 0,6%)      4 - Sinn Féin – lewicowi nacjonaliści-rewolucjoniści irlandzcy, nie obejmują krzeseł, bo protestują.

  ( 0,6%)      3 – Plaid Cymru – nacjonaliści z Walii

  ( 0,3%)      3 – SocjalDemokraci & Labour Party z Irlandii – lewica, za pozostaniem w UK.

  ( 0,4%)      2 – Ulsterska Partia Unionistyczna – centro-prawica irlandzka

  (12,6%)     1 – UKIP prawicująca partia żądająca wyzwolenia UK spod okupacji UE

  ( 3,8%)      1 – Zieloni, czyli niedojrzali Czerwoni

                     1 – niezależny (tak! dzięki JOWom niezależni mogą dostać się do Izby Gmin!)  

  Nie ma w tym nic nadzwyczajnego - tak działają i dzialały JOWy. Ciekawostką jest tylko pozycja  nacjonalistów szkockich.  W Polsce RAŚ, gdyby się wzmocnił, mógłby po wprowadzeniu JOWów zostać języczkiem u wagi i rządzic Polską! 

 • 08-05-2015 08:34:00

  Sytuacja w UK - katastrofa JOWów

  Tu wyniki (nie prognozy) z godziny 8.18. Do policzenia prawie 100 okręgów. Komentarz poniżej:

  Wyniki są bardziej miażdżące, niz się tego obawialem.  Na 554 okręgi dwie wielkie partie wzięły 470,

  UKIP, która w w wyboraxch proporcjonalych miałaby ok. 90 mandatów (14% poparcia), w systemie JOW ma 1 mandat (w Thanet South trwa liczenie - p.Nigel Farage ma jeszcze szansę),

  http://www.independent.co.uk/news/uk/politics/generalelection/sorry-theyve-not-even-started-counting-the-votes-for-nigel-farages-target-thanet-south-yet-10234614.html?icn=puff-3    Wyniki maja być po 12.00

  Za to dość wredna partia Liberalnych Demokratów (na lewo od PO) mająca poparcie 9% ma ich 7.

   

  W przekładzie na polski:

  PiS 220 mandatów, PO 205,  SLD 5  + 30 niezależnych i z innych partyj - w tym,(być może...) Korwin-Mikke i Kukiz 

  Gdyby natomiast Ruch Autonomii Śląska miał na Śląsku poparcie nie ok.15% lecz ok. 30% - to wyniki byłyby takie: 

  PiS 200 mandatów, PO 190, RAŚ 40 SLD 5  + 25 niezależnych i z innych partyj - w tym, (być może...) Korwin-Mikke i Kukiz. Polską rządziłby RAŚ!! 

  Tak więc argument boJOWników, że w Polsce do Senatu to dziala źle, bo okregi za duże był błędny: w UK jest nie 100, nie 460 lecz 650 okręgów

  Uwaga: to nie znaczy, że system JOWów jest "zły"!! System JOWów pozwala łatwiej na utworzenie stabilnej wiekszości (tym razem akurat nie...) - i to jest zaleta. Natomiast NIE zmniejsza przewagi Wielkich Partyj (a wręcz przeciwnie) i NIE zmniejsza wpływu prezesow partyj nad dpborem kandydatów (a wręcz przeciwnie).

  Powinniśmy się teraz z p.Pawłem Kukizem naradzić nad innym środkiem do rozwalania betonu. Np. likwidacja progu 5%?

  Nazwijmy to "Jednolite Obliczanie Wyborów"... Może być?  

 • 07-05-2015 22:51:00

  Czekamy w nerwach na wyniki wyborów w Zjednoczonym Królestwie

  UKIP już zdobył 4 mandaty; jeśli zdobędzie jeszcze 16 - wycofuję się w wyborów!
  W Piekarach Śląskich podszedł do mnie człowiek, i powiedział, że jako syn Niemca zaraz występuje o obywatelstwo niemieckie. Dlaczego? Nie chce zostać wzięty do wojska na wojnę z Rosją za Ukrainę!
  A Ukraińcy nie wpuścili motocyklistów z rajdu im.rotmistrza Pileckiego. Cóż: daliśmy im niedawno zły przykład. Jednak, swoją drogą:, ładnie mi "zaprzyjaźniony kraj". Tfu! .
  Spotkania:
  - 7 maja o godzinie 18:30 w Sosnowcu
  https://www.facebook.com/events/818583094897340/
  - 7 maja o godzinie 20:30 w Gliwicach:
  https://www.facebook.com/events/1680004912220470/
  - 8 maja o godzinie 18:00 w Chorzowie:
  https://www.facebook.com/events/878611985533385/

 • 07-05-2015 03:07:00

  Wielki Finał Kampanii Wyborczej

  Zapraszam na Wielki Finał Kampanii Wyborczej:
  - 7 maja o godzinie 11:00 w Zawierciu
  https://www.facebook.com/events/896348123779042/
  - 7 maja o godzinie 18:30 w Sosnowcu
  https://www.facebook.com/events/818583094897340/
  - 7 maja o godzinie 20:30 w Gliwicach:
  https://www.facebook.com/events/1680004912220470/
  - 8 maja o godzinie 18:30 w Chorzowie:
  https://www.facebook.com/events/878611985533385/

 • 06-05-2015 09:50:00

  Pomóżcie sfinansować ich emisję w paśmie płatnym

  Podobają Wam się nasze spoty? Pomóżcie sfinansować ich emisję w paśmie płatnym - dotrzyjmy do milionów wyborców! Potrzebujemy 84 tys. zł. na wykupienie planowanego pakietu! Gdyby co 10 fan tego profilu przelał 5 zlotych, udałoby się! Pomożecie? Tutaj dane do wpłat: http://www.partiakorwin.pl/wesprzyj-kampanie-prezydencka/ Dziękujemy!

 • 05-05-2015 18:16:00

  Kobiety kochają Janusza Korwin-Mikkego

  TVN i Gazeta Wyborcza nieustannie próbują wbić Polakom do głowy, że ja gardzę kobietami, a kobiety mnie nienawidzą. Proszę obejrzeć to nagranie i ocenić samemu!

 • 05-05-2015 10:09:00

  Straszna orka

  Wczoraj: Bielsko-Biała - Knurów - Jastrzębie - Wodzisław - Rybnik - Oświęcim - Chrzanów - Katowice - Warszawa; dziś już wywiad w Radio Dla Ciebie, zaraz dwa inne... Proszę o wyrozumienie, że nie wstawiam tu Głębokich Rozważań Ekonomicznych ani politycznych...
  Natomiast BARDZO PROSZĘ - bo to OSTATNIA CHWILA:
  Jeśli chcecie Państwo zobaczyć nasze spoty w płatnych programach TV - wpłaćcie parę złotych na nasze konto wyborcze:
  http://www.partiakorwin.pl/wesprzyj-kampanie-prezydencka/
  Niestety: żyjemy w d***kracji, i demagogia jest konieczna. Więc jeśli uważacie, że spoty są dobre - to KONIECZNIE wpłaćcie jakieś pieniądze dziś.
  Miliony tworzą się ze złotówek. Im więcej wpłacicie - tym więcej zamieścimy.
  Teraz - albo nigdy!
  Aha: i proszę przy wpłacie wskazać najlepszy spot! Te będziemy preferować.

 • 05-05-2015 03:53:00

  Niskie podatki - powrót z emigracji!

  W kolejnym spocie odpowiadamy na problem polskiego bezrobocia, które zmusza młodych Polaków do emigracji zarobkowej. A recepta na nie jest prosta: niech państwo wreszcie przestanie przeszkadzać nam w pracy!

  Podobają Wam się nasze spoty? Pomóżcie sfinansować ich emisję w paśmie płatnym - dotrzyjmy do milionów wyborców! Potrzebujemy 84 tys. zł. na wykupienie planowanego pakietu! Gdyby co 10 fan tego profilu przelał 5 zlotych, udałoby się! Pomożecie? Tutaj dane do wpłat: http://www.partiakorwin.pl/wesprzyj-kampanie-prezydencka/ Dziękujemy!

 • 04-05-2015 09:20:00

  Nie bedziemy umierać za Donbas

  Kolejny z serii oficjalnych spotów wyborczych. Tym razem poruszamy tematy konfliktu na Ukrainie, możliwości wybuchu wojny oraz bezpieczeństwa Polaków.

  Nie chcemy, żeby Polacy żyli w strachu. Nie chcemy, żeby Polska służyła za prowokatora w rękach Brukseli i Waszyngtonu. Nie chcemy, by Polska brała na siebie całe ryzyko działań odwetowych, nie mając przy tym zupełnie nic do zyskania. Chcemy, by Polska ogłosiła neutralność.

  W najbliższych dniach Janusz Korwin-Mikke odwiedzi kolejne miejscowości:

 • 03-05-2015 20:50:00

  Oni pójdą siedzieć!

  Oto kolejna wersja billboardów wielkoformatowych.

  Więcej szczegółów na ten temat tutaj: http://www.fakt.pl/…/korwin-mikke-szykuje-ostre-plakaty-gro…

 • 03-05-2015 16:05:00

  Tekst projektu Konstytucji nowego Państwa Polskiego Art.101 do Art. 141

  Posiedzenia Rady

   

  Art. 101

   

  Rada gminy obraduje na posiedzeniach.

   

  Art. 102

   

  1. Pierwsze posiedzenie rady gminy:

  a) zwołuje nowo wybrany wójt w ciągu 7 dni od daty objęcia urzędu i ogłoszenia orzeczenia sądu gminnego o ważności wyborów do rady gminy,

  b) prowadzi radny najstarszy wiekiem spośród tych, którzy wyrazili na to zgodę.

  1. Na pierwszym posiedzeniu rady gminy:

  a) Rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i wiceprzewodniczących, którzy składają ślubowanie na ręce wójta.

  b) radni składają ślubowanie na ręce wójta.

   

  Art. 103

  1. Art. 81 stosuje się odpowiednio do pozostałych posiedzeń rady gminy iwójta.

  2. Powyższe przepisy odnoszą si,e z odpowiedniki zmianami do Ziem, z użciem nazwy „gubernator” i miast z użyciem nazwy „burmistrz”.

   

  DZIAŁ IX. SĄDY

   

   

  Sądy powszechne

   

  Art. 104

   

  1. Sądy wydają orzeczenia w imieniu Państwa.

  2. Struktura sądów jest hierarchiczna, z Trybunałem na czele.

   

  Art. 105

   

  1. Orzeczenia sądów nie mogą być zmienione przez inne organy Państwa.

  2. Prezydent ma prawo darowania lub złagodzenia kary, poza karą orzeczoną:

  a) przez Trybunał,

  b) w stosunku do osób mu podległych w chwili popełnienia czynu zabronionego.

   

  Art. 106

   

  Sędziowie w zakresie wydawania orzeczeń są niezawiśli i podlegają jedynie Konstytucji oraz ustawom.

   

  Art. 107

   

  1. Właściwość terytorialną sądów i merytoryczną wydziałów sądów oraz zasady postępowania przed nimi określa ustawa.

  2. Właściwość terytorialna sądu gminnego obejmuje co najmniej jedną wspólnotę.

   

  Art. 108

   

  Obywatele mieszkający na obszarze wspólnot, dla których właściwy terytorialnie jest jeden sąd gminny, wybierają sędziów w liczbie określonej ustawą na okres 4 lat w głosowaniu powszechnym, równym, bezpośrednim i tajnym, w jednomandatowych okręgach wyborczych.

   

   

  Art. 109

   

  1. Sędziowie wybrani na terenie właściwości danego sądu wybierają prezesa sądu spośród sędziów z ośmioletnim doświadczeniem zawodowym.

  2. Prezes sądu odpowiedzialny jest za techniczne aspekty funkcjonowania sądu.

   

  Art. 110

   

  Sędzia nie może rozpatrywać sprawy:

  1. w sądzie, na terenie właściwości którego został wybrany,

  2. w sądzie, którego teren właściwości sąsiaduje z terenem, o którym mowa w pkt. 1,

  3. z udziałem osób uprawnionych do jego wyboru.

   

  Art. 111

   

  1. W poszczególnych sprawach orzekają sędziowie wyłonieni w drodze losowania spośród wszystkich sędziów danej instancji w Państwie.

  2. W sprawach rozpatrywanych w sądach wyższej instancji orzekają sędziowie z doświadczeniem w orzekaniu w sądach niższej instancji określonym w ustawie, za zgodą Trybunału.

   

  Art. 112

   

  Sąd ma prawo złożenia do Trybunału wniosku o zbadanie zgodności z aktem prawnym wyższego rzędu przepisów aktu prawnego, na podstawie którego orzeka w danej sprawie.

   

  Trybunał

   

  Art. 113

   

  1. Prezydent, Rada Stanu i Senat w równej liczbie powołują sędziów Trybunału na okres 4 lat.

  2. Trybunał składa się z 90 sędziów.

   

  Art. 114

   

  Sędziowie Trybunału wybierają ze swego grona Prezesa Trybunału.

   

  Art. 115

   

  Ustawa określa zasady, zgodnie z którymi Trybunał:

  1. rozstrzyga spory kompetencyjne między konstytucyjnymi organami Państwa na wniosek jednego z nich,

  2. bada zgodność aktów prawnych z aktami prawnymi wyższego rzędu,

  3. orzeka o utracie funkcji lub innej karze w sprawie o naruszenie prawa w związku z pełnieniem funkcji w konstytucyjnym organie Państwa, poza organem gminy,

  4. sprawuje nadzór nad działalnością sądów w zakresie orzekania.

   

  Art. 116

   

  Z wnioskiem w sprawach, o których mowa w art. 118 pkt 3, może wystąpić:

  1. Prezydent,

  2. Sejm,

  3. Senat,

  4. rada gminy,

  5. Komisja Kontroli Sejmu.

   

  Art. 117

   

  Orzeczenia Trybunału:

  1. mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne,

  2. w sprawach, o których mowa w art. 126 pkt 1 i 2, są ogłaszane jak ustawy,

  3. w sprawach, o których mowa w art. 126 pkt 2, obowiązują od daty wejścia w życie aktu prawnego.

   

  Art. 118

   

  Ustawa określa zasady pełnej odpowiedzialności odszkodowawczej Państwa wobec podmiotów poszkodowanych z powodu wejścia w życie aktów prawnych niezgodnych z aktami prawnymi wyższego rzędu.

   

  DZIAŁ X. MAJĄTEK PAŃSTWA

   

   

  Zasady ogólne

   

  Art. 119

   

  W skład majątku Państwa wchodzi majątek następujących osób prawnych:

  1. Skarbu Państwa,

  2. gmin,

  3. powołanych Konstytucją lub ustawami, zwanych centralnymi osobami prawnymi,

  4. powołanych uchwałami rad gmin, zwanych gminnymi osobami prawnymi.

   

  Art. 120

   

  Ustawa określa zasady:

  1. udziału Państwa w osobach prawnych prawa prywatnego,

  2. zmiany stanu majątku Państwa,

  3. gospodarowania majątkiem Państwa.

   

  Art. 121

  1. Skarb Państwa jest właścicielem wszelkich prawa majątkowych Państwa, poza prawami majątkowymi innych osób prawnych.

  2. Prezydent określa organizację Skarbu Państwa.

   

  Art. 122

   

  Obowiązki obywateli i innych podmiotów związane z powiększaniem majątku Państwa w danym roku określa ustawa ogłoszona nie później niż 30 czerwca roku poprzedniego.

   

  Art. 123

   

  Ustawa o ustanowieniu monopolu uchwalana jest tak, jak ustawa o zmianie Konstytucji.

  Art. 124

   

  1. Powiększanie rocznego salda długu obciążającego majątek Państwa jest możliwe tylko przez Skarb Państwa w związku z wojną lub stanem nadzwyczajnym, wyłącznie na związane z nimi cele.

  2. Ustawa określa zasady odpowiedzialności obywateli za długi Państwa.

   

  Ustawa o budżecie Państwa

   

  Art. 125

   

  1. Ustawa o budżecie Państwa obejmuje plan wszelkich zmian majątku Skarbu Państwa w danym roku kalendarzowym.

  2. Załącznikami do ustawy o budżecie Państwa są analogiczne plany wszelkich pozostałych zmian majątku Państwa.

   

  Art. 126

   

  1. Zasady i tryb opracowywania projektu ustawy o budżecie Państwa oraz wymagania, którym powinien on odpowiadać, a także zasady wykonywania tej ustawy określa ustawa.

  2. Jeżeli ustawa o budżecie Państwa nie została uchwalona, obowiązuje jej projekt.

   

  Art. 127

   

  1. Tylko Prezydent może zgłosić projekt ustawy:

  a) o zmianę budżetu Państwa,

  b) o zwiększeniu długu obciążającego majątek Państwa,

  c) o udzieleniu gwarancji przez Skarb Państwa.

  1. Prezydent zgłasza projekt ustawy o budżecie Państwa na dany rok kalendarzowy do dnia 30 września roku poprzedniego.

  2. W przypadku nie uchwalenia zmiany budżetu do 31 listopada w nowym roku obowiązuje budżet poprzedni.

   

  Art. 128

   

  1. Senat może:

  a) obniżyć prognozę przychodów Skarbu Państwa, o ile nie zmniejszy to salda majątku Państwa,

  b) obniżyć prognozę rozchodów Skarbu Państwa, o ile nie narusza to przepisów ustaw i aktów prawnych wyższego rzędu.

  1. Senat uchwala ustawę o budżecie Państwa w ciągu 30 dni od daty przedłożenia projektu.

   

  Art. 129

   

  Trybunał bada zgodność ustawy o budżecie Państwa z ustawami i aktami prawnymi wyższego rzędu w ciągu 30 dni od daty przekazania jej przez Prezydenta do Trybunału.

   

  Art. 130

   

  1. Prezydent składa Senatowi sprawozdanie z wykonania ustawy o budżecie Państwa na dany rok do końca maja kolejnego roku.

  2. W razie odrzucenie przez Senat sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, Senat wnosi o ukaranie przez Trybunał konkretnych osób za to odpowiedzialnych.

   

  Bank Polski

   

  Art. 131

   

  Bank Polski ma prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. Na wniosek Prezydenta Bank Polski może zezwolić na emisję pieniądza innym bankom.

   

  Art. 132

   

  Organami Banku Polski są:

  1. Rada Banku Polski jako organ stanowiący,

  2. Zarząd Banku Polski jako organ wykonawczy.

   

  Art. 133

   

  1. Prezydent powołuje Prezesa Zarządu Banku Polski i pozostałych członków Zarządu Banku Polski na okres 6 lat.

  2. W skład Zarządu Banku Polski wchodzi 5 członków.

   

  Art. 134

   

  1. Co dwa lata Prezydent, Senat i Sejm powołują po jednym członku Rady Banku Polski na okres 6 lat.

  2. W skład Rady Banku Polski wchodzi 9 członków.

   

  Art. 135

   

  1. Organizację i zasady działania Banku Polski określa ustawa.

  2. Rada Banku Polski ogłasza założenia polityki pieniężnej na dany rok kalendarzowy do dnia 15 września roku poprzedniego.

  DZIAŁ XI. STANY NADZWYCZAJNE

   

   

  Art. 136

   

  1. Prezydent osobiście wprowadza stan nadzwyczajny na części lub całości terytorium Państwa w razie zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, obywateli lub porządku konstytucyjnego.

  2. Stan nadzwyczajny trwa do 30 dni, chyba że Sejm każdorazowo przedłuży go o 30 dni lub nie ustanie zagrożenie zewnętrzne bezpieczeństwa Państwa.

   

  Art. 137

   

  1. Rodzaje stanów nadzwyczajnych, zasady funkcjonowania organów Państwa oraz zakres obowiązków i ograniczenia praw obywatela w czasie poszczególnych stanów nadzwyczajnych a także ewentualnych odszkodowań związanych z ich wprowadzeniem określa ustawa.

  2. Terminy związane z wyborami ulegają zawieszeniu na okres trwania stanu nadzwyczajnego.

  DZIAŁ XII. PRZEPISY KOŃCOWE

   

  Art. 138

   

  Ustawa o zmianie Konstytucji uchwalana jest większością ośmiu Radców Stanu i ponad trzech czwartych pełnego składu Senatu; jeśli Prezydent odmówi jej podpisania: dziewięciu Radców i 4/5 pełnego składu Senatu.

   

  Art. 139

   

  Ustawa określa:

  1. podmioty, których prawnym następcą jest Państwo,

  2. tytuły, których właścicielem jest Państwo.

   

  Art. 140

   

  1. Ustawa o wprowadzeniu niniejszej Konstytucji określa:

  a) daty powołania organów Państwa,

  b) skład organów Państwa do terminów, o których mowa w pkt. 1,

  c) zasady spłaty dotychczasowych długów, obciążających majątek Państwa, w terminie 10 lat,

  d) zmiany w przepisach obowiązujących związane z wejściem w życie niniejszej Konstytucji,

  e) przepisy tracące moc z dniem wejścia w życie niniejszej Konstytucji.

  1. Ustawa o wprowadzeniu niniejszej Konstytucji uchwalana jest tak jak ustawa o zmianie Konstytucji.

   

  Art. 141

   

  Konstytucja wchodzi w życie z dniem 1 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku jej ogłoszenia. Przez „Ziemie” rozumie się województwa, a przez „gminy” - gminy istniejące w dniu wejścia nowej Konstytucji w życie.

  ___________________________________________________

  UWAGA:  Art. 1- 49 tutaj  oraz  Art. 50-100  tutaj

  Ze względów techniczych  cały tekst Konstytucji z uzupełnieniami brakujących fragmentów i poprawkami będzie w całości opublikowany w dniu jutrzejszym!

 • 03-05-2015 16:01:00

  Tekst projektu Konstytucji nowego Państwa Polskiego Art.50 do Art. 100

  DZIAŁ IV. PREZYDENT

   

  Wybory Prezydenta

   

  Art. 50

   

  1. Obywatele wybierają Prezydenta na okres 7 lat w głosowaniu powszechnym, równym, pośrednim i tajnym.

  2. Elektorzy wybierani są podczas poprzednich wyborów prezydenckich i mogą być wybierani ponownie w wyborach powszechnych, tajnych, równych i bezpośrednich.

  3. Prezydent obejmuje funkcję z chwilą złożenia przysięgi przed Prezesem Trybunału.

   

  Art. 51

   

  1. Sto tysięcy obywateli mających prawo głosowania w wyborach Prezydenta lub co najmniej tysiąc członków rad gmin zgłasza kandydata na Prezydenta za jego zgodą.

  2. Kandydat nie może zostać wybrany Prezydentem po raz drugi.

   

  Art. 52

   

  1. Głosowanie pierwotne odbywa się w drugą niedzielę maja roku kalendarzowego, którego numer jest bez reszty podzielny przez 7.

  2. Prezydentem zostaje kandydat, który w głosowaniu pierwotnym otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów od elektorów.

  3. Jeżeli żaden z kandydatów nie został Prezydentem w głosowaniu pierwotnym, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się głosowanie ponowne.

   

  Art. 53

   

  1. W głosowaniu ponownym wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w głosowaniu pierwotnym otrzymali kolejno największą liczbę głosów. Jeżeli którykolwiek z kandydatów wycofa zgodę na kandydowanie, utraci prawo bycia wybieranym lub umrze, jego miejsce zajmuje kandydat, który otrzymał kolejno największą liczbę głosów w głosowaniu pierwotnym. W takim przypadku datę głosowania ponownego odracza się o dalszych 14 dni.

  2. Prezydentem wybrany zostaje kandydat, który w głosowaniu ponownym otrzymał więcej głosów elektorskich.

  3. Jeżeli obaj kandydaci otrzymają równą liczbę głosów, przeprowadza się losowanie spośród nich.

   

  Art. 54

   

  1. Utrata funkcji przez Prezydenta następuje także w wyniku stwierdzenia przez Senat jego trwałej niezdolności do sprawowania władzy ze względu na stan zdrowia większością ponad trzech czwartych pełnego składu Senatu,

  2. W razie utraty funkcji przez Prezydenta obejmuje ją do końca kadencji Marszałek Sejmu, kolejni wicemarszałkowie Sejmu, Marszałek Senatu i wicemarszałkowie Senatu, o ile wyrażą na to zgodę.

   

  Art. 55

   

  1. Prezydent od dnia ogłoszenia wyników wyborów może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej przed Trybunałem, pozbawiony wolności, zatrzymany lub aresztowany tylko za wyrażoną osobiście zgodą własną lub dwóch trzecich pełnego składu Senatu.

  2. W sytuacji, o której mowa w ust. 1, obowiązki Prezydenta pełni osoba, która objęłaby funkcję Prezydenta w razie jej utraty przez niego.

   

  Akty prawne

   

  Art. 56

   

  W ciągu 14 dni od daty otrzymania ustawy od Marszałka Senatu Prezydent:

  1. może odmówić jej podpisania - lub

  2. może ją przekazać do Trybunału z wnioskiem o zbadanie jej zgodności z aktami prawnymi wyższego rzędu.

   

  Art. 57

   

  Prezydent podpisuje ustawę i zarządza jej ogłoszenie w ciągu 14 dni od daty jej otrzymania:

  1. od Marszałka Senatu, jeżeli nie przekazał jej do Trybunału,

  2. od Prezesa Trybunału wraz z orzeczeniem o zgodności jej przepisów z przepisami wyższego rzędu.

   

  Działania

   

  Art. 58

   

  Prezydent sprawuje władzę w Państwie, a w szczególności:

  1. prowadzi politykę zagraniczną Państwa,

  2. powołuje i odwołuje pełnomocnych przedstawicieli Państwa w innych państwach i przy organizacjach międzynarodowych,

  3. przyjmuje listy uwierzytelniające i odwołujące akredytowanych przy nim przedstawicieli dyplomatycznych innych państw i organizacji międzynarodowych,

  4. rozstrzyga bieżące spory kompetencyjne,

  5. prowadzi politykę wewnętrzną Państwa,

  6. zapewnia wykonanie ustaw,

  7. chroni interesy Skarbu Państwa,

  8. zwraca się z orędziem do Senatu lub Sejmu,

  9. nadaje ordery i odznaczenia,

  10. wykonuje prawo łaski.

   

  Premier, ministrowie i wojewodowie

   

  Art. 59

   

  1. Prezydent osobiście:

  a) powołuje i odwołuje osoby określone w Konstytucji, w tym Premiera, a na jego wniosek ministrów i wojewodów; w sytuacjach wyjątkowych może odwołać ministra bezpośrednio.

  b) określa strukturę organów pomocniczych Państwa podległych ministrom i wojewodom.

  1. Rząd stanowi Premier i ministrowie: wojny, policji, spraw zagranicznych, finansów, sprawiedliwości oraz gospodarki terenami i ochrony środowiska.

  2. Ministrowie spraw zagranicznych, wojny i policji, a także służby specjalne podlegają bezpośrednio Prezydentowi – pozostali Premierowi.

  3. Rząd nie ma prawa projektowania ustaw, na posiedzeniach Rządu nie ma głosowań.

  4. Rozporządzenia wydaje premier, a kontr-asygnują właściwi ministrowie. Nie jest koniecznym zbieranie się Rządu na posiedzeniach.

  5. Prezydent – na piśmie - może zastrzec sobie prawo decyzji w określonych kwestiach.

   

  Art. 60

   

  Osoba wykonująca funkcje Prezydenta albo ministra odpowiada za ich wykonywanie zamiast Prezydenta albo ministra.

   

  Siły Zbrojne

   

  Art. 61

   

  Siły Zbrojne chronią suwerenność Państwa, niepodzielność jego terytorium oraz zapewniają bezpieczeństwo i nienaruszalność jego granic. Na pisemny rozkaz prezydenta mogą pomagać policji w przywracaniu porządku w kraju.

   

  Art. 62

   

  Prezydent:

  1. jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych.

  2. nadaje żołnierzom stopnie wojskowe określone w ustawie,

  3. zarządza mobilizację w razie zewnętrznego zagrożenia Państwa,

  4. określa strukturę Sił Zbrojnych.

   

  Art. 63

   

  Prezydent powołuje i odwołuje:

  1. ministra wojny, odpowiadającego za wojsko w czasie pokoju, któremu podlegają wszyscy inni żołnierze, oraz, spośród żołnierzy:

  2. Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych który obejmuje funkcję w wypadku wojny.

  3. dowódców rodzajów Sił Zbrojnych,

  4. Szefa Sztabu.

   

  Art. 64

   

  Żołnierze nie mogą publicznie wypowiadać się w kwestiach związanych z postulowanym lub faktycznym działaniem organów Państwa i osób pełniących lub pragnących pełnić w nich funkcje.

   

  DZIAŁ V. RADA STANU

   

  Art. 65

   

  Rada Stanu jest organem stanowiącym prawo pod kontrola Senatu i Prezydenta.

   

  Art. 66

   

  Rada liczy 11 Radców Stanu:

  1. Czterech mianowanych przez prezydenta – z czego jeden spośród 100 kandydatów zgłoszonych przez Rektorów najważniejszych uczelni

  2. Czterech wybranych przez Senat – z czego jeden spośród 100 kandydatów zgłoszonych przez Rektorów najważniejszych uczelni

  3. Trzech wybranych przez Sejm spośród 100 kandydatów zgłoszonych przez Rektorów najważniejszych uczelni

  4. Co roku wymienia się dwóch Radców – poczynając od najstarszych.

   

  Art. 67

   

  Projekt ustawy może zgłosić trzech Radców, siedmiu Senatorów lub 15 Posłów. Projekt ustawy przechodzi do dalszej procedury po uzyskaniu aprobaty siedmiu Radców.

   

  DZIAŁ VI. SENAT

   

  Art. 68

   

  Senat stanowi najważniejszy organ stanowiący ustawy.

   

  Art. 69

   

  Po dwóch Senatorów z każdej Ziemi wybieranych jest w wyborach pośrednich na sześć lat. Co trzy lata wybiera się jednego Senatora.

  1. Wybory elektorów są tajne, bezpośrednie i równe; wyborcy muszą mieć co najmniej 29 lat,

  2. Wybory Senatorów są nierówne: każdy elektor dysponuje tyloma głosami, ile otrzymał w wyborach.

   

  Art. 70

   

  Uchwalenie ustawy wymaga większości 2/3 bezwzględnej liczby Senatorów .

   

  Art. 71

   

  Uchwalenie ustawy zavetowanej przez Prezydenta wymaga 4/5 Senatorów i poparcia przez 9 Radców Stanu.

  Art. 72

   

  Ustawy wchodzą w życie w sześć lat od chwili uchwalenia. Skrócenie tego okresu możliwe jest tylko na wniosek Prezydenta i wymaga jednomyślności Senatu.

  Posiedzenia Senatu

   

  Art. 73

   

  1. Senat obraduje na posiedzeniach.

  2. Marszałek Senatu przewodniczy obradom Senatu, strzeże jego praw oraz reprezentuje Senat na zewnątrz.

  3. Organami pomocniczymi Senatu są komisje.

   

  Art. 74

   

  1. Pierwsze posiedzenie Senatu:

  a) zwołuje osobiście nowo wybrany Prezydent w ciągu 7 dni od daty objęcia urzędu i ogłoszenia orzeczenia Trybunału o ważności wyborów do Senatu,

  b) prowadzi senator najstarszy wiekiem spośród tych, którzy wyrazili na to zgodę.

  1. Na pierwszym posiedzeniu Senatu:

  a) Senat wybiera ze swego grona Marszałka Senatu i wicemarszałków, którzy składają ślubowanie na ręce Prezydenta.

  b) Senatorowie składają ślubowanie na ręce Marszałka Senatu.

   

  Art. 75

   

  1. Pozostałe posiedzenia Senatu zwołuje Marszałek Senatu.

  2. Posiedzenie Senatu musi się odbyć najpóźniej 14 dnia od daty złożenia wniosku popartego przez co najmniej jedną czwartą senatorów.

  3. Senat może uchwalić tajność obrad.

  Prace Senatu

   

  Art. 76

   

  Senat obraduje nad projektami ustaw przekazanych przez Rade Stanu. Senat nie ma prawa uchwalania wysokości podatków.

   

  Art. 77

   

  1. Senat:

  a) stwierdza stan wojny lub ją wypowiada,

  b) zawiera pokój.

  c) Kontroluje politykę zagraniczną

  1. Prezydent osobiście stwierdza stan wojny, jeżeli Senat nie może zebrać się na posiedzenie.

  DZIAŁ VII. SEJM

   

  Art. 78

   

  1. Sejm jest jedynym organem mającym prawo uchwalać wysokość podatków powszechnych. W sprawie podatków lokalnych prawo to mają odpowiednie rady.

  2. Obywatele wybierają Sejm na okres 4 lat w głosowaniu powszechnym, równym, bezpośrednim i tajnym w jednomandatowych okręgach wyborczych.

  3. Sejm składa się z 444 posłów. Liczbę tę może zwiększyć lub zmniejszyć Rada Stanu własna uchwałą, co nie wchodzi w życie w najbliższych wyborach.

  4. Okręgi wyborcze ustala Prezydent.

   

  Art. 79

   

  1. Stu wyborców zgłasza kandydata do Sejmu za jego zgodą i wpłaca kaucję.

  2. Kaucja, o której mowa w ust. 1, przepada w razie nie otrzymania przez kandydata do Sejmu pięciu procent głosów ważnych w danym okręgu wyborczym.

  3. Nie można jednocześnie kandydować do Sejmu i w innych wyborach.

   

  Art. 80

   

  1. Posłem zostaje kandydat, który w danym okręgu wyborczym w głosowaniu pierwotnym otrzyma największą liczbę ważnie oddanych głosów.

  2. Jeżeli dwóch kandydatów otrzyma największą liczbę ważnie oddanych głosów, przeprowadza się losowanie spośród nich.

   

   

  Prace Sejmu

   

  Art. 81

   

  Art. 79–80 stosuje się odpowiednio do Sejmu i jego Marszałka.

   

  Art. 82

   

  1. Posłowie kontrolują działania organów Państwa.

  2. Każdy Poseł może żądać od urzędników państwowych wyjaśnień, co do rozdysponowanych przez nich pieniędzy.

  3. Urzędnik udziela odpowiedzi na zapytanie poselskie w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania.

   

  Art. 83

   

  1. Sejm zbiera się raz do roku na sesję w celu uchwalania wysokości podatków.

  2. Marszałek Sejmu może uznać, że w danym roku nie ma potrzeby zwoływania sesji

  3. Na wniosek Prezydenta Sejm zbiera się we wskazanym przezeń terminie – nie krótszym, niż dwa tygodnie.

  Komisja Kontroli

   

  Art. 84

   

  1. Organem pomocniczym Sejmu jest Komisja Kontroli.

  2. Kadencja Komisji Kontroli pokrywa się z kadencją Sejmu.

  3. Komisja Kontroli przyjmuje wnioski w sprawie dokonania fachowej kontroli w przypadku podejrzeń.

  4. Komisja Kontroli zapoznaje z wynikami kontroli wszystkich Posłów i Kancelarię Prezydenta.

   

  Art. 85

   

  1. Kandydat na Prezydenta, który uzyskał drugi wynik w ostatnim głosowaniu w wyborach Prezydenta z udziałem co najmniej dwóch kandydatów, powołuje Przewodniczącego Komisji Kontroli:

  1. spośród posłów, którzy wyrazili na to zgodę,

  2. w ciągu 7 dni od daty pierwszego posiedzenia Sejmu.

  1. Jeżeli Przewodniczący Komisji Kontroli nie zostanie powołany zgodnie z ust. 1, powołują go członkowie Komisji Kontroli spośród swego grona.

   

  Art. 86

   

  1. Każdy poseł może zgłosić jednego posła do Komisji Kontroli.

  2. Członkiem Komisji Kontroli zostaje poseł, który został zgłoszony przez co najmniej pięć procent pełnego składu Sejmu, o ile wyraził na to zgodę.

   

  Art. 87

   

  1. Komisja Kontroli kontroluje działania:

  a) wszystkich organów Państwa z punktu widzenia ich legalności, gospodarności, celowości, rzetelności i terminowości,

  b) wszystkich podmiotów wykorzystujących majątek Państwa lub zawierających z nim umowę z punktu widzenia ich legalności i gospodarności.

  1. Komisja Kontroli może złożyć do Trybunału wniosek o zbadanie zgodności aktu prawnego z aktami prawnymi wyższego rzędu.

  2. Sejm określa organizację oraz tryb działania Komisji Kontroli.

   

  Art. 88

   

  Komisja Kontroli przedstawia Sejmowi coroczne:

  1. sprawozdanie ze swojej działalności,

  2. analizę realizacji ustawy o budżecie Państwa,

  3. analizę realizacji polityki pieniężnej.

   

  DZIAŁ VIII. ZIEMIE i GMINY

   

   

  Organizacja

   

  Art. 89

   

  1. Mieszkańcy wspólnoty tworzą gminę.

  2. Gminie przysługuje samorząd.

  3. Mieszkańcy wspólnoty odpowiadają za zobowiązania gminy na zasadach określonych ustawą.

   

  Art. 90

   

  Organami gminy są:

  1. rada jako organ stanowiący,

  2. zarząd jako organ wykonawczy.

   

  Art. 91

   

  Ustawa określa:

  1. zasady powoływania i odwoływania osób pełniących funkcje w organach gmin,

  2. liczbę członków poszczególnych organów gmin.

   

  Art. 92

   

  Gmina na podstawie uchwały jej rady wykonuje:

  1. zadania własne, niesprzeczne z prawem,

  2. zadania Państwa, dopuszczone ustawą do wykonywania przez gminy.

   

  Art. 93

   

  Ustawa określa:

  1. źródła dochodów własnych gmin,

  2. dochody gmin z tytułu realizacji poszczególnych zadań Państwa, o których mowa w art. 93 ust. 2.

   

  Wybory Zarządu

   

  Art. 94

   

  1. Mieszkańcy wspólnoty wybierają wójta na okres 4 lat w głosowaniu powszechnym, równym, bezpośrednim i tajnym.

  2. Prezes zarządu gminy obejmuje funkcję z chwilą złożenia przysięgi przed prezesem sądu gminnego.

   

  Art. 95

   

  Pięćdziesięciu mieszkańców mających prawo głosowania w wyborach wójta zgłasza kandydata na wójta za jego zgodą.

   

  Art. 96

   

  1. Głosowanie pierwotne odbywa się w drugą niedzielę roku kalendarzowego, którego numer jest bez reszty podzielny przez 2, ale nie jest bez reszty podzielny przez 4.

  2. Art. 52 ust. 2–3 i art. 53 stosuje się odpowiednio do wyborów wójta.

  3. Wójt powołuje i odwołuje członków zarządu gminy.

   

  Art. 97

   

  1. Utrata funkcji przez wójta następuje także w wyniku stwierdzenia przez radę gminy jego trwałej niezdolności do sprawowania władzy ze względu na stan zdrowia większością ponad dwóch trzecich pełnego składu rady gminy.

  2. W razie utraty funkcji przez wójta obejmuje ją dotychczasowy członek zarządu gminy powołany przez radę.

   

  Wybory Rady

   

  Art. 98

   

  Mieszkańcy wspólnoty wybierają radę gminy na okres 4 lat w głosowaniu powszechnym, równym, bezpośrednim i tajnym w jednomandatowych okręgach wyborczych.

   

  Art. 99

   

  1. Dziesięciu wyborców zgłasza kandydata do rady gminy za jego zgodą i wpłaca kaucję.

  2. Art. 87 ust. 2 stosuje się odpowiednio.

   

  Art. 100

   

  1. Głosowanie w wyborach do rady gminy odbywa się w dniu głosowania pierwotnego w wyborach prezesa zarządu.

  2. Art. 88 ust. 2–2 i art. 89 stosuje się odpowiednio do wyborów do rady gminy i utraty funkcji przez radnego w trakcie kadencji.

  ___________________________________________________

  UWAGA:  Art. 1- 49 tutaj  oraz  Art. 101-141  tutaj

  Ze względów techniczych  cały tekst Konstytucji z uzupełnieniami brakujących fragmentów i poprawkami będzie w całości opublikowany w dniu jutrzejszym!

 • 03-05-2015 11:50:00

  Tekst projektu Konstytucji nowego Państwa Polskiego Art.1 -Art.49

  W imię Boga Wszechmogącego!

  My, Naród Polski,

  pomny swych odwiecznych słowiańskich korzeni,

  trwałej przynależności do cywilizacji łacińskiej,

  chlubnej tradycji budowania Wielkiej Polski,

  pracy i walk pokoleń Polaków o niepodległość,

  pragnąc w millenium koronacji Bolesława Chrobrego

  zapewnić rodakom pełnię wolności, własności i sprawiedliwości,

  naszą odzyskaną suwerenność

  wyrażamy na kartach niniejszej Konstytucji Państwa Polskiego

  DZIAŁ I. PAŃSTWO

   

  Zasady ogólne

   

  Art. 1

   

  1. Państwo Polskie, zwane dalej Państwem, strzeże swej suwerenności i całości, dba o podległe sobie Ziemie Polskie, dba o dziedzictwo cywilizacji łacińskiej, przestrzeganie polskich tradycji, o realizację zasad sprawiedliwości i służy kolejnym pokoleniom swych obywateli.

   

  Art. 2

   

  1. Obywatelami Państwa Polskiego są osoby będące obywatelami III Rzeczypospolitej Polskiej w dniu powstania Państwa Polskiego, z możliwością nabycia lub utraty obywatelstwa zgodnie z Art. 21 Konstytucji

  2. Obowiązkiem obywatela jest przestrzeganie prawa.

  3. Państwo chroni naturalne prawa swych obywateli – w szczególności ich życie, wolność i własność.

  4. Obowiązki i prawa innych podmiotów określa ustawa.

   

  Art. 3

   

  1. Językiem Państwa jest język polski.

  2. Stolicą Państwa jest Warszawa.

   

  Art. 4

   

  1. Symbolami Państwa są: dewiza, barwy, godło, herb podstawowy, herb wielki, pieczęć, chorągiew, flaga, kokarda i hymn.

  2. Dewiza Państwa brzmi „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

  3. Barwami Państwa są kolory biały i czerwony.

  4. Godłem Państwa jest orzeł biały ze złotymi: koroną, przepaską i orężem.

  5. Herbem podstawowym Państwa jest Orzeł Biały, zawierający godło Państwa umieszczone na tarczy czerwonej.

  6. Symbole Państwa, jego organów oraz jednostek podziału terytorialnego chroni i w zgodzie z tradycją oraz zasadami heraldyki określa ustawa.

   

  Art. 5

   

  1. Podstawowymi jednostkami podziału terytorialnego Państwa są: Ziemia i gmina.

  2. Ustawy mogą tworzyć pomocnicze jednostki podziału terytorialnego.

   

  Organy Państwa

   

  Art. 6

   

  Państwo działa poprzez swoje organy, na podstawie i w granicach prawa.

   

  Art. 7

   

  Kadencja organu:

  1. jednoosobowego rozpoczyna się w dniu objęcia funkcji w tym organie,

  2. wieloosobowego rozpoczyna się w dniu jego pierwszego posiedzenia,

  3. kończy się w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia kolejnej kadencji organu.

   

  Art. 8

   

  Organ wieloosobowy:

  1. podejmuje decyzję większością ponad połowy pełnego składu w formie uchwały,

  2. funkcjonuje na podstawie przyjętego przez siebie regulaminu.

   

  Art. 9

   

  Organy konstytucyjne Państwa to:

  1. Prezydent,

  2. Judykatura – czyli:

  a) Trybunał

  b) Sądy

  1. Legislatura - czyli:

  a) Rada Stanu

  b) Senat

  c) Sejm

  d) Rady Ziem

  e) Rady Gmin

  1. Egzekutywa – czyli:

  a) Rząd

  b) Wojewodowie

  c) Zarządy Ziem

  d) Zarządy Gmin

  1. Pomocniczymi organami są:

  a) Rada Banku Polski oraz Prezes i Zarząd Banku Polski,

  b) Kancelarie organów Państwa.

   

  Art. 10

   

  1. Organ konstytucyjny Państwa może:

  a) utworzyć lub zlikwidować organ pomocniczy,

  b) nadać lub zmienić jego statut.

  1. Organem pomocniczym organu Państwa jest Kancelaria.

   

  Art. 11

   

  1. Tylko obywatel może pełnić funkcje w organie Państwa, z zastrzeżeniem ust. 2.

  2. Tylko mieszkaniec wspólnoty może pełnić funkcje w radzie lub zarządzie ziemi lub gminy.

   

  DZIAŁ II. PRAWA KARDYNALNE

   

  Obywatel

   

  Art. 12

   

  Obywatelstwo polskie nabywa się:

  1. przez urodzenie z rodziców będących obywatelami polskimi,

  2. na wniosek – na podstawie ustawy go rozpatrującej.

   

  Art. 13

   

  Obywatelstwo polskie traci się z chwilą:

  1. przyjęcia obywatelstwa innego państwa na wniosek własny,

  2. niezrezygnowania z obywatelstwa innego państwa w ciągu 30 dni od daty dowiedzenia się o jego otrzymaniu,

  3. rezygnacji,

  4. skazania prawomocnym orzeczeniem sądu na karę utraty obywatelstwa.

   

  Art. 14

   

  Nabycie i utrata obywatelstwa oraz ich szczegółowe przesłanki są jawne.

   

  Art. 15

   

  Obywatel Państwa podczas pobytu za granicą ma prawo do opieki ze strony Państwa.

   

  Art. 16

   

  Pełnoletni obywatel ma prawo:

  1. głosowania w wyborach, jeżeli nie został ukarany prawomocnym orzeczeniem sądu na karę pozbawienia prawa głosowania,

  2. kandydowania w wyborach na zasadach określonych w Konstytucji, jeżeli nie został ukarany prawomocnym orzeczeniem sądu na karę pozbawienia tego prawa lub pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

   

  Życie i rodzina

   

  Art. 17

   

  1. Państwo zapewnia obywatelowi ochronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, z zastrzeżeniem ust. 2.

  2. W czasie pokoju kara śmierci może być wymierzona obywatelowi wyłącznie za zabójstwo z winy umyślnej.

   

  Art. 18

   

  1. Osoby w wieku do lat 18 lat znajdują się pod władzą rodzicielską lub opiekuńczą.

  2. Odebranie władzy rodzicielskiej lub jej ograniczenie może nastąpić tylko w wyjątkowych wypadkach w drodze orzeczenia sądu.

   

  Art. 19

   

  Małżeństwo, czyli uznany związek mężczyzny z kobietą, jest chronione na zasadach określonych w ustawie.

   

  DZIAŁIII. ŹRÓDŁA PRAWA

   

  Art. 20

   

  Akty prawne będące źródłami prawa powszechnie obowiązującego w Państwie to kolejno:

  1. Konstytucja,

  2. Ustawy lub ratyfikowane przez Państwo, umowy międzynarodowe i akty prawne organizacji międzynarodowych, których członkiem jest Państwo,

  3. rozporządzenia,

  4. akty prawa miejscowego.

   

  Art. 21

   

  1. Przestępstwem może być tylko czyn sprzeczny z z prawem ogłoszonym przed jego popełnieniem.

  2. Prawo obowiązuje wszystkie osoby przebywające na terenie Państwa – chyba, że na mocy ratyfikowanej umowy międzynarodowej niektóre osoby maja immunitet.

  3. Prawo sprzeczne z prawem wyższego rzędu nie obowiązuje

  4. Prawo sprzeczne z prawem tego samego rzędu wydanym później nie obowiązuje

  5. Prawo sprzeczne z zasadą „Chcącemu nie dzieje się krzywda” nie obowiązuje

  6. Prawo polskie obowiązuje wyłącznie na terenach podległych państwu polskiemu.

  7. Państwo Polskie nie uznaje za przestępstwa czynów sprzecznych z prawem innych państw, jeśli nie są sprzeczne z prawem polskim

   

  Art. 22

   

  1. Prawo obowiązuje w Państwie pod warunkiem prawidłowego ogłoszenia treści aktu prawnego będącego jego źródłem w Dzienniku Praw Państwa Polskiego.

  2. Zasady ogłaszania aktów prawnych określa ustawa.

   

  Art. 23

   

  1. Państwo może należeć tylko do organizacji międzynarodowej, z której może wystąpić.

  2. Ustawa określa zasady:

  1. wstępowania i występowania z organizacji międzynarodowych,

  2. zawierania i wypowiadania umów międzynarodowych przez Prezydenta.

   

   

  Art. 24

   

  1. Akt prawny organizacji międzynarodowej lub umowa międzynarodowa obowiązują od daty ich ratyfikacji przez Prezydenta.

  2. Prezydent ratyfikuje akt prawny organizacji międzynarodowej lub umowę międzynarodową za zgodą organu Państwa, w kompetencjach którego leży stanowienie prawa przewidzianego tymi aktami prawnymi i po orzeczeniu Trybunału o ich zgodności z aktami prawnymi wyższego rzędu.

   

  Art. 25

   

  Prezydent wydaje dekrety na podstawie i w granicach szczególnego upoważnienia określonego w akcie prawnym wyższego rzędu i w celu jego wykonania.

   

  Art. 26

  1. Rady Ziem i gmin oraz terenowe organy Państwa ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze ich działania.

  2. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa ustawa.

   

  Art. 27

   

  Zarządzenia obowiązują tylko organy podległe organowi wydającemu zarządzenie.

   

  Dział IV

   

  Wolności i prawa

   

  Art. 28

   

  Pozbawienie obywatela wolności może nastąpić wyłącznie w związku z popełnieniem przez niego czynu zabronionego przez ustawę pod groźbą kary i na podstawie orzeczenia sądu, chyba że został schwytany na gorącym uczynku.

   

  Art. 29

   

  1. Nie można, wbrew stronom, podważyć umowy ani zmienić jej treści, chyba że stanowi ona czyn zabroniony przez ustawę pod groźbą kary, wynika z takiego czynu, lub ma go na celu.

  2. Nie można podważyć woli testatora.

   

   

  Art. 30

   

  1. Obywatele mają prawo do jawnego zrzeszania się, w tym w związkach wyznaniowych.

  2. Zakazane jest istnienie zrzeszeń dążących do łamania prawa.

  3. Związki zawodowe i związki pracodawców działają jako zrzeszenia i nie maja żadnych szczególnych przywilejów.

  4. Majątek i finanse zrzeszeń są jawne.

  Art. 31

   

  Obywatel ma prawo do wyrażania własnego zdania oraz poglądów. Może je też ogłaszać publicznie jeśli ich forma lub treść nie uraża powszechnie przyjętych obyczajów.

   

  Art. 32

   

  1. Obywatel może wykonywać przepisy swojej religii oraz sprawować jej obrzędy prywatnie lub publicznie, o ile nie stanowią one czynów zabronionych przez ustawę pod groźbą kary.

  2. Nikt nie może być zmuszony do udziału w czynnościach lub obrzędach religijnych – chyba, że pozostaje pod władzą rodzicielską lub opiekuńczą i nie ukończył 15 lat.

   

  Art. 33

   

  Zasady uzyskiwania przez obywatela informacji o działalności organów Państwa i osób pełniących w nich funkcje określa ustawa.

   

  Własność

   

  Art. 34

   

  Pozbawienie albo ograniczenie własności może nastąpić wyłącznie na podstawie lub w wykonaniu orzeczenia sądu w związku z :

  1. popełnieniem przez właściciela czynu zabronionego przez ustawę pod groźbą kary,

  2. niewykonaniem zobowiązania wynikającego z ustawy,

  3. niewykonaniem zobowiązania umownego,

  4. koniecznością realizacji celów Państwa, za pełnym wynagrodzeniem szkody.

  5. w przypadku wywłaszczenia nieruchomości za pełną kompensatą powiększoną o 40%

   

  Art. 35

   

  Każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody wyrządzonej mu przez organ Państwa wskutek czynności urzędowej sprzecznej z prawem na zasadach określonych w ustawie.

   

  Sprawiedliwość

   

  Art. 36

   

  Obywatele są równi wobec prawa.

   

  Art. 37

   

  1. Obywatel ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny i bezstronny sąd.

  2. Wyjątki od zasady jawnego rozpatrywania spraw określa ustawa.

  3. Orzeczenia sądu są jawne.

   

  Art. 38

   

  1. Obywatel ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania przed sądem.

  2. Oskarżony nie musi dowodzić swej niewinności, to oskarżyciel musi dowieść winy.

  3. Obywatela uważa się za niewinnego, dopóki jego wina nie zostanie prawomocnie orzeczona przez sąd.

   

  Art. 39

   

  Obywatel ma prawo złożenia do Trybunału, na zasadach określonych w ustawie, wniosku o zbadanie zgodności z aktem prawnym wyższego rzędu przepisów aktu prawnego, na podstawie którego ostatecznie orzeczono o jego obowiązkach lub prawach określonych w Konstytucji.

   

  Art. 40

   

  Ekstradycja obywatela polskiego jest zakazana.

   

  Pełnienie funkcji

   

  Art. 41

   

  Funkcje w organach Państwa obejmuje się:

  1. na podstawie powołania,

  2. w wyniku wyborów.

   

  Art. 42

   

  1. Osoba obejmująca funkcję w organie Państwa składa przysięgę treści: Uroczyście przysięgam postanowień Konstytucji dochować i swe obowiązki sumiennie wykonywać zgodnie z jej duchem, którą może dokończyć słowami: Tak mi dopomóż Bóg.

  2. Niezłożenie przysięgi w oznaczonym w Konstytucji lub ustawie terminie oznacza nieobjęcie funkcji w organie Państwa.

   

  Art. 43

   

  Osoba pełniąca funkcję w organie Państwa traci ją z chwilą:

  1. śmierci,

  2. osobistego złożenia rezygnacji,

  3. objęcia funkcji w innym organie Państwa,

  4. utraty prawa głosowania w wyborach lub kandydowania w wyborach,

  5. określoną w akcie prawnym tworzącym dany organ pomocniczy.

   

  Art. 44

   

  1. Warunki pełnienia funkcji w organach Państwa określa ustawa.

  2. Osoba pełniąca funkcję w organie Państwa nie może:

  1) prowadzić działalności nie dającej się pogodzić z zasadami jej pełnienia,

  2) czerpać innych korzyści z majątku Państwa poza wynagrodzeniem określonym ustawą lub odszkodowaniem uzyskanym na zasadach ogólnych.

   

  Art. 45

   

  Bieg przedawnienia przestępstw popełnionych przez osobę pełniącą funkcję w organie Państwa ulega zawieszeniu na czas pełnienia przez nią tej funkcji.

   

  Art. 46

   

  1. Osoba pełniąca funkcję w wieloosobowym konstytucyjnym organie Państwa (poza organami Ziem i gmin):

  a) odpowiada za działalność wchodzącą w zakres pełnionej funkcji wyłącznie przed tym organem,

  b) od dnia powołania lub ogłoszenia wyników wyborów do ostatniego dnia działania organu danej kadencji - może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej, pozbawiona wolności, zatrzymana lub aresztowana tylko za zgodą własną lub tego organu.

  1. Szczegółowe zasady pociągania osób, o których mowa w ust. 1, do odpowiedzialności karnej oraz ich zatrzymania lub aresztowania w wyniku ujęcia na gorącym uczynku przestępstwa określa ustawa.

   

  Wybory

   

  Art. 47

   

  1. Czynne prawo wyborcze w wyborach ogólnokrajowych mają wszyscy obywatele – z wyjątkiem:

  a) nieletnich

  b) przebywających w więzieniach i zakładach psychiatrycznych

  c) będących na posadach państwowych (w tym: wszystkich służb mundurowych)

  d) pobierających od państwa zasiłki.

  1. Czynne prawo wyborcze w wyborach lokalnych posiadają obywatele danej Ziemi, miasta, lub gminy. Obywatelem Ziemi, miasta lub gminy jest osoba posiadająca tam nieruchomości. Siła jej głosu jest proporcjonalna do podatku płaconego od tych nieruchomości. Można głosować w wielu jednostkach terytorialnych, których się jest obywatelem.

  2. Bierne prawo wyborcze posiadają wszyscy obywatele. Ustawa może dla każdego rodzaju wyborów określać wiek uprawniający do kandydowania w nich. Zmiana takiej ustawy nie może dotyczyć najbliższych wyborów.

  3. Ustawa określa zasady:

  a) zgłaszania kandydatów w wyborach,

  b) przeprowadzania wyborów,

  c) zgłaszania wniosków o orzeczenie nieważności wyborów,

  d) orzekania o ważności wyborów.

   

  Art. 48

   

  W ciągu 30 dni od daty ogłoszenia wyników wyborów o ważności wyborów:

  1. rady Ziemi/gminy lub prezesa zarządu Ziemi/gminy orzeka właściwy sąd ziemski/gminny,

  2. pozostałych wybieranych organów konstytucyjnych Państwa orzeka Trybunał.

  Art. 49

   

  Orzeczenie o nieważności wyborów oznacza konieczność ich powtórzenia w ciągu 14 dni od daty jego ogłoszenia.

  ___________________________________________________

  UWAGA:  Art. 50- 100 tutaj  oraz  Art. 101-141  tutaj

  Ze względów techniczych  cały tekst Konstytucji z uzupełnieniami brakujących fragmentów i poprawkami będzie w całości opublikowany w dniu jutrzejszym!

 • 03-05-2015 05:31:00

  DUMNY POLAKU, WYWIEŚ FLAGĘ!

  30 kwietnia był ostatnim dniem składania deklaracji podatkowych. Z tej okazji Partia KORWiN przygotowała taką ulotkę

  informacyjną. Zachęcam do udostępniania na swoich profilach!

   

 • 01-05-2015 11:55:00

  Nic się już nie zmieni

  {Morituri te Salutant} napisał: "Ostatnie dni kampanii. P.Janusz zrobił już dużo: latał, jeździł, pływał - my musimy teraz przekonać bliskich, znajomych, dzwoniąc do nich - bo to jest najskuteczniejsza metoda wygrania tych wyborów. Nie dajcie się omamić propagandzie, przekonajcie kogo się da - a efekty będą widoczne 10 maja. Powodzenia!"
  Proszę używać następującego argumentu:
  "Według sondaży Komorowski uzyska ok.40%, Duda ok.28%. Nic się już nie zmieni. Rozstrzygnięcie będzie w II turze. Natomiast oddając głos na Korwina pokażesz tym oszustom..."
  (dla zwolenników Komorowskiego): "...którzy obiecywali liberalizację, a nie obniżyli nawet żadnego podatku - a gdzie 3x15? - przeciwnie!)
  (dla zwolenników Dudy: "...którzy obiecywali dbać o suwerenność - a negocjowali, zachwalali, przegłosowali, ratyfikowali i podpisali Traktat Lizboński odbierający nam suwerenność i zobowiązujący Polskę do wejścia do strefy €uro")
  "...że nie godzicie się na te kłamstwa, na złodziejstwa i głupotę!"
  Tu apel kol.Roberta J. Iwaszkiewicza, CEP (KORWiN, Wrocław):

  https://www.youtube.com/watch?v=KmDC-crYSZ4
   https://www.youtube.com/watch?v=Qq6niSVFJig
   https://www.youtube.com/watch?v=PIfzZElOcAI

 • 01-05-2015 08:59:00

  Moja strona na Facebooku przekroczyła 600.000 osób!

  Całkowity zasięg fanpage przekroczył ponad 4 mln
  Tej siły już nie powstrzymają!
  Wybory 10 maja.