Węgrzy postawili się bankom

Wysłane przez KamilKuczynski 

23-07-2010 - 20:56:42

Natknołem się na taki tekst.

[konservat.pl]

Cytuj

Węgrzy postawili się bankom

Węgry pod kierownictwem Victora Orbana nie zamierzają być w dalszym ciągu posłusznym wykonawcą zaleceń Międzynarodowego Funduszu Walutowego i wprowadzać kolejne drastyczne oszczędności, uderzające w społeczeństwo. W związku z tym zawieszone zostały w tym tygodniu rozmowy Budapesztu z MFW i wstrzymana wypłata ostatniej transzy kredytu, jaki w 2008 od MFW otrzymali socjaliści, czyli 5,5 mld z 25 mld euro.

MFW i UE zażądały od Budapesztu, by ustalone wcześniej redukcje deficytu budżetowego pozostały niezmiennie. Deficyt budżetowy w br. powinien się utrzymać na poziomie 3,8 proc. PKB, a w 2011 roku - poniżej 3 proc. Aby cel ten został osiągnięty, Węgry powinny wprowadzić dodatkowe oszczędności. Rząd nie zgodził się jednak na dalsze zaciskanie pasa, więc rozmowy zakończyły się impasem. A to oznacza, że została wstrzymana wypłata ostatniej transzy pomocy z MFW.
Decyzja Węgrów spowodowała frustrację i nieukrywaną złość w siedzibie MFW, Fundusz sktytykował suwerenne państwo (!) za niepoważne podejście do reform.
Co tak rozwścieczyło bankowców? Victor Orban zamiast "doić" obywateli, postanowił sięgnąć po pieniądze banków i z nich ściągnąć dodatkowy miliard euro. Opodatkowanie instytucji finansowych, zdaniem eurobankowców może mieć "zły wpływ na inwestycje i wzrost gospodarczy", ale dlaczego, tego już nikt nie wyjaśnia, dogmat jest po to by go głosić a nie dowodzić. Węgrzy jednak w dogmaty nie wierzą a jak powiedział w poniedziałek minister finansów György Matolcsy, - Nie ma już miejsca na dalsze oszczędności kosztem ludności.
W całą sprawę wmieszał się także EBC, który zaprotestował, gdy Węgrzy ogłosili pomysł, by najwyżsi urzędnicy nie mogli miesięcznie zarabiać więcej niż 2 mln forintów (9,2 tys. dol.). Oznaczałoby to bowiem obniżenie pensji szefa węgierskiego banku centralnego o 75 proc. EBC uznał, że to narusza niezależność banku.
Jeśli Węgrzy będą odrzucać "światłe" rady banków, muszą się liczyć z odwetem, agencja ratingowa Moody's już obniżyła rating gospodarki węgierskiej, a giełdy od momentu zerwania rozmów z MFW notują spadki. Póki co banki jeszcze poczekają na przewidziane na 3 października, wybory lokalne, jeśli po nich nie nastąpi korekta polityki prawicowego rządu (czyt: większa uległość wobec MFW), do akcji wkroczy Soros a forint może mieć spore problemy.

Zastanawia mnie jak można umotywować tą argumentację:Opodatkowanie instytucji finansowych, zdaniem eurobankowców może mieć "zły wpływ na inwestycje i wzrost gospodarczy", ale dlaczego, tego już nikt nie wyjaśnia, dogmat jest po to by go głosić a nie dowodzić. Tutaj autor jeszcze nie podał, że uchwalony podatek to koło 75% moe 66% wysokości zysków banków z ostatniego roku.

Jednak mało prawdopodbne mi się to wydaje. Banki i tak muszą udzielać kredytów, a pieniądze są kreowane, więc czy będą mieli 80 mln zysku czy 10 to wsio ryba.

Co myślicie jeszcze na temat obniżki wynagrodzenia dla szefa banku centralnego Węgier. On ma wyższą pensję niż prezes FED. A bronienie w takiej sytuacji szefa Węgier to jak zachowanie mafiozów.

23-07-2010 - 21:13:41

To samo twierdzi Cynik na moim ulubionym blogu

[dwagrosze.blogspot.com]

I nie tylko moim.

A Szorosza ( po węgiersku tak się wymawia jego nazwisko) bym się nie bał. W końcu jak zacznie kupować forinty to Węgrzy dodrukują sobie następne i nie będą przecież trzymać jakiegoś sztywnego kursu bo po co?Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 23-07-2010 21:19 przez Tokkotai.

23-07-2010 - 21:27:53

Cytuj

I nie tylko moim.

Również moim.

_________________________
STOP THE GLOBAL LAMING

23-07-2010 - 21:42:37

NO tak, ale on nic nie wyjaśnia tylko się nabija.

23-07-2010 - 22:07:52

Często też wyjaśnia.

_________________________
STOP THE GLOBAL LAMING
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6261, Posty: 45502, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 306, Posty: 4486.