Polska będzie mocarstwem

Wysłane przez alimepl 

12-09-2009 - 12:42:34

Cytuj
http://alime.pl/forum/viewtopic.php?f=61&t=494
"Polska będzie mocarstwem"
Polska w roli jednego z głównych mocarstw XXI wieku taka wizja przyszłości naszego kraju wyłania się z książki pt. "W następnych 100 latach" amerykańskiego politologa George'a Friedmana. Autor, szef agencji prognoz geopolitycznych Stratford, próbuje przewidzieć losy świata w XXI wieku. Polski przekład książki ukaże się w październiku. Friedman zakłada, że era dominacji Ameryki dopiero się zaczyna.
W jego analizie kryzys, z którym obecnie mamy do czynienia, jest przejściowy i stosunkowo łatwy do opanowania. Najważniejszym zadaniem Ameryki w XXI wieku będzie według Friedmana powstrzymanie ekspansji Rosji na Zachód, a naturalnym sojusznikiem USA w tym zadaniu będzie Polska, która tym razem skorzysta na swym położeniu geopolitycznym pomiędzy Rosją a Europą Zachodnią.



Friedman kreśli wizję, w której Polska przy pomocy amerykańskiej wyrasta na główna potęgę nie tylko regionu Europy Środkowej, ale całego kontynentu. Amerykanie będą nas wspierać podobnie jak teraz Izrael - inwestycjami, eksportem technologii i broni. Zdaniem amerykańskiego badacza, w ciągu następnego półwiecza przed Polską stoi szansa stania się głównym ośrodkiem polityki europejskiej poprzez stworzenie wspólnego bloku z Czechami, Słowacją, Węgrami i państwami bałtyckimi. Polskie wpływy mogą sięgać aż na Bałkany, gdzie jednak "blok polski" nieuchronnie zderzy się z inną potęgą XXI wieku - Turcją.

W tym samym czasie, gdy znaczenie Polski będzie rosło, Rosja będzie borykała się z coraz poważniejszymi kłopotami wewnętrznymi. Zdaniem Friedmana, Rosję, która do 2050 roku ma stracić od 20 do 40 proc. ludności, czeka w perspektywie półwiecza utrata wpływów, a nawet rozpad. Podobne problemy, choć na mniejszą skalę, staną się udziałem krajów Europy Zachodniej.

Pewnym zaskoczeniem okazują się prognozy Friedmana dla Chin. Jego zdaniem okres dynamicznego rozwoju gospodarki ten kraj ma już za sobą, a reżim komunistyczny nie jest na tyle elastyczny, aby dostosować się do zmieniającego się szybko świata. Zdaniem Friedmana, Chiny czeka w niedalekiej perspektywie znaczące osłabienie władzy centralnej, a w dalszej rozpad na regiony, których interesy już teraz są bardzo różne. Dominującą potęgą w tym regionie świata stanie się w XXI wieku Japonia.

Friedman przewiduje, że w połowie XXI wieku dojdzie do wojny światowej, która rozpocznie się od konfliktu amerykańsko japońskiego. Armie XXI w. będą znacznie mniejsze niż w przeszłości, wyposażone w technikę, która zapewni szybkość i dokładność. Zmniejszą się starty wśród ludności cywilnej, zwiększy się udział robotów w walkach. Polem najważniejszych bitew będzie przestrzeń okołoziemska.

Po wojnie nastąpi boom gospodarczy i technologiczny, postępy genetyki wyeliminują szereg chorób i wydłużą ludzkie życie. Friedman zdaje sobie sprawę, że jego prognozy mogą być odbierane jako całkowicie nieprawdopodobne. Ale, jak podkreśla, świat wielokrotnie już zmieniał się bardzo szybko i to w kierunkach trudnych do przewidzenia. Jeszcze na początku XX wieku nikt nie wymieniał USA wśród światowych potęg, jeszcze 60 lat temu przewidywania o szybkim rozwoju gospodarczym Korei Południowej czy Japonii wydawały się mrzonkami.

Autor książki George Friedman jest założycielem i szefem Stratfordu, cieszącej się renomą amerykańskiej agencji prognoz geopolitycznych. Książka "Następne 100 lat" ukaże się nakładem wydawnictwa AMF Plus.
Anonimowy użytkownik

12-09-2009 - 19:29:59

Tak se właśnie pomyślałem jak to rano zobaczyłem co koleś bierze, bo widać działa aż za mocno smiling smiley

13-09-2009 - 01:00:41

Friedman zakłada, że era dominacji Ameryki dopiero się zaczyna. confused smiley
...bełkot

W jego analizie kryzys, z którym obecnie mamy do czynienia, jest przejściowy i stosunkowo łatwy do opanowania.
No. Prawdziwe jaja dopiero przed nami.

Rosja będzie borykała się z coraz poważniejszymi kłopotami wewnętrznymi. Zdaniem Friedmana, Rosję, która do 2050 roku ma stracić od 20 do 40 proc. ludności, czeka w perspektywie półwiecza utrata wpływów, a nawet rozpad.
Oby grinning smiley

Friedman zdaje sobie sprawę, że jego prognozy mogą być odbierane jako całkowicie nieprawdopodobne.
I wszystko jasne. Policzył ilu ludków może kupić książkę w takiej Polsce czy Turcji i wyszło mu, że da radę zarobić winking smiley
Anonimowy użytkownik

13-09-2009 - 10:23:05

Cytuj
Ortodoks
No. Prawdziwe jaja dopiero przed nami.
/quote]
Cytuj

Pewnym zaskoczeniem okazują się prognozy Friedmana dla Chin. Jego zdaniem okres dynamicznego rozwoju gospodarki ten kraj ma już za sobą, a reżim komunistyczny nie jest na tyle elastyczny, aby dostosować się do zmieniającego się szybko świata. Zdaniem Friedmana, Chiny czeka w niedalekiej perspektywie znaczące osłabienie władzy centralnej, a w dalszej rozpad na regiony, których interesy już teraz są bardzo różne. Dominującą potęgą w tym regionie świata stanie się w XXI wieku Japonia.

To są największe jaja grinning smiley
W 2050 r. To w USA kilka stanów będzie niezależnych a reszta będzie "departamentem zamorskim Chińskiej Republiki Ludowej". A największe jaja to będą jak się oni z Tajwanem dogadają - a się myślę dogadają.

Cytuj

I wszystko jasne. Policzył ilu ludków może kupić książkę w takiej Polsce czy Turcji i wyszło mu, że da radę zarobić

Niekoniecznie - koleś może być mentalnie w czasach Reagana, dalej mu się wydaje że toczy się batalia o panowanie nad światem między obrońcą pokoju - USA, potężnym, kapitalistycznym mocarstwem a złą Rosją. A taka prawda że Rosja teraz - i tu się z nim zgodzę będzie starała się zatrzymać ciągoty chińskie (ostatnio podpisali np. umowę z Indiami!), USA natomiast można porównać do pięknego dużego gmachu który od tyłu zaczął się walić, a całe wysiłki wkładane są w jak najdłuższe zachowanie fasady.

20-12-2010 - 00:55:46

Hej tam Chiny maja coraz krutsze nogi i naprzyklad w Chinach wiekszosc statystyk jest blendna i kazdy o tym w Polce powinien wiedziec bo tak tez bylo w polsce - jak to w komunistychnym kraju i dlatego infllacja rosnie co roku bardzo szybko -ceny zywnosci przerazaja chinczykow i rzad chinski nic na to nie moze poradzic ,place rosna tez bardzo szybko dlatego ja sugeruje ze nastampny bardzo powazny kryzys zacznie sie w chinach i dlugo tam sie nie skonczy i tak sie Chiny same skoncza.

Ameryca razem z Japonia to dwa bardzo nowoczesne i militarnie najpotenzniejsze kraje na swiecie i tak jeszcze bendzie dlugo a to dla inwestorow najwazniejsze ze moga inwestowac w bezpiecznych krajach bo nikt Ameryce czy Japoni nie podskoczy

W Rosji najwiencej na swiecie ludzi umiera z przepicia alkocholem na swiecie i to jest powazny spoleczny problem w Rosji ale Putin na tym ma kase wienc to sie dlugo tam nie skonczy i to jeden z powodow dlatego populacja drastycznie maleje w Rosji.

A jesli chodzi o Polske to Polacy musza myslec lepiej o sobie niz o innych narodach i przez cale stulecia inne kraje Anglia ,Niemcy Rosja, Francja itd. wykozystywaly Polskie bo Polacy nie umieli sie sami rzadzic-- w tych krajach oni nawet nie wiedza gdzie Polska jest na mapie a my tak zawsze na te kraje liczymy .Teraz mu musimy sie nauczyc jak my ich musimy wykozystac zeby Polacy nie musieli robic za murzynow w innych krajach. Jesli wiencej bendzie politykow w Polsce pracowalo nad poprawa zycia i poprawe gospodarki w Polsce a nie wygadywqlo niedouczone teorie tym szybciej sie Polska stanie potega gospodarcza w Europie.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6261, Posty: 45505, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 234, Posty: 616.