Kogo obchodzą długi, czyli mistyka finansów

Wysłane przez MARK13 

08-09-2010 - 15:26:35

MISTYKA FINANSÓW

im dłużej przyglądam się rozmaitym danym na temat zadłużenia III RP oraz jej mieszkańców, tym częściej zaczynam mieć wątpliwości co do tego, czy kogokolwiek to zadłużenie w ogóle obchodzi.

czy epatowanie stanem zadłużenia naprawdę robi na kimkolwiek wrażenie?

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 08-09-2010 15:29 przez MARK13.

08-09-2010 - 16:12:17

Ja dość często poruszam ten problem w rozmowach ze znajomymi. Wszyscy reagują tak samo: wzruszeniem ramion, w sumie równie dobrze mógłbym opowiadać o problemach galaktyki Andromedy. Jest to dla mnie o tyle dziwne, że często są to ludzie naprawdę bystrzy, którzy w życiu prywatnym liczą każdy grosz i skwapliwie gromadzą oszczędności.Nie do pomyślenia dla nich, aby mogli posiadać jakieś większe (a nawet i mniejsze) prywatne długi. Ale ten państwowy traktują jak śnieg zimą. Jest, zawsze był, więc o co w ogóle chodzi? Nie mam poważniejszych problemów na głowie? Cóż: faktycznie, walka ze śniegiem jest dosyć idiotyczna i mało poważna, przyznaję.

09-09-2010 - 03:17:03

Co do długu sprawa jest banalna. Zabronić państwu zadłużania się na koszt społeczeństwa. Jeśli rząd planuje wysokie wydatki, to niech rzad podniesie podatki. Jeśli ludzie w wyniku takiej decyzji uznają za opłacalne i słuszne pokryć te podatki a więc i wydatki za pomocą kredytów, to niech tak robią na własną odpowiedzialność. Oczywiście główna wada tego rozwiązania... podatki i zadłużenie staną się bardziej widoczne. Ale to chyba zaleta, z punktu widzenia obywateli-wyborców, prawda?

09-09-2010 - 17:35:31

Bo nikt nie wie kto jest wierzycielem, wszyscy myślą, że są to jakieś banki, coś abstrakcyjnego i w ogóle to tylko księgowość. Nie ma powszechnej wiedzy, że zadłużenie to nieunikniona podwyżka podatków w przyszłości i likwidacja emerytur.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6247, Posty: 45436, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.

Statystyki tego forum
Wątki: 321, Posty: 5202.