Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

11-01-2019 13:15:00

Ekspert: Wytępienie dzików nie zatrzyma wirusa

OPINIA: Twierdzenie, że bezprecedensowa akcja wybicia dzików zatrzyma ekspansję wirusa ASF w Polsce, nie jest oparte na żadnych podstawach merytorycznych. Jest to z góry skazane na niepowodzenie - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Henryk Okarma z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.

 

Zdaniem prof. Okarmy intencją Ministerstwa Środowiska jest "wystrzelać jak najwięcej dzików", co i tak, jego zdaniem, nie powstrzyma rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (wirusa ASF).

- Polska strategia walki z ASF to wytępienie gatunku, ale w mojej opinii jest błędna. To kompletna klęska i niezrozumienie zaleceń gremiów eksperckich - twierdzi ekspert.

Wg rozmówcy "Rz" po pierwsze nie pozbędziemy się wszystkich dzików, ponieważ migrują one przez wschodnią granicę, a ponadto "zmasowane polowania wręcz zaszkodzą".

- Resztki po wypatroszeniu pozostaną w środowisku i mogą być kolejnym źródłem zakażenia, a myśliwi, którzy mieli z nimi kontakt i pojadą dalej w Polskę, też rozniosą wirusa - na butach, na autach, razem z psami myśliwskimi - uważa prof. Okarma.

Jak wskazuje, między 2015 a 2017 rokiem wybito prawie milion dzików, co nie powstrzymało rozprzestrzeniania się wirusa wśród tych zwierząt. Naukowiec zwraca natomiast uwagę, że w przypadku trzody chlewnej choroba wyhamowała za sprawą bioasekuracji i stosowania procedur weterynaryjnych.

 

Zobacz także: Rosati chce interwencji KE ws. odstrzału dzików

 

Źródło: rp.pl

Opracował: GK

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy


  • Dostęp do broni

    Większość z nas zapewne jest za powszechnym dostępem do broni. Chciałbym tutaj podyskutować co słowo "powszechny" oznacza. Moim zdaniem powszechny dostęp do broni powinien obejmować wszystkie jej...
  • GMO

    Krótko i niepolitycznie. Zauważyłem, że są dwa główne pola dyskusji na temat rośli modyfikowanych genetycznie. Sprowadzają się one do odpowiedzi na pytania: 1. Czy rośliny mutowane mogą szkodzić...
  • Mam wątpliwosci prosze o pomoc!

    Mlody i prosty ze mnie czlowiek-nie wszystko wiem a raczej wiecej nie wiem niz wiem...Temu zwracam sie do was z prosba o pomoc w wyjasnieniu kilku kwestii ktore ujmne w ppytaniach za wszelkie...

Poczytaj również