Sprawa Polańskiego, czyli na jakim świecie żyjemy

Wysłane przez Ortodoks 

27-09-2009 - 22:00:47

Co do meritum tej sprawy wiem niewiele ale chciałem nie o samej sprawie, a o reakcji (polityków, "twórców"winking smiley na nią kilka słów napisać.

Otóż przed chwilą w TVN24 niejaka Karolina Korwin-Piotrowska oświadczyła, że zawsze będzie za artystą, bo to artyści zmieniają świat. Mało tego, dała do zrozumienia, że wg niej powinno się w ogóle dać Polańskiemu spokój, bo to wybitna postać.
W podobnym tonie wypowiadają się też rządowi prominenci. Polańskiego będziemy bronić jak niepodległości - co tam prawo, ważne, że swój (mimo, że do winy się przyznał!).

W tej samej audycji pojawiła się sugestia/plotka, że może Obama skorzysta z prawa łaski w stosunku do Polańskiego dzięki czemu odwdzięczy się nieco Polsce za tarczę (!).

Dalej; jedną bodaj osobą, która kategorycznie i bezwarunkowo stała na stanowisku, że to wyłącznie sprawa Polańskiego (i państwu nic do tego), i że zdecydowanie powinien stanąć przed sądem był... Bartosz Węglarczyk. Żeby było śmieszniej to stwierdził, że skoro miało by się Polańskiemu odpuścić, to powinno się też odpuścić Rywinowi. W końcu też wybitny producent filmowy.
Czyżby P. Węglarczyk nie odebrał przed programem wytycznych od szefa?

Tak więc dwie bzdury i jedno zdziwienie w kilkanaście minut smiling smiley
Anonimowy użytkownik

28-09-2009 - 08:18:43

Żadne zdziwienie - od zawsze kiedy mowa o p. Polańskim w aspekcie ścigania go przez Amerykanów przewija się takie coś, że "on przecież taki wybitny..."
Wczoraj zajrzałem na wp i przeczytałem artykulik na ten temat - najbardziej ujęło mnie w nim to, że (artykuł dość długi) słowa nie było o tym za co mianowicie p. Polańskiego do lochu chcą wtrącić za to wspomniano o jego rodzicach wywiezionych do Oświęcimia.
Gwoli przypomnienia - p. Polański oskarżany jest o to, że nie rozpoznał prawidłowo wieku dziewczęcia z którym baraszkował co kiedy chodzi o innych, nie tak wybitnych ludzi nazywane jest pedofilią a kiedy chodzi o tfurców - seksem z nieletnią.

28-09-2009 - 20:03:29

Pedofilia jest pedofilią. Precz z dekadentyzmem!

Aż chyba będę musiał poruszyć ten temat na moim blogu

Xsior: Usunięto hiperłącze niezgodne z regulaminem.

•••
Svoboda! 자유! Kalayaan! Libertà! !آزادی Vabadus! Слобода! Uhuru! Freiheit! 自由!Rhyddid! อิสรภาพ!

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 28-09-2009 20:08 przez xsior.
Anonimowy użytkownik

28-09-2009 - 20:07:23

ozigs
Aż chyba będę musiał poruszyć ten temat na moim blogu

A łamanie regulaminu jest łamaniem regulaminu. Od promowania pańskiego bloga JEST odpowiedni dział na forum ("Sprawdź to!"winking smiley

29-09-2009 - 00:03:46

USA jest w USA a seks za pozwoleniem Polanskiego nie jest karalny w Europie,
nikt nie zostal skrzywdzony poza Polanskim. Gdyby takie samo prawo byla w USA
to nie bylby zadnym ucieknierem a sprawa ma juz 35 lat. Tyle w temacie.

Cierpi teraz tworczosc bo Polanski nie moze pracowac i tworzyc takie sa
efekty inwazji naszego "sojusznika" na Europe (kolejny przyjacielski CZYN),
gdy ta sie calkiem ujednolici bedzie to jeszcze prostsze.

Zero szacunku dla USA i Szwajcarii.
Pewnie jest tak ze nowy prokuratorek chce sobie na tym zrobic kariere,
powinien sie teraz zapasc pod ziemie ze wstydu.

A jak ktos powie ze jak jakas nieletnia dziewczyna chce seksu to trzeba
automatycznie karac prawnie tego kto skorzysta to ja sie nie zbadzam.
Ta dziewczyna tez ma prawo do ewentualnych bledow (kto ma decydowac o tym czy to
blad, my czy oni, panstwo?) i wyciagnieca wnioskow. Mozna do tego roznie
moralnie podejsc ale tutaj nie daje sie jednostce tego wyboru.

Naprosciej patrzac albo jest gwalt albo nie i tyle, tutaj nie ma i na tym
powinna skonczyc sie sprawa. A media ciagle powtarzaja nie prawde, nawet po
tym jak sa upominiane na zywo, to jest tez zalosne.

A przedewszystkim jest zalosne to ze prawo karze nawet gdy ofiara wyraznie
mowi ze nie czuje sie skrzywdzona i wrecz apeluje aby dac juz spokoj a minelo juz 35 lat,
gdzie w tym sens?
Anonimowy użytkownik

29-09-2009 - 08:21:16

Ty w ogóle nie rozumiesz o co chodzi.
Nie istnieje żaden powód dla którego ktoś przyjeżdżający z Xlandii miałby zjadać co dzień grasicę człowieka złapanego na ulicy bliźniego tylko dlatego, ze ma do tego prawo w Xlandii.

Żadna tam "tfurczość" nie cierpi co zresztą nic do rzeczy nie ma, ponieważ tfurca popełniający przestępstwo jest przestępcą i tyle.

Koniec, kropka.

29-09-2009 - 15:38:40

Czyli jestes za dyktatura prawna ktora "broni" ofiare wbrew jej woli?

"Koniec kropka" a w ogole nie odniosles sie nawet do glownego watku.

Co do tej twojej Xlandii to zgoda ale trzeba dodac od tego dlugiego czasu caly czas w niej zyje (poza tym ze sie w niej sie urodzil) i dopoki nie przyjedzie do Stanow nie powinnien byc scigany, zwlaszcza w swietle tych wszystkich wielu faktow swiadczacych na jego korzysc (min. takze nieprawidlowo prowadzonego procesu). Nie ma on zadnych gwarancji (proszeni nie chca ich amerykancy udzielic przed przyjazdem do USA) ze to sie nie powtorzy takze mozna chyba to zrozumiec. W tej sprawie trzeba zapoznac sie z faktami przed szkalowaniem, dla wiekszosci ludzi, prostakow to zatrudne i proste myslenie ulatwiaja im oczywiscie media, klamiac na ten temat i uproszczajac, wiec nie dziwie sie sondaza.

To tak jak MJ gdzie byl calkiem niewinny, zalatwil cala sprawe w sadzie, a reputacje i kariere (a w dalszej kolejnosci zycie) mu skutecznie zniszczono, prostactwo wszechobecne rzadzi. Tam chodzilo o kase i tutaj tez w tamtym czasie zapewne o to chodzilo, bo ta dziewczynka zapewne myslala o zalatwieniu sobie kariery w ten sposob. Juz nie bede pisal np. jak popisywal sie w tamtych czasach ow prokurator ze zalatwi tego polaczka na bankietach.

Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 29-09-2009 15:41 przez Alamar.

29-09-2009 - 17:08:55

To co proponujesz jest wyjątkową relatywizacją rzeczywistości.I , za Leszkiem, powinienem dodać - koniec i kropka. Ale trochę się rozgadam.

Oczywiście , że jestem za państwem,które broni ofiary. Trzynastoletnia dziewczynka dymana przez nawet najwspanialszego rzeźbiarza ze srebrnym dłutem jest w dalszym ciągu trzynastoletnią ofiarą gwałtu. Nawet jeśli po 30 latach oświadczy, że dłuto jej się podobało i chętnie powtórzyłaby rzeźbiarskie wyczyny z tym samym "twórcą". Jak ma lat 43 to niech sobie robi co chce.Jak ma 13 to jest ofiarą gwałtu.

Zjadanie grasicy w Xlandii może być dozwolone, zwłaszcza gdy większość Xlandczyków - podobnie jak ludzi - po kilkunastu latach życia ma już tylko placek tłuszczowy za mostkiem. Ale jeśli USA ma prawo , które karze za takie czyny, inne państwa też mają podobne i w dodatku mają umowy o ekstradycji to zjadaczy grasic ścigać należy. Jeśli nie przyjadę do kraju gdzie nakradłem, nagwałciłem i namordowałem, to wg. Ciebie nie należy mnie ścigać? Może rozciągniemy ten nowatorski projekt i będziemy karać tylko tych za kradzież, którzy pojawią się w poprzednio obrabowanym sklepie?

Nie wiem jakie fakty świadczą na korzyść Pana Polańskiego. Źle poprowadzony proces świadczy o złym systemie sądownictwa a nie o sprawcy czy podejrzanym. Jak prokurator zgubi akta sprawy to jeszcze nie oznacza,że przestępca jest niewinny.

Nie bardzo wiem,co chcemy ustalać. Obie postaci z omawianego problemu przyznają,że doszlo do czynu karalnego.Pan Polański też. A to,czy ofiara gwałtu się uśmiechała do napastnika przed czy po, nie ma znaczenia dla stwierdzenia przestępstwa.Może mieć, być może, znaczenie w ustalaniu wymiaru kary.

Oczywiście aspekt PR omawianego tematu może wydawać się irytujący, tyle że jest konsekwencją bycia znanym. Jak Józek z Konina da w ryj Kazikowi z Raciborza to nikt o tym nie napisze , bo kogo to obchodzi.Ale jak zrobi to np. Niesiołowski z Olejniczakiem to mamy zabawę w TV na miesiąc. Nie zmienia to jednak faktu,że dawanie sobie po mordzie jest czynem karalnym.

A Pana MJ sugeruję nie wyciągać, bo to było smutne indywiduum, z dziwacznymi zachowaniami. To,że mu nie udowodniono niczego jest oczywiście jego zwycięstwem, więc nie zamierzam twierdzić ,że jest winien czegokolwiek, niemniej to co wyrabiał ze sobą i dziećmi było mocno oddalone od naturalnych relacji międzyludzkich.

29-09-2009 - 17:53:02

Dla mnie to jest mega absurd i nie zgadzam sie z takim prawem, nalezy je zmienic, nie mozna robic ofiary z osoby ktora sie nia nie czuje i tylko dlatego ze jest/byla mloda.
W takich przypadkach przedewszystkim nalezy dbac zeby nikt na taka osobe nie wplywal co jest b. trudne, wlasnie tak wyludza sie pieniadze. Reszte faktow juz pisalem.
Zupelnie co innego gwalt a co innego dobrowolny seks, nawet nieletniego z doroslym, tak uwazam. Mozecie sprobowac mnie przekonac w dyskusji ze jest inaczej, prosze bardzo.
Jako liberalowie raczej powinismy stawac przedewszystkim po stronie jednostek i ich wolnego wyboru a nie absurdu. Gdyby amerykanie byli teraz elastyczni po tym jak sami zle prowadzili proces, pozwolili zalatwic to zaocznie zamiast robic z niego zbiega, uderzyli sie we wlasnie piersi, ze sami zawalili, to nie byloby teraz zadnego problemu.
Anonimowy użytkownik

29-09-2009 - 19:20:20

Alamar
Dla mnie to jest mega absurd i nie zgadzam sie z takim prawem, nalezy je zmienic, nie mozna robic ofiary z osoby ktora sie nia nie czuje i tylko dlatego ze jest/byla mloda.

A ja nei zgadzam się z prawem że nie mogę sobie wejść do sklepu z komputerami wybrać najlepszego i sobie wyjść bez płacenia i żadnych konsekwencji. Należy je zmienić!

Alamar
W takich przypadkach przedewszystkim nalezy dbac zeby nikt na taka osobe nie wplywal co jest b. trudne, wlasnie tak wyludza sie pieniadze. Reszte faktow juz pisalem.

Należy też zapewnić żeby pedofil nie wpływał np. na 7 latkę przez dajmy na to zaoferowanie cukierka.

Alamar
Zupelnie co innego gwalt a co innego dobrowolny seks, nawet nieletniego z doroslym, tak uwazam. Mozecie sprobowac mnie przekonac w dyskusji ze jest inaczej, prosze bardzo.

A bo to 4 latek w mniemaniu przeróżnej maści alamarów to człowiek ODPOWIEDZIALNY za swoje czyny.

Alamar
Jako liberalowie raczej powinismy stawac przedewszystkim po stronie jednostek i ich wolnego wyboru a nie absurdu.

Jako "lyberałowie" z PD chyba. Dziecko z definicji nie ma wolnego wyboru, bo gdyby było inaczej nie byłoby władzy rodzicielskiej itp itd.
Anonimowy użytkownik

29-09-2009 - 19:48:09

Ja rozumiem, że jesteś nad wyraz subtelnym i skomplikowanym człowiekiem i stąd może kłopoty ze zrozumieniem - bywa.
Otóż mój subtelny człeku - w ogóle nie jest problemem to, czy komukolwiek wydaje się że trzynastoletnia dziewczyna jest gotowa do seksu z dorosły, mężczyzną albo czy - że powtórzę za panem Łysiakiem - "Sędziowie na Zachodzie to debile i nie rozumieją, że 18 letnia afrykaneczka to stara dupa" - rozmawiamy o hipokryzji dziennikarzy drących mordy u robiących z jednych ludzi nieomal troglodytów i zupełnych zboczeńców, podczas gdy innych dopuszczających się takich czynów traktują ulgowo, bo "som wielkeny tfurcamy" a także rozmawiamy o tym, że wbrew temu co sądzisz - USA mają takie samo prawo jak i inne kraje i za przestępstwa uznają czyny popełnione na ich terytorium a przez ich r\prawo zakazane.
I choć jak widać tego nie pojmujesz - tak właśnie być powinno, podobnie jak i cieszyć powinno to, że istnieją jeszcze państwa na świecie karzące czyn a nie osobę.
Na tym bowiem właśnie polega sprawiedliwość i dlatego właśnie pani Temida ma zawiązane oczka i w jednej rączce trzyma wagę a w drugiej miecz.

Jako liberalowie raczej powinismy stawac przedewszystkim po stronie jednostek i ich wolnego wyboru a nie absurdu. Gdyby amerykanie byli teraz elastyczni po tym jak sami zle prowadzili proces, pozwolili zalatwic to zaocznie zamiast robic z niego zbiega, uderzyli sie we wlasnie piersi, ze sami zawalili, to nie byloby teraz zadnego problemu.
Wolny wybór?
Ależ pan Polański miał wybór wolny jak najbardziej - mógł bzyknąć się z jedną z setek kobiet, które tego wieczoru tylko czekały na jego skinienie aby rozłożyć nogi, mógł "wykonać to własnoręcznie", z jakichś jednak powodów uznał, że woli zrobić to z dzieckiem.
Jako liberałowie powinniśmy właśnie jak najbardziej optować za przeprowadzeniem procesu i skazaniem pana Polańskiego dając w ten sposób wyraz naszego całkowitego i bezwarunkowego poparcia dla wolności wyboru jednostki i prawa tej jednostki do ponoszenia konsekwencji swoich wyborów..

29-09-2009 - 21:20:24

Wolny wybór?
Ależ pan Polański miał wybór wolny jak najbardziej - mógł bzyknąć się z jedną z setek kobiet, które tego wieczoru tylko czekały na jego skinienie aby rozłożyć nogi, mógł "wykonać to własnoręcznie", z jakichś jednak powodów uznał, że woli zrobić to z dzieckiem.
Jako liberałowie powinniśmy właśnie jak najbardziej optować za przeprowadzeniem procesu i skazaniem pana Polańskiego dając w ten sposób wyraz naszego całkowitego i bezwarunkowego poparcia dla wolności wyboru jednostki i prawa tej jednostki do ponoszenia konsekwencji swoich wyborów..

Prawa jednostki raczej bezwzgledne wymogu wobec tej jednostki?
A wolny wybor tej dzis prawie 50 letniej kobiety? Wtedy i dzis? Jesli nie bedzie chciala uczestniczyc w procesie to tez bedzie uciekinierka? Mozemy i do tego absurdu doprowadzic. Teraz jest to strata czasu i potencjalu ludzkiego ktora moze sie dlugo ciagnac.
Jesli takie prawo jest absurdalne, co gorsza proces jest stronniczo prowadzony (i jest na to wiele dowodow) oskarzonony go nie uznaje, korzysta z okazji ucieka i nie chce juz miec nic do czynienia z tym krajem i w nim wiecej przebywac, chce zalatwic sprawe zaocznie z Europy do ktorej swoje lapska wkladaja dzis Amerykanie to dlaczego Amerykana to za malo? Dzis po tylu latach jest to wrogi czyn Amerykanow wobec kultury Europejskiej, zwlaszcza Polskiej i Francuskiej bo z tych krajow pochodzi, tak to odbieram. Kultura ma swoje znaczenie, takze polityczne (nawet mamy ministra kultury :]).

PS - Szwajcaria jest dzis neutralna jak cholera skoro chetnie zadowala w ten sposob USA, w trakcie wreczenia nagrody za caloksztalt tworczosci :] Coraz wiecej takich spraw w ktorych naciski USA w roznych krajach daja efekt i to w bardzo watpliwych sprawach, inna taka sprawa byly silne naciski na Szwecje (tak jest na kraj) aby zamknieto jakis popularny serwis gdzie ludzie wymieniali sie filmami w Szwecji. Zakonczylo sie to ich sukcesem ale oczywiscie powstaly nastepne. Byl na ten temat dokument w telewizji.

Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 29-09-2009 21:34 przez Alamar.

29-09-2009 - 21:41:53

Oj coś Szanowny Alamar w dziwnym kierunku zmierza.

Wybór zgwałconej pani lat 45 dzisiaj nie ma związku z winą Pana Reżysera. O przestępstwie decyduje nie ofiara, ale zapisy prawa. Jak ukradnę Ci samochód, to jest to złodziejstwo , nawet jeśli było to 30 lat temu i Ty uważasz,że nic się nie stało.
Oskarżony ucieka , bo w jego ocenie proces jest stronniczy. Super! Jak nie spodoba mi się gęba sędziego, który mnie będzie sądził za podpalenie np. Twojego domu, to sobie wyjadę do Czech. I już! Mam nadzieje,że równie zażarcie będziesz bronił mojego prawa do pozostania tam, bo moja ocena sądownictwa w Polsce będzie negatywna.

"Europy do ktorej swoje lapska wkladaja dzis Amerykanie to dlaczego Amerykana to za malo? Dzis po tylu latach jest to wrogi czyn Amerykanow wobec ..."
- a to jest perła! Niech imperialiści amerykańscy, bijący Murzynów, krwawo tłumiący demokratyczną Koreę, Wietnam i Kubę mają się na baczności. My zdrowy lud świata postępowego zagrodzim ich pochód. Na pochybel wrednym kapitalistycznym świniom! Normalnie mało się nie popłakałem.....

"Kultura ma swoje znaczenie, takze polityczne " Zdecydowanie tak! A zwłaszcza kultura krzewiona przez facia fiutkiem w tyłku trzynastolatki. Brońmy jej ze wszech sił!
Anonimowy użytkownik

29-09-2009 - 23:25:54

Almar - przekroczyłeś granicę śmieszności.
A wolny wybor tej dzis prawie 50 letniej kobiety?
Gotów jestem założyć się o wszystko co mam i kiedykolwiek jeszcze będę miał, że o ile ta kobieta zechce bzyknąć się i z pułkiem wojska to żaden sąd się tym nigdy nie zainteresuje.

Szkoda gadać...

30-09-2009 - 01:16:22

osmiol
Jak ukradnę Ci samochód, to jest to złodziejstwo , nawet jeśli było to 30 lat temu i Ty uważasz,że nic się nie stało.
Jak ukradniesz mi auto, a ja nic sobie z tego nie robię, to ta sytuacja niczym się nie różni od tej, gdybym Ci to auto po prostu dał.

A co do seksu z nieletnimi dziewczynkami:
od tego dzieci mają rodziców, by ich pilnowali. Gdyby na trzynastka poszła tam z ojcem/bratem etc. nic złego by się nie stało.Ojciec nie pozwoliłby jej wskoczyć Polańskiemu do wanny dla kariery.

30-09-2009 - 05:18:25

Leszek
Almar - przekroczyłeś granicę śmieszności.
A wolny wybor tej dzis prawie 50 letniej kobiety?
Gotów jestem założyć się o wszystko co mam i kiedykolwiek jeszcze będę miał, że o ile ta kobieta zechce bzyknąć się i z pułkiem wojska to żaden sąd się tym nigdy nie zainteresuje.

Szkoda gadać...

Przeciez w ogole nie o to chodzi, widze ze ty nie rozumiesz o czym pisze ale nie chce ci sie dokladniej czytac. Chodzi min. o to ze nie chce procesu i w nim uczestniczyc a sad mimo to chce do niego doprowadzic, wiec odbiera jej prawo aby o tym decydowac. Nie bede sie zreszta powtarzal.

PS - Widze ze ktos tu tylko o jednym mysli winking smiley No i hazardzista :]

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 30-09-2009 05:25 przez Alamar.

30-09-2009 - 07:34:26

Chciałbym w tym miejscu dodać, że niejaki Raczek Tomasz w tym samym studio TVN24 stwierdził, że i owszem - teraz seks z 13-tką to przestępstwo, ale jeszcze 30 lat temu przestępstwem był seks dwóch mężczyzn. Czyli, że jeśliby się jeszcze parę lat Polański poukrywał to kto wie, ho ho, może i sam czyn stałby się legalny? No to przynajmniej facet otwarcie mówi o co chodzi różnym tam pedofilom. Nie wiem czy p. Raczek zna to środowisko (pedofilów) ale jak widać stara się odgadnąć ich intencje.

30-09-2009 - 08:01:19

Artysta-reżyser, którego opuszcza twórczy zapał (bo lata już nie te) musi coś wymyśleć, by być na topie i by wszystkie czołówki na świecie o nim trąbiły. Nie jest ważne czy dobrze czy źle - ważne jest ISTNIENIE! Nikt Polańskiemu nie zrobi krzywdy bo Oni się nawzajem chronią. Pomysł z tym aresztowaniem jest najwyższej marki. Będzie na topie przynajmniej do Bożego Narodzenia a potem posypią się jeszcze nagrody i wszelkie splendory.
Wystąpienia w TV będą porokrotnie droższe, reklamy w tym czasie wyświetlane też. Na tej "krzywdzie" pojedzie sobie jeszcze parę lat i nikt go już nie będzie "rozliczał" z aktualnego dorobku artystycznego. Dorobek ten będzie "wybitny", jego twórca będzie "wybitny", "szlachetny" i ostry niczym "Nóż w wodzie"...

Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 30-09-2009 11:57 przez szczerbiec.
Anonimowy użytkownik

30-09-2009 - 09:28:13

Przeciez w ogole nie o to chodzi, widze ze ty nie rozumiesz o czym pisze ale nie chce ci sie dokladniej czytac. Chodzi min. o to ze nie chce procesu i w nim uczestniczyc a sad mimo to chce do niego doprowadzic, wiec odbiera jej prawo aby o tym decydowac. Nie bede sie zreszta powtarzal.
Nie musisz a nawet i nie powinieneś.
Nic nie ma do rzeczy to, ile ta kobieta ma lat a jeszcze mniej jej chęć czy niechęć co do tego czy proces ma się odbyć.
Może Cię to zdziwi ale gdyby nawet ta kobieta już nie żyła - dla meritum sprawy nie miałoby to żadnego absolutnie znaczenia czego z uporem nie chcesz czy nie jesteś w stanie pojąć
Sąd nie odbiera jej żadnego prawa - sama się go zrzekła (ona czy jej rodzice - nvm) w momencie kiedy złożyła doniesienie o przestępstwie.

01-10-2009 - 09:54:33

1) Seks z osobą dojrzałą płciową nie jest żadną pedofilią.

2) Dlaczego ta sprawa nie uległa przedawnieniu ?

cool smiley

01-10-2009 - 14:34:53

Jest powszechnie wiadomo, że polscy "artyści", zwłaszcza ci z dziedziny filmu i telewizji, bez skrupułów uprawiają seks z nieletnimi i stąd ich solidarność z Polańskim. Jeśli by zastosować ich logikę, to należałoby przebaczyć Hitlerowi wymordowanie jakiejś tam liczby Żydów z tego powodu, że zrobił dużo dobrego dla Niemców zanim wywołał wojnę.

02-10-2009 - 01:06:15

gunmeat
1) Seks z osobą dojrzałą płciową nie jest żadną pedofilią.

Nie jest.
Ale prawo akurat tego Stanu w USA, zabrania seksu z osobą poniżej pewnego określono urzędowego wieku.
I za ten czyn Polański będzie sądzony.
Dura lex, sed lex. (łac.), Twarde prawo, ale prawo.

gunmeat
2) Dlaczego ta sprawa nie uległa przedawnieniu ?
Ponieważ ten czyn karalny w prawodawstwie tegoż Stanu w USA możliwe że nie podlega przedawnieniu, bądź podlega przedawnieniu po okresie np. 40 lat. Tego ja nie wiem.

Leszek

Sąd nie odbiera jej żadnego prawa - sama się go zrzekła (ona czy jej rodzice - nvm) w momencie kiedy złożyła doniesienie o przestępstwie.

Leszku, Sąd zachowuje się racjonalnie z jeszcze jednego powodu.

Mianowicie przyjmijmy że prokurator ściga Polańskiego za gwałt. Po okresie kilkudziesięciu lat, ofiara stwierdza że gwałtu nie było i uprawiała z panem Romanem dobrowolny seks. To prokuratura owszem nie ściga już Polańskiego, ale powinna ścigać kobietę za fałszywe oskarżenie.

Dlatego prokuratura ściga Polańskiego prawdopodobnie za sam fakt seksu z nieletnią.
Alamar
PS - Szwajcaria jest dzis neutralna jak cholera skoro chetnie zadowala w ten sposob USA, w trakcie wreczenia nagrody za caloksztalt tworczosci :] Coraz wiecej takich spraw w ktorych naciski USA w roznych krajach daja efekt i to w bardzo watpliwych sprawach, inna taka sprawa byly silne naciski na Szwecje (tak jest na kraj) aby zamknieto jakis popularny serwis gdzie ludzie wymieniali sie filmami w Szwecji. Zakonczylo sie to ich sukcesem ale oczywiscie powstaly nastepne. Byl na ten temat dokument w telewizji

Aresztowano obywatela Polski na terenie Szwajcarii aby wydać go państwu USA.I to mnie najbardziej niepokoi że z naszym państwem nie liczy się mały neutralny kraik, pozbawiony Armii.

02-10-2009 - 22:07:46

Przestepstwo było(zgodnie z zasadą "twarde prawo, ale prawo"? Było. List miedzynarodowy gończy był? Był. A jak zespół Zakopower został zawrucony z lotniska w USA(przyjechał na zaproszenie Poloni Amerykańskiej, a sam fakt zawrócenia muzyków bez podania przyczyny był niezgodny z Powszechną Deklaracją Praw Czlowieka ONZ) , to nasze kochane władze z Donaldem Tuskiem na czele, wraz z tzw. "elitą kulturalną" nic w tej sprawie nie zrobiły.

03-10-2009 - 11:20:59

Mnie ta całe medialne zamieszania w "sprawie Polańskiego" dziwi.
W Szwajcarii zatrzymano przestępcę ściganego od 35 lat za przestępstwo , które u 99% społeczeństwa budzi największą odrazę (a niedawno mieliśmy całkiem poważną dyskusję na temat kastrowania pedofili a wielu chce ich karać śmiercią).
A w mediach , zamiast radości że kolejny zboczeniec (może) wyląduje za kratkami mamy jakiś dziwny teatrzyk : że ona chciała ...a on jest "wielki" ...i jej mama też chciała żeby ona to czy tamto ...a on to tak naprawdę nie jest pedofilem ...że to było tak dawno i że ona ma teraz 45 lat i jej się przypomina dopiero.
Co to wszystko ma wspólnego z prawem ? Ano nic , ale prawo od dawna nie ma najmniejszego znaczenia jeśli chodzi o kolegów , znajomych i znajomych znajomych i już nawet mało kto (bezpośrednio "uwikłany"winking smiley temu zaprzecza.

To jest "nasze" przyzwyczajenie ,że o tym czy ktoś popełnił przestępstwo decyduje nie prawo tylko "głos ludu" - opinia publiczna.
To przyzwyczajenie ma swój początek w hipotezie że III RP jest państwem prawa.
Robi się coraz ciekawiej

_________________________________________________________________________________

GOD + GOLD + GUNS = FREEDOM
_________________________________________________________________________________

10-10-2009 - 15:11:25

Winny, niewinny... zostawmy to na chwilę na boku. Ja sądzę, że do ekstradycji nie dojdzie ze względu na przedawnienie w Szwajcarii - ale kilka miesięcy Romek posiedzi.

Nurtuje mnie inna kwestia: Dlaczego nagle, po ponad trzydziestu latach zainteresowano się reżyserem, którego można było bez problemu zaaresztować w jego szwajcarskim domu w ciągu ostatnich kilku lat?

Czy ktoś wie, co ostatnio kręcił? Jego nowy film "The Ghost" jest adaptacją fikcyjnej sensacyjnej powieści opisującej nieoficjalne powiązania brytyjskiego premiera z USA. Premiera filmu, planowana na luty 2010 została odwołana.

"The Ghost" – teaser filmu na youtube

10-10-2009 - 17:10:54

mendoza
Winny, niewinny... zostawmy to na chwilę na boku. Ja sądzę, że do ekstradycji nie dojdzie ze względu na przedawnienie w Szwajcarii - ale kilka miesięcy Romek posiedzi.

Nurtuje mnie inna kwestia: Dlaczego nagle, po ponad trzydziestu latach zainteresowano się reżyserem, którego można było bez problemu zaaresztować w jego szwajcarskim domu w ciągu ostatnich kilku lat?

to nie w Szwajcarii Roman Polanski zlamal prawo tylko w USA ( w USA przestepstwa tego typu nie ulega przedawnieniu ) a to czy Polanski jest winny to niewinny to ustali sad ( jesli do ekstradycji dojdzie, zawsze szwajcarski sad moze zwolnic Polanskiego ), wprawdziwe wszystkie fakty wskazuja, ze Polanski popelnil przestepstwo ale wg mnie jesli zostanie ekstradytowany skonczy sie na zawiasach i grzywnie co najwyzej

dlaczego po 35 latach zainteresowano sie Polanskim ? moze to zwykly przypadek, moze sobie sedzia przypomnial
Anne Aplebaum ( zona Sikorskiego Radka i dziennikarka bodajze "Washington Post" ) pisala, ze w sprawie chodzi o konta Jankesow w Szwajcarii
Amerykanie podobno zazadali liste kont amerykanskich obywateli ( Szwajcaria jest ostatnio dosyc ulegla bo Unia; zwlaszcza Niemcy i Francja postanowili "dokrecac" srube, szwajcarski fiskus jest duzo lagodniejszy niz niemiecki i francuski dlatego obywatele tych krajow "uciekaja" do Helwecji ) ale Szwajcarzy nie zdobyli wszystkich wiec w zamian zaproponowali Polanskiego

11-10-2009 - 02:14:31

Pisałem o przedawnieniu w Szwajcarii, nie w USA – dla ekstradycji dość powszechny jest w tego typu sytuacjach wymóg karalności na terenie kraju wydającego poszukiwanego. W Szwajcarii jego sprawa jest przedawniona.

Co do danych o kontach – czytałem o tym wyjaśnieniu jak wszyscy, gazety powtarzały to jak wiadomość agencyjną – to się nie trzyma kupy. Amerykanie chcą uciekinierów podatkowych, więc Szwajcaria da im Romka na pożarcie? To brzmi jak wymówka dla tłuszczy, którą jest. Na cholerę im Polański? I co, przestaną szukać podatkowych dolarów? To tak niedorzeczne, że aż prosi się o szukanie drugiego dna.

"The Ghost" – opisuje kulisy polityki Blaira, który jest szykowany na przyszłego prezydenta UE. Taki film mógłby mu bardzo zaszkodzić, szczególnie, że jego stanowisko nie jest jeszcze pewne. Skierowanie uwagi amerykańskiego sądownictwa na Polańskiego byłoby błahostką w porównaniu z rzeczami, które na co dzień robią różnego rodzaju służby.
Zadziałało? Hmm… Premiera odwołana…

11-10-2009 - 17:22:54

mendoza
Pisałem o przedawnieniu w Szwajcarii, nie w USA – dla ekstradycji dość powszechny jest w tego typu sytuacjach wymóg karalności na terenie kraju wydającego poszukiwanego. W Szwajcarii jego sprawa jest przedawniona.

zarowno w Szwajcarii jak i w USA gwalt jest karalny, przedawnienie nie ma nic do wymogu podwojnej karalnosci
tez wg. mnie rewelacje Anne Aplebaum nie maja nic do rzeczy
oburza mnie tylko jedno dlaczego tzw "elity kulturalne" tak bronia Polanskiego ?

30-12-2009 - 14:55:26

osmiol
Oczywiście , że jestem za państwem,które broni ofiary. Trzynastoletnia dziewczynka dymana przez nawet najwspanialszego rzeźbiarza ze srebrnym dłutem jest w dalszym ciągu trzynastoletnią ofiarą gwałtu. Nawet jeśli po 30 latach oświadczy, że dłuto jej się podobało i chętnie powtórzyłaby rzeźbiarskie wyczyny z tym samym "twórcą". Jak ma lat 43 to niech sobie robi co chce.Jak ma 13 to jest ofiarą gwałtu.
A czy gdyby ta trzynastolatka była dymana przez jakiegoś trzynastoletniego chłopaka (seks za wspólną zgodą) to jest to obustronny gwałt? Zn wzajemnie się gwałcą? Chłopak dziewczynę, a dziewczyna chłopaka?

Ja też jestem za państwem które broni ofiary, ale te ofiary same muszą przyznawać że ofiarami są.

Almar
No, zgadzam się, nie po liberalnemu jest uznawania że istnieje przestępstwo bez poszkodowanego.
Z drugiej strony jeśli przyjmujemy że sprzedawca nie może dziecku sprzedać alkoholu to też musimy przyjąć że nie może z nim uprawiać seksu.

xsior
Almar
A bo to 4 latek w mniemaniu przeróżnej maści alamarów to człowiek ODPOWIEDZIALNY za swoje czyny.
Odpowiedzialny jest rodzic w każdej chwili.

Leszek
w ogóle nie jest problemem to, czy komukolwiek wydaje się że trzynastoletnia dziewczyna jest gotowa do seksu z dorosły, mężczyzną albo czy - że powtórzę za panem Łysiakiem - "Sędziowie na Zachodzie to debile i nie rozumieją, że 18 letnia afrykaneczka to stara dupa" - rozmawiamy o hipokryzji dziennikarzy drących mordy u robiących z jednych ludzi nieomal troglodytów i zupełnych zboczeńców, podczas gdy innych dopuszczających się takich czynów traktują ulgowo, bo "som wielkeny tfurcamy" a także rozmawiamy o tym, że wbrew temu co sądzisz - USA mają takie samo prawo jak i inne kraje i za przestępstwa uznają czyny popełnione na ich terytorium a przez ich r\prawo zakazane.
On nigdzie nie napisał że USA nie ma takiego prawa, natomiast napisał że to prawo jest złe.

Leszek
Miał taki wolny wybór jaki my mamy wolny rynek.

Leszek
No to powinniśmy jako liberałowie optować za przeprowadzeniem procesu ludzi którzy hodują konopię indyjską dając w ten sposób wyraz naszego całkowitego i bezwarunkowego poparcia dla wolności wyboru jednostki i prawa tej jednostki do ponoszenia konsekwencji swoich wyborów.

No a konsekwencją seksu z nieletnią i uprawiania czy sprzedaży konopi jest więzienie..

Osmiol
Wybór zgwałconej pani lat 45 dzisiaj nie ma związku z winą Pana Reżysera. O przestępstwie decyduje nie ofiara, ale zapisy prawa. Jak ukradnę Ci samochód, to jest to złodziejstwo , nawet jeśli było to 30 lat temu i Ty uważasz,że nic się nie stało.
"nie ma presztępstwa bez poszkodowanego". Jeśli zaś ty byś 30 lat temu pozwolił sąsiadowi ukraść ci samochód to to nie przestępstwo (zn nie powinno być tak traktowane), i chyba nawet już nie można nazwać tego kradzieżą.
Jeśli ona wtedy na to pozwoliła to Polański nie jest winien.

Gab
gunmeat
Seks z osobą dojrzałą płciową nie jest żadną pedofilią.
Nie jest.
Ale prawo akurat tego Stanu w USA, zabrania seksu z osobą poniżej pewnego określono urzędowego wieku.
I za ten czyn Polański będzie sądzony.
Nie wiem czy zabroniono seksu z osobami poniżej 15 roku życia ze względu ochronę ich niedojrzałej psychiki, czy ze względu walki z pedofilami, w każdym razie seks z osobą poniżej 15 roku życia jest tylko co najwyżej w sensie prawa pedofilią, sprzeciwiam się nazywaniu publicznie pedofilami ludzi którzy uprawiali seks z 14-latkami dojrzałymi płciowo, bo to jest nazwanie zboczeńcem kogoś kto nim nie jest. Ta 13-latka była dojrzała, a ludzie nazywają Polańskiego pedofilem co mnie wkurza - Polański zboczeńcem nie jest! A w każdej gazecie można przeczytać "Polański pedofil". Jakbyście się czuli gdyby w gazetach pisano o was jako o zboczeńcach (i wszyscy by to przyjmowali, mimo że to nieprawda).

Luk
W Szwajcarii zatrzymano przestępcę ściganego od 35 lat za przestępstwo , które u 99% społeczeństwa budzi największą odrazę (a niedawno mieliśmy całkiem poważną dyskusję na temat kastrowania pedofili a wielu chce ich karać śmiercią).
Właśnie w tym problem że to jest przestępstwo ze względu na odrazę. Z takich powodów zwykle w średniowieczu palono czarownice. Odraza nie ma nic do rzeczy, we mnie odrazę budzą geje, ale nie jestem faszystą żebym chciał ich zamykać w więzieniach.
No ale tu mamy taką niby altruistyczną przykrywkę... niestety nieprawdziwą.
Prawo karne ma chronić potencjalnych poszkodowanych, w takich sprawach, a nie osoby trzecie u których ten czyn (wykonywany za zgodą samych zainteresowanych) budzi odrazę czy coś takiego.

Luk
A w mediach , zamiast radości że kolejny zboczeniec (może) wyląduje za kratkami mamy jakiś dziwny teatrzyk
No, o tym właśnie mówię. Byleby zboczeniec za kratami wylądował.

O prawie seksualnym w USA, polecam: [www.innastrona.pl]
Albo tutaj:
[www.cscenter.pl]

PS. W ogóle to najlepiej jakby na drugi dzień Polański dostał w zęby od ojca tej dziewczyny a nie tam prawnie ścigany.

Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 30-12-2009 15:27 przez Solstafir.
Anonimowy użytkownik

30-12-2009 - 15:50:14

On nigdzie nie napisał że USA nie ma takiego prawa, natomiast napisał że to prawo jest złe.
I co niby ma z tego wynikać?
Że jeśli ktoś uznaje jakieś prawo za złe to już mu mu nie podlega?

Miał taki wolny wybór jaki my mamy wolny rynek.
Brałeś coś?
Zmuszał ktoś pana Polańskiego?
Nie miał innych chętnych?

No a konsekwencją seksu z nieletnią i uprawiania czy sprzedaży konopi jest więzienie...
Oczywiście że tak - dura lex sed lex - obiło się o uszy może?
I zauważyłeś że tu o poszanowanie prawa jako całości chodzi?