PiSocjalizm wyleczy z POmunizmu

Wysłane przez VOTE_UPR 

16-07-2013 - 19:17:51

Platforma Obywatelska na swojej stronie podaje tak:

"
Nowelizacja budżetu niezbędna

Deficyt budżetowy wzrośnie w tym roku o 16 mld złotych. Konieczne są też oszczędności w poszczególnych ministerstwach oraz czasowe zawieszenie progu ostrożnościowego. Takie decyzje podjęła obradująca we wtorek Rada Ministrów

Ten rok jest rokiem kryzysu, w przyszłym będzie już zauważalne ożywienie gospodarcze – stwierdził premier Donald Tusk na konferencji prasowej. Ale na razie, w pierwszym półroczu b.r., budżet odnotował dochody niższe od zaplanowanych. W skali całego roku spadną one o 24 mld złotych. To oznacza konieczność zmian w budżecie.

O 16 mld złotych (czyli około 1 proc. PKcool smiley wzrośnie deficyt państwa, natomiast 8,5-8,6 mld złotych wyniosą cięcia w poszczególnych resortach. Szef rządu podkreślił jednak, że cięcia muszą być dokonane w przemyślany sposób. - Żeby nie przesadzić z cięciami wtedy, gdy rynek potrzebuje pieniędzy - mówił Donald Tusk.

- Zwiększenie deficytu państwa o prawie 1 procent PKB da silny impuls stymulacyjny – tłumaczył minister finansów Jacek Rostowski. Równocześnie nadal trwa konsolidacja finansów, tzw. strukturalna, działająca w dłuższym okresie. – Tutaj kluczowa jest rola oszczędności w resortach (8,6 mld złotych). Te oszczędności stanowią około 0,5 procent PKB dodatkowych oszczędności w porównaniu z tym, co było już zawarte w budżecie na 2013 rok – mówił Jacek Rostowski.

Minister finansów poinformował też, że rząd opowiedział się za zawieszeniem w 2013 i 2014 r. progu ostrożnościowego wynoszącego 50 procent relacji długu publicznego do PKB. Zapis o progu ostrożnościowym pozostanie jednak w ustawie.
"

..........................

Prawo i Sprawiedliwość zamierza naprawić stan rzeczy. PiS szuka porozumienia społecznego. Podaje tak:


"
W warszawskim Ursusie odbyła się zorganizowana przez Prawo i Sprawiedliwość debata ekspertów pt. „Więcej Pracy”. „Nie jest niemożliwa sytuacja, w której w Polsce bezrobocie jest niskie, sytuacja, w której do Polski wracają ludzie pracujący za granicą - dzisiaj bardzo często poniżej swoich kwalifikacji” - przekonywał Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podkreślał, że trzeba rozpocząć proces odbudowy polskiego przemysłu – jak mówił, jest to „jeden z warunków zwalczenia straszliwej społecznej plagi, jaką jest bezrobocie”.

Prof. Piotr Gliński powiedział, że w sprawie pracy powinien powstać „pakt społeczny czy pakt obywatelski, a więc obejmujący przedstawicieli państwa, pracodawców, pracobiorców, ale także szersze instytucje obywatelskie”.

Zdaniem prof. Glińskiego niewykorzystanym obszarem jest sektor organizacji pozarządowych. „To wielka rezerwa pracy, którą polskie państwo zaniedbuje” - uważa prof. Gliński. Zauważył, że w krajach zachodnich w tym sektorze pracuje ok. 6-10 proc., podczas gdy w Polsce jest to tylko 1 proc.

Uczestnicy debaty wiele uwagi poświęcili problemowi tzw. „umów śmieciowych”. „Czy możemy godzić się na to, że młode pokolenie zaczyna karierę od pracy na umowę śmieciową?” - pytała prof. Józefa Hrynkiewicz.

Prof. Jan Wojtyła odniósł się w tym kontekście do przedstawionego przez premiera Donalda Tuska pomysłu wydłużenia urlopów macierzyńskich. „Które młode panie są dziś zatrudniane na podstawie umów o pracę? Mamy piękną propozycję, ale kto będzie mógł z niej skorzystać?” - pytał prof. Wojtyła.

Marek Dyżakowski, Forum Związków Zawodowych, zaproponował dwa rozwiązania: ograniczenie liczby pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwie na umowach cywilno-prawnych do 5-7 proc. lub oZUSowanie tychże umów. „Nie można zupełnie uniemożliwić pracodawcom zatrudniania na takich umowach” - wskazywał Dyżakowski.

Przeciwko oZUSowaniu umów opowiedziała się z kolei prof. Leokadia Oręziak. „To będzie oznaczało ogromne koszty na czyją rzecz? Wielkich towarzystw ubezpieczeniowych. Kolejne miliardy pójdą za granicę” - ostrzegała prof. Oręziak.

Eksperci mówili o sposobach powstrzymania młodych ludzi przed emigracją zarobkową. Niestety, pokusa jest duża, gdyż – jak zauważył moderujący debatę Marcin Mastalerek – ponad połowę bezrobotnych w Polsce stanowią osoby do 34. roku życia. Zdaniem prof. Witolda Modzelewskiego należy zaadresować program walki z bezrobociem do konkretnego pokolenia. Jego zdaniem należy wziąć w tym wypadku pod uwagę przede wszystkim małe miasta i wsie.

Z kolei prof. Ewa Leś podkreślała konieczność stworzenia pracownikom możliwości awansu. „Kandydaci na menedżerów przywożeni są w teczce. Towarzyszy temu ogromna nadetatyzacja na stanowiskach menedżerskich” - wskazywała prof. Leś.

Prof. Grażyna Ancyparowicz zaznaczyła, że w walce z bezrobociem konieczna jest interwencja państwa. „Jeśli państwo będzie dalej się wycofywało z gospodarki, nie damy rady. Nie bójmy się interwencjonizmu. Państwo musi przejąć na siebie ciężar tworzenia miejsc pracy” - powiedziała prof. Ancyparowicz.

Zdaniem prof. Jerzego Żyżyńskiego dzisiejsza sytuacja na rynku pracy to efekt zjawiska, które określił mianem „kultu niskich kosztów pracy”. „Konkurencyjność przez niskie koszty pracy to najgorsza konkurencyjność dla gospodarki, jaka może być” - ocenił prof. Żyżyński.

Janusz Śniadek podkreślił, że należy zrobić wszystko, by dotykający Polski kryzys nie stał się pretekstem do dalszej degradacji rynku pracy.
"
.......................


Takie to środowisko chce przeprowadzać sanację naszego państwa i gospodarki. Narodowy socjalizm lub narodowy kanibalizm? Ten wybór jest Polakom zapodawany w merdiach. Taka masa propagandowa wypełnia scenę. Więcej zadłużenia zewnętrznego czy wewnętrznego? Cisnąć ma nas stara ekipa czy nowa? Mamy zdechnąć na ospę czy na dżumę?


Ehh, takich materiałów nie brakuje i latami nic się nie zmienia. Tu nie ma sensacji. Co najwyżej komuś otwierają się oczy - bo miał zamknięte.Biały Człowiek
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Janusz Korwin-Mikke - Internetowa Strona Autorska / Forum - Statystyki

Globalne
Wątki: 6261, Posty: 45505, Użytkownicy: 14785.
Ostatnio dołączył/a Eksterminator.


Statystyki tego forum
Wątki: 182, Posty: 1175.