Kontakt

Aby stale rozwijać portal, potrzebne są środki finansowe, wspomóż nas wpłacając dowolną sumę na konto:
Oficyna Konserwatystów i Liberałów
Ul. 3 Maja 100/1
05-420 Józefów
Numer konta: 58114020040000350235899194
Wiadomości
Konkurs

Brak aktywnych konkursów

Newsletter

Darmowy newsletter z aktualnymi wiadomościami z Korwin-Mikke.pl w Twojej skrzynce e-mail.

09-11-2018 17:30:00

Prezes UOKiK: Niektóre kredyty są nieważne

OPINIA: Banki stosują niedozwolone klauzule przeliczeniowe w umowach o kredyty denominowane i indeksowane do walut obcych. To oznacza, że w niektórych przypadkach takie umowy mogą być uznane za nieważne - ocenił p. Marek Niechciał, prezes UOKiK.

 

W ocenie szefa UOKiK, stosowane przez banki klauzule przeliczeniowe spełniają przesłanki uznania ich za niedozwolone postanowienia umowne. Skutkiem tego jest ich bezskuteczność w stosunku do kredytobiorców oraz pożyczkobiorców od chwili zawarcia umowy. Jednocześnie zdaniem prezesa UOKiK, niemożliwe jest zapełnienie tak powstałej w umowie "luki" innymi przepisami. W konsekwencji, uznanie klauzul waloryzacyjnych za niedozwolone może w okolicznościach konkretnej sprawy wpływać również na uznanie umowy za nieważną.

W ocenie prezesa UOKiK, sądy powinny uwzględnić ten skutek, o ile konsumenci w pełni akceptują tego rodzaju rozwiązanie oraz są przygotowani na wszelkie jego konsekwencje czyli m.in. kredytobiorca musi wziąć pod uwagę to, że kredyt może być postawiony w stan natychmiastowej wymagalności, czyli nastąpi konieczność zwrotu całej pożyczonej kwoty.

 

Źródło: interia.pl

Opracował: GK

drukuj

poleć znajomemu

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Komentarze


Poczytaj również